joka lapselleen hankkii mopoauton, johon nuori voi ottaa kyytiin kavereita ja joka kulkee 80 km/h?
Ei todellakaan ole turvallista ajaa kahdeksaa kymppiä semmosella vähäpeltisellä häkkyrällä missä ajo-oinaisuudet ei ole kovinkaan kaksiset. Tilannetta ei paranna takaikkunassa oleva 45 km max. nopeudesta kertova tarra.
Tällä kylällä taas yksi porukka kaahailee, ilmoitin rekisterinumeron poliisille, voivat käydä testaamassa mitä mopo kulkee.
Minkälainen on äiti tai isä,
mopo ei ole auto
1
546
Vastaukset
- ei kysyvä...
Mopoauton rakenteellinen nopeus ei saa ylittää 45km/h, ja se on turvallisuuskysymys. Jos mopoauto kulkee yli 45 km/h niin se on viritetty ja laiton. jos se kulkee 65km/h tai yli niin se on moottoripyörä jolla ajava saa tuomion kortitta ajosta ellei omista kevarikorttia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.733774Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k92031Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2261353- 1351256
- 1121148
- 1111125
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil701040Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik61005- 60984
- 35896