Radion kuuntelu loppui junissa

Junarosvot

Junien matkustajille tarkoitetut radiot ovat hiljentyneet kesäkuun alussa. Syynä kallis kunnossapito ja - yllätys yllätys - teostomaksut. Näin siinä käy, kun ahneet ovat joka paikassa rahastamassa.

Otetaankohan normaaleja teostokorvauksia laskettaessa vähennyksenä huomioon se osa kansasta, joka kulloinkin istuu junassa eikä kuuntele kotona radiota? Toisinpäin laskenta näyttää kyllä toimivan.

6

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juniin pitäisi saada sama käytäntö kuin takseihinkin: teostomaksut maksuun vaikka koko toosassa ei edes olisi radiota.

      Reilu Meininki ®.

      • 12

        Vanha radiolupameininki vaan takaisin, mutta maksut suoraan Teostolle.


      • 12 kirjoitti:

        Vanha radiolupameininki vaan takaisin, mutta maksut suoraan Teostolle.

        Noh mp3-soittimet toimivat edelleenkin junissa :D


      • 12
        sfinski80 kirjoitti:

        Noh mp3-soittimet toimivat edelleenkin junissa :D

        Rahaa se menee niistäkin Tehomostolle.


      • nekin maksavat

      • haistakaa paskat

        VR teki ihan terveen ratkaisun laittamalla radiot pois junista. Teosto kun ei silloin saa yhtään mitään VR:ltä. Mikä tahansa teoston tuloja pienentävä ratkaisu on hyvä ratkaisu ja koko tekijänoikeuskoneiston lakkauttaminen olisi paras mahdollinen ratkaisu.
        VR voisi tehdä vielä yhden hyvän ratkaisun, eli hakeutua konkurssiin niin saadaan junaliikenteeseen vapaa kilpailu monopolin sijasta.

        Teostolla kaikki voivat minun puolestani haistaa pitkän paskan. En muuten maksa senttiäkään Teoston rosvoille. Ei muuta kuin keskitysleireihin vaan kaikki tekijänoikeusviranomaiset ja tervemenoa polttouunin luukusta suoraan helvettiin minun puolestani. Seuraavan kerran kun tulee liikenteessä poliisi vastaan, niin nostan ihan varmasti keskisormen pystyyn välittömästi. Sama koskee Teoston autoja, kaikkia ruumisautoja, vartijoiden autoja ja YLE:n kaikkia ajoneuvoja. Näytän keskisormea varmasti.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      123
      1195
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      884
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      87
      757
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      19
      716
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      93
      697
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      675
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      614
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      32
      573
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      543
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      113
      502
    Aihe