Olen tuhdissa keski-iässä ryhtynyt ihmettelmään, mistä elämässäni oikein on kyse, kun kaikki tuntuu menevän päin p:tä. Liekö karmaa vai peräti kirousta?
En tarkoita nyt mitään parin kuukauden hankalaa jaksoa, vaan koko elämääni murrosiästä eteenpäin. Työasioita, ihmissuhteita, kaikkea. Yksi väärä lause tai kummallinen sattuma on särkenyt paljon tai kasvattanut ylittämättömän esteen. Usein on jostain ilmaantunut voimakastahtoinen ihminen, joka on "järjestänyt asiani" ilman, että olen itse voinut mitään.
Olen arka, enkä järin päämäärätietoinen, joten osaksi ongelmat selittyvät luonteellani. Kuitenkin tuntuu, että usein kohdalleni osuus kummallisia sattumia, eivätkä nämä ole koskaan positiivisia. Nykyisin olen jo alkanut pelätä, mitä kaikkea ikävää voikaan tapahtua. Koska niin paljon hankaluuksia on elämässä ollut ja on, ei uskalla enää odottaakaan minkään menevän hyvin. En halua loukata ketään ja yritän olla kuin minua ei olisikaan, mutta tuntuu, että tästä huolimata herätän monissa ihmisissä kielteisiä tunteita.
Voiko kokonainen elämä mennä samoissa merkeissä?
Elämän mittainen hyvitys?
6
828
Vastaukset
- tev.
Ota vastuu omasta itsestäsi ja omasta kehityksestäsi ... ota elämä omiin käsiisi.
- ole yksi heistä
Lähes aina valot vaihtuu juuri silloin punaisiksi kun m i n ä lähestyn risteystä autollani. Krooniset sairaudet vaivanneet nuoruudesta kaventaen elämää, elämäniloa ja mahdollisuuksia selvitä elämässä. Etsivä, avoin ja kieltämättä lapsenomainen luonteeni ja hellämielisyyteni vetää kuin "paskakasa kärpäsiä" luokseni, ihmisiä jotka käyttävät minua hyväksi, hyötyvät minusta.
Annan aina periksi ja hieman katkeroidun, kun kyse on riidoista tai vaateista, tuntuu että "aina minä, miksi ei joskus joku muukin".
Koskaan en ole voittanut arvoista, kilpailuista, lotosta, totosta tai hiihdossa, puhumattakaqan golffista(jota en edes harrasta).
Tulee mieleen että olenko ikuinen luuseri, luusereista luuserein, elämän mittainen fiasko. Jotkut vain syntyvät terveinä, fiksuina, hyvin toimeen tulevaan ja arvostettuun perheeseen, hyvillä geeneillä, ulkomuodolla ja asenteella varustettuna heisträ tulee voittajia, se ei ole minun osani..?
En saa mitään elämässäni aikaan, en kerta kaikkiaan mitään.- Mars muualle suunta
Kehottaisin kyllä ihan terapiaan hakeutumaan. Taideterapiaa, ryhmäterapiaa... Ei analyyttiset ja älylliset vatvomiset välttämättä kannata. Eikä karmakirjallisuuden lukeminen. Ne voi jätttää toiseen kertaan. Suunnatkaa katseet elämään ja siitä nauttimiseen ja oppimiseen.
Mindfulnessharjoituksetkin on hyödyllisiä terapian ohella. - sitä samaa
Mars muualle suunta kirjoitti:
Kehottaisin kyllä ihan terapiaan hakeutumaan. Taideterapiaa, ryhmäterapiaa... Ei analyyttiset ja älylliset vatvomiset välttämättä kannata. Eikä karmakirjallisuuden lukeminen. Ne voi jätttää toiseen kertaan. Suunnatkaa katseet elämään ja siitä nauttimiseen ja oppimiseen.
Mindfulnessharjoituksetkin on hyödyllisiä terapian ohella.Nii ja jooga..
- Paskakasa25
"En halua loukata ketään ja yritän olla kuin minua ei olisikaan, mutta tuntuu, että tästä huolimata herätän monissa ihmisissä kielteisiä tunteita."
Ihan samaa olen miettinyt omalta kohdaltani. Itse tosin olen vielä "nuori", 25 vuotias..
Olen asian hyväksynyt viimein, koska olen huomannut että tälle vaan ei voi mitään.- Anonyymi
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18368310/itamaisesta-filosofiasta-kiinnostuneille
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18234143/metafyysinen-kompassi
Käänteisen puun symboli on symboli maailmasta korkeamman todellisuuden heijastuksena.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,1033505Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista
ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv1972232Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle
Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,02100Sanna on pakottaja, domina
Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k371832Skodan hankintaan painostaminen toi potkut
Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll91649- 951098
No onneks ei tartte sit olla
Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....5850- 49831
Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä
Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu69827Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.
Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti129773