Miksi lapsia roudataan ovelta ovelle?

Lestadiolaisyhteisön

Tätä perustellaan liikennemäärien lisääntymisellä koulutiellä. Näinhän on todella tapahtunut, koska ennen eivät vanhemmat ajaneet koululle ja takaisin aamuin ja iltapäivisin isoilla katumaastureilla. Silloin koulutie oli hiljaisempi.

Se oli silloin 80/90-luvulla, kun lestadiolaisperheen vesana kävelin, pyöräilin tai hiihdin kouluun 4,2 km:n päähän. Jännittävintä oli aamuhämärissä arvuutella kestääkö joen jää vai pitääkö kiertää sillan kautta. Lämpiminä talvina saattoi savinen pelto ylllättää puolivälissä. Bussit ja rekat ajoivat 80 km/h ohi kapealla tiellä. Kyllä siinä pyörä horjahteli. Eräs kaveri kaatui 4 kertaa viimeisen 200 metrin matkalla, koska tie oli kuurassa.

Yläasteelle oli 9,8 km ja kävelin ja pääasiassa pyöräilin. Kerran sormi jäätyi kivikovaksi.

Ammattikouluun oli jo 14,2 km ja menin pyörällä kesät talvet.

Ei mun mielestä tässä oli omasta näkökulmasta katsottuna mitään pahaa. Tulipahan liikkumisesta osa arkista elämää. Turhaa ihmiset tekevät lapselleen karhunpalveluksen.

Onko liikkuminen muuttunut vaaralliseksi turvavyö- ja pyöräilykypäräpakon takia? Pois moiset ja lapset tien päälle!

5

764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Get over it!

      Ei taida olla enää kiinni siitä, että ollaan laiskoja, vaan siitä, että autoilijat ja muu liikenne on niin piittaamatonta, ajetaan yli vaan suojatiellä, napero nyt sattui jäämään sen pilarin taakse ja äkkiä karkuun!
      En mitä mitään tehnyt, voitko todistaa, ettei se kakara vaan hypännyt alle?

      • Lestad.

        Ne pitäisi kaikki poistaa.

        Nimim. Lestadiolainen Oulusta


      • kaakaap02

      • When I was seventeen

        "Vanhus lensi auton katolle." Muistan nähneeni tällaisen otsikon paikallisen lehden sivuilla kun olin vielä nuori.


    • Vanhempi jätkä

      Puusuksilla 60-70-luvuilla kansa- ja oppikouluun. Pientareet oli kapeat ja venäläiset eiku neuvostoliittolaiset Sovtransautot kaatuili kuskien nukahtaessa reitille. Nyttemmin olen agnostikko. Kypäräpakkoa pyöräilijöille pidän vittuiluna normaali-ihmisille. Siinä oli varmaan kuolio lähellä, kun sormi jäätyi. Olis voinu käyä huonostikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe