Ei lapsille aspartaamia

Äiti..

ja ei sitä suositella myöskään raskaana oleville. Aspartaamin testitulokset ovat ristiriitaisia, mutta näin ihan ammattikoulussa opetetaan lähihoitajille, vaikka aspartaami on sallittua.

Valion marjakeitot ovat hyviä, mutta itse annan lapsille sitten kohtuudella normaalisti sokeroituja keittoja.

3

1216

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *****

      Käytetään rehellistä sokeria, se ei kerry maksaan niin kuin makeutusaineet. Vielä kun joku alkaisi tekemään rehellisellä sokerilla ja saa rasvaakin olla hyla/laktoosittomia tuotteita. Itse en laktoosia kestä, sukuvika, ja kaikki laktoosittomat jogurtit ovat rasvattomia ja sokerittomia.

      Samaa mieltä kanssasi, itsekin käytän marjakeittoja, varsinkin gefiluskeitot, mutta ehdottomasti parasta ne on joko juomalla tai sitten mannapuuron kanssa.

    • aspartaami

      jättäkää hyvät ihmiset aspartaamilla maustetut tuotteet kaupan hyllylle.
      kokemuksesta tiedän aspartaamin nostavan veren sokeripitoisuutta
      puoli vuotta sitten jouduin diabetesseurantaan, korkeiden pitoisuuksien vuoksi
      hoksasin jättää kaikki makeutusaineet pois, sokeria käytän, nyt on paastosokeri 5, ollut jo n. kuukauden
      kiitos ei aspartaamille, tervetuloa sokeri, mutta liika siinäkin on liikaa
      painokin on tämän puolen vuoden aikana tippunut 10 kg, vaikka en ole paastonnutkaan vaan jättänyt kaikki light-tuotteet kauppaan
      vanhan ajan ruoka kunniaan

      • sappisuppilohup

        parasta ennen päiväyksen tuijottaminen on saanut ruokateollisuuden kehittämään mitä suurempia myrkkyjä ruuan säilymisen kannalta, jotta päiväykset saadaan mahdollisimman pitkiksi. Ihmisten ostokäyttäyminen on hassua, sillä usein otetaan tuote jonka parasta ennen päiväys on esimerkiksi 2 kk päästä, vaikka aikomuksesi on kyllä syödä keittosi jo tänään tai ainakin tällä viikolla.
        Kilpaileva tuote ei pärjää, jos parasta ennen päiväys on vain 2 vk päässä.

        Mutta minäkin kyllä jätän valion keitot hyllyyn ja kaivan mielummin pakkasesta omat marjat ja valmistan oman keiton, parasta ennen ylihuomista. )


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      176
      11185
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5318
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      46
      2555
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      37
      2246
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1771
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1674
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1310
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1256
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      1076
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      103
      995
    Aihe