Olen tuhdissa keski-iässä ryhtynyt ihmettelmään, mistä elämässäni oikein on kyse, kun kaikki tuntuu menevän päin p:tä. Liekö karmaa vai peräti kirousta?
En tarkoita nyt mitään parin kuukauden hankalaa jaksoa, vaan koko elämääni murrosiästä eteenpäin. Työasioita, ihmissuhteita, kaikkea. Yksi väärä lause tai kummallinen sattuma on särkenyt paljon tai kasvattanut ylittämättömän esteen. Usein on jostain ilmaantunut voimakastahtoinen ihminen, joka on "järjestänyt asiani" ilman, että olen itse voinut mitään.
Olen arka, enkä järin päämäärätietoinen, joten osaksi ongelmat selittyvät luonteellani. Kuitenkin tuntuu, että usein kohdalleni osuus kummallisia sattumia, eivätkä nämä ole koskaan positiivisia. Nykyisin olen jo alkanut pelätä, mitä kaikkea ikävää voikaan tapahtua. Koska niin paljon hankaluuksia on elämässä ollut ja on, ei uskalla enää odottaakaan minkään menevän hyvin. En halua loukata ketään ja yritän olla kuin minua ei olisikaan, mutta tuntuu, että tästä huolimata herätän monissa ihmisissä kielteisiä tunteita.
Voiko kokonainen elämä mennä samoissa merkeissä?
Elämän mittainen hyvitys?
6
813
Vastaukset
- tev.
Ota vastuu omasta itsestäsi ja omasta kehityksestäsi ... ota elämä omiin käsiisi.
- ole yksi heistä
Lähes aina valot vaihtuu juuri silloin punaisiksi kun m i n ä lähestyn risteystä autollani. Krooniset sairaudet vaivanneet nuoruudesta kaventaen elämää, elämäniloa ja mahdollisuuksia selvitä elämässä. Etsivä, avoin ja kieltämättä lapsenomainen luonteeni ja hellämielisyyteni vetää kuin "paskakasa kärpäsiä" luokseni, ihmisiä jotka käyttävät minua hyväksi, hyötyvät minusta.
Annan aina periksi ja hieman katkeroidun, kun kyse on riidoista tai vaateista, tuntuu että "aina minä, miksi ei joskus joku muukin".
Koskaan en ole voittanut arvoista, kilpailuista, lotosta, totosta tai hiihdossa, puhumattakaqan golffista(jota en edes harrasta).
Tulee mieleen että olenko ikuinen luuseri, luusereista luuserein, elämän mittainen fiasko. Jotkut vain syntyvät terveinä, fiksuina, hyvin toimeen tulevaan ja arvostettuun perheeseen, hyvillä geeneillä, ulkomuodolla ja asenteella varustettuna heisträ tulee voittajia, se ei ole minun osani..?
En saa mitään elämässäni aikaan, en kerta kaikkiaan mitään.- Mars muualle suunta
Kehottaisin kyllä ihan terapiaan hakeutumaan. Taideterapiaa, ryhmäterapiaa... Ei analyyttiset ja älylliset vatvomiset välttämättä kannata. Eikä karmakirjallisuuden lukeminen. Ne voi jätttää toiseen kertaan. Suunnatkaa katseet elämään ja siitä nauttimiseen ja oppimiseen.
Mindfulnessharjoituksetkin on hyödyllisiä terapian ohella. - sitä samaa
Mars muualle suunta kirjoitti:
Kehottaisin kyllä ihan terapiaan hakeutumaan. Taideterapiaa, ryhmäterapiaa... Ei analyyttiset ja älylliset vatvomiset välttämättä kannata. Eikä karmakirjallisuuden lukeminen. Ne voi jätttää toiseen kertaan. Suunnatkaa katseet elämään ja siitä nauttimiseen ja oppimiseen.
Mindfulnessharjoituksetkin on hyödyllisiä terapian ohella.Nii ja jooga..
- Paskakasa25
"En halua loukata ketään ja yritän olla kuin minua ei olisikaan, mutta tuntuu, että tästä huolimata herätän monissa ihmisissä kielteisiä tunteita."
Ihan samaa olen miettinyt omalta kohdaltani. Itse tosin olen vielä "nuori", 25 vuotias..
Olen asian hyväksynyt viimein, koska olen huomannut että tälle vaan ei voi mitään.- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18368310/itamaisesta-filosofiasta-kiinnostuneille
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18234143/metafyysinen-kompassi
Käänteisen puun symboli on symboli maailmasta korkeamman todellisuuden heijastuksena.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen874997Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1774368Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1664274Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik893475Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus
Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast163204Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista
kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi142922Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan
Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa312907Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana
Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä22786Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle
✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL542658Nuoret pois politiikasta!
Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!291854