japaniin vaihtariksi

japaniinlähtevä1

Eli joo.. olen täs vuoden lopulla lähdös japaniin vaihtariks joten ois kiva jos joku osais vastaa näihin.. :)
(Japanilaiseen perheeseen oon menos siis asumaan)

1) Eli tarviikos mun ostaa jotkut "tossut" kun talossahan ei vissiin sukkasilla kuljeta?
2) Isäntäperheeseen oli tarkoitus lahjaa viedä.. Mitä veisin?
3) Kenelle annan lahjan ja milloin?
4) Mitä käytöstapojan pitäis suunnilleen noudattaa..?
5) Mitä sanoja ja lausahduksia ois kannattavaa tietää? (japaniksi tietenkin)
6) Mitä muita japanilaisia "perus" asiota pitäisi muistaa?

Kiitos niille jotka jaksaa vastata.. :)

3

733

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tokiolainen

      1) Riippuu perheestä, esim. vaimon kotona sukkasillaan ok. Eiköhän tuo järjesty paikan päällä, mutta toki voit tossut mukaankin ottaa. Jos otat, niin ota sellaiset, mitkä saa helposti jalkaan/jalasta. WC-tiloissa käytetään aina erillisä tossuja, jotka jalassa ei kuljeta muualla talossa. Perusperiaate: tatamimatolla -aina- sukkasillaan.

      2) Vie jotain mahdollisimman suomalaista, Fazerin suklaata tai perheessä pieniä lapsia niin jotain Muumi-tavaraa ja vanhemmille voi harkita jotain pientä suomalaista design-juttua (Iittalan laseja, Arabian tuotteita jne...). Ei kannata kuitenkaan ostaa mitään älyttömän kallista.

      3) Lahjan annat ensin isäntäperheen vanhemmille jossain sopivassa välissä, kun porukka on suurinpiirtein kasassa, sen jälkeen mahdollisille lapsille. Ei tarvitse antaa heti kun pääsee ovesta sisään, mutta siinä suht. alkuvaiheessa se on hyvä hoitaa. Jos saavut paikalle myöhään illalla niin seuraava päiväkin käy.

      4) Japanilaiset arvostavat peruskohteliaisuutta ja toisten huomioimista. Niillä pääsee jo pitkälle. Kannattaa katsella miten paikalliset toimivat eri tilanteessa ja tehdä samalla tavalla. Japanilaiset käytöstavat ja säännöt ovat monimutkaiset eikä sinulta ulkomaalaisena, etenkin vasta maahan saapuneelta, edellytetä niiden hallintaa. Opit niitä kyllä vuoden aikana pikku hiljaa aivan varmasti.

      5)
      Konnichiwa = hyvää päivää
      Doomo arigatoo/Arigatoo gozaimasu = kiitos (pelkkä arigatoo ei ole kohteliasta)
      Sumimasen = anteeksi (myös samanlainen merkitys kuin englannin "Excuse me".
      Gomenasai = anteeksi (jos on mokannut pahemmin, esim astunut jonkun varpaille)
      Ohayoo gozaimasu = hyvää huomenta
      Oyasuminasai = hyvää yötä
      Ittekimasu = lähdettäessä kotoa (esim. kouluun tai kauppaan jne.)
      Itterasshai = vastaus edelliseen, sanotaan kun joku on ilmoittanut lähtevänsä
      Tadaima = saavuttaessa takaisin kotiin
      Okaerinasai = vastaus edelliseen

      Opettele yksinkertainen "Jikoshookai" eli itsensä esittely (tämä varmasti tullaan opettamaan teille japanin tunneillakin, mutta ei haittaa osata sitä hieman etukäteen).
      "Hajimemashite, --------- desu, doozo yoroshiku onegaishimasu" (------- paikalle oma nimi)

      6) Ihmisiä ei yleensä puhutella etunimillä, vaan sukunimillä, ellei kyseessä ole hyvä ystävä tai muu läheinen tuttu, tai sitten esim. koulukaveri jne. Sukunimen perään liitetään aina pääte -san (esim. Tanaka-san). Omaan nimeen sitä ei laiteta koskaan! Opettajan tai vastaavan ollessa kyseessä pääte on -sensei (esim. Okamura-sensei). Lisäksi on vielä -kun (pojista) ja -chan (tytöistä), joita käyttävät yleensä koulukaverit keskenään sekä aikuiset lapsista.

      WC:stä ja erillisistä tossuista tuli jo mainittua. Tutustu myös hieman siihen, miten japanilaisessa kylpylässä toimitaan ja miten ofuroa käytetään. Lyhyesti sanottuna, ensin peseydytään ja vasta sen jälkeen mennään kuumaan veteen. Tämän jälkeen sitten lopullinen pesu. Koskaan ei peseydytä ofurossa (="ammeessa") eikä sinne saa päästää saippuavettä.

      Mikäli sinulla on lävistyskoruja tai jotenkin erikoisemmin värjätyt hiukset, kannattaa harkita niistä luopumista jo ennen matkaa. Japanilaiset koulut eivät yleensä hyväksy niitä oppilaillaa, edes ulkomaisilla vaihto-oppilailla. Myöskään korvakorut eivät välttämättä ole sallittuja. Nämä ovat hyvin koulukohtaisia asioita ja käytännöt vaihtelevat, mutta asia on hyvä tiedostaa jottei se tule täysin yllätyksenä.

      Näillä pääset varmasti jo alkuun. Kysele vain jos jotain vielä jää vaivaamaan mieltä. Älä ota kuitenkaan turhia paineita, vaikka saattaa alkuun kaikki tuntua täysin erilaiselta ja poikkeavalta, niin siihen tottuu pian. Sinulla on edessäsi mielenkiintoinen vuosi.

      • japaniinlähtewä

        Kiitos! Tosta vastauksesta oli paljon apua! Kiitos kiitos :)


    • vaihtariksi

      Muita hakemassa ensi vuonna Japaniin vaihtoon? Bongasin just että YFU:lla on vielä paikkoja jäljellä ja apurahaakin olisi jaossa. Itse ajattelin vielä hakea, lähtö on 2013 maaliskuussa:)
      Hakuaikaa 7.9 asti.
      http://www.yfu.fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut eivät ole kertoneet euronkaan edestä säästökohteita

      Mutta änkyttävät kysellä niistä muilta jatkuvasti. Vaikuttaa ettei persuilla ole kykyä omaan ajatteluun ja päätöksenteko
      Maailman menoa
      274
      3487
    2. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      132
      1880
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      300
      1629
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      79
      1470
    5. 78
      1451
    6. Odotettu tulos Taivalvaaran hiihtokeskuksen osalta

      "MCS Finland Oy on ilmoittanut Taivalkosken kunnalle 30.4.2026, että se irtisanoo Taivalkosken kunnan ja MCS Finland Oy:
      Taivalkoski
      53
      1166
    7. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1150
    8. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      68
      1029
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      63
      1021
    10. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      22
      1007
    Aihe