ja ei sitä suositella myöskään raskaana oleville. Aspartaamin testitulokset ovat ristiriitaisia, mutta näin ihan ammattikoulussa opetetaan lähihoitajille, vaikka aspartaami on sallittua.
Valion marjakeitot ovat hyviä, mutta itse annan lapsille sitten kohtuudella normaalisti sokeroituja keittoja.
Ei lapsille aspartaamia
3
1250
Vastaukset
- *****
Käytetään rehellistä sokeria, se ei kerry maksaan niin kuin makeutusaineet. Vielä kun joku alkaisi tekemään rehellisellä sokerilla ja saa rasvaakin olla hyla/laktoosittomia tuotteita. Itse en laktoosia kestä, sukuvika, ja kaikki laktoosittomat jogurtit ovat rasvattomia ja sokerittomia.
Samaa mieltä kanssasi, itsekin käytän marjakeittoja, varsinkin gefiluskeitot, mutta ehdottomasti parasta ne on joko juomalla tai sitten mannapuuron kanssa. - aspartaami
jättäkää hyvät ihmiset aspartaamilla maustetut tuotteet kaupan hyllylle.
kokemuksesta tiedän aspartaamin nostavan veren sokeripitoisuutta
puoli vuotta sitten jouduin diabetesseurantaan, korkeiden pitoisuuksien vuoksi
hoksasin jättää kaikki makeutusaineet pois, sokeria käytän, nyt on paastosokeri 5, ollut jo n. kuukauden
kiitos ei aspartaamille, tervetuloa sokeri, mutta liika siinäkin on liikaa
painokin on tämän puolen vuoden aikana tippunut 10 kg, vaikka en ole paastonnutkaan vaan jättänyt kaikki light-tuotteet kauppaan
vanhan ajan ruoka kunniaan- sappisuppilohup
parasta ennen päiväyksen tuijottaminen on saanut ruokateollisuuden kehittämään mitä suurempia myrkkyjä ruuan säilymisen kannalta, jotta päiväykset saadaan mahdollisimman pitkiksi. Ihmisten ostokäyttäyminen on hassua, sillä usein otetaan tuote jonka parasta ennen päiväys on esimerkiksi 2 kk päästä, vaikka aikomuksesi on kyllä syödä keittosi jo tänään tai ainakin tällä viikolla.
Kilpaileva tuote ei pärjää, jos parasta ennen päiväys on vain 2 vk päässä.
Mutta minäkin kyllä jätän valion keitot hyllyyn ja kaivan mielummin pakkasesta omat marjat ja valmistan oman keiton, parasta ennen ylihuomista. )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Karhuryhmä
Kellään tarkempaa tietoa miksi ja missä karhuryhmä ollut? Perheväkivaltaa vai huumeperintää kenties taas?283386- 973176
- 763014
Raisionkaaren koira hyökkäys
Taas nähtiin että koiriin ei voi luottaa. Eilen illalla vapaana ollut koira hyökkäsi Raisionkaarella kolmen henkilön kim702948"Mielipide: Äärivasemmiston uhka on otettava vakavasti"
Demokratia näyttäisi olevan Halla-aholle enemmänkin välttämätön paha kuin tavoiteltava asia. Väkivallan ihannointi ja m532881Tapa jolla kohtelit minua viimeksi miellytti erityisesti
Osaat huomioida kauniisti ja katsot aina tilanteita yhteisen hyvän kannalta. Sitä arvostan erityisesti.862658- 352470
- 572341
Satuit vain olemaan
Ensimmäinen joka avasi minussa sen nähdyksi ja rakastetuksi tulemisen puolen. Pitäisi vain muistaa että et ole ainoa. Se432195- 321953