Voltti määrät näkee taulukkokirjasta, mutta entäs ampeerit?
Onko ampeeri määrillä kuinka suuri merkitys vai toimisiko elektrolyysi ihan paristoilla?
Elektrolyysistä
10
1972
Vastaukset
- Vyysikko
toimii paristollakin, mutta suuria määriä ei paristolla tehdä.
Elektrodit vaan tarpeeksi lähekkäin. - melkein Faraday
Ampeerit kertoo sen virran ('elektronien') määrän mikä kulkee ja tällä lienee suora suhde ainemääriin joita elektrolyysi koskee. Pinta-alaa kasvattamalla virran määrä kasvaa.
Voltit eli jännite kuvastaa miten suuri "paine" yksittäisellä elektronilla on. Pliisut elektronit (alhainen jännite) eivät yksinkertaisesti pysty siirtymään kohdeioniin tms., eikä mitään hapetusluvun muutosta (redox-reaktiota) tapahdu. Tällöin virran (ampeerien) lisääminen vain keittää liuosta.
Ampeerit eli virta taas kuvastaa sitä, miten monta niitä elektroneja on aikayksikössä tulossa sinne liuokseen (ja anodilta poistumassa liuoksesta) tekemään sitä hapetusluvun muutosta. Vaikka jännite olisi riittävä, ei kohdeioneja välttämättä ole suuria virtoja vastaavasti elektrodin välittömässä läheisyydessä, jolloin sopivallakin jännitteellä aiheutuu vaikkapa veden hajoamista vedyksi ja hapeksi tai veden kiehumista. Tässä elektrodien mahdollisimman suuri pinta-ala suosii yleensä toivottua elektrolyysireaktiota.
Vaikka paristoista saisikin sopivan jännitteen, ei yksi pari tietenkään voi aiheuttaa enempää elektrolyysireaktioita kuin siinä itse tapahtuu purkautuessa vaan edellä kuvatut "sivureaktiot" vielä vähentävät saantoa.
Ja vaihtovirran käyttö ei sitten yleensä ole kovin toimiva ratkaisu, vaikka jännite ja virta olisivat "sopivia".Jännitettähän voi säätää vaikka potentiometristä, mutta virran suhteen rajoittavana tekijänä on sen liuoksen sähkönjohtavuuskin, eli suolapitoisuus. Ts. alhaisella jännitteellä ei puhtaasta vedestä juuri virta mene läpi.
- rty...
tuttumies kirjoitti:
Jännitettähän voi säätää vaikka potentiometristä, mutta virran suhteen rajoittavana tekijänä on sen liuoksen sähkönjohtavuuskin, eli suolapitoisuus. Ts. alhaisella jännitteellä ei puhtaasta vedestä juuri virta mene läpi.
Yleensähän halutaan elektrodeille nimenomaan tietty jännite ja virta määräytyy elektrodien pinta-alan, -etäisyyden ja liuoksen sähkönjohtavuuden perusteella. Jännitettä ei kannata säätää potikalla, vaan kannattaa hommata edes jänniteregulaattori, tosin ei silläkään päästä hyvään hyötysuhteeseen.
Tietenkin jännitettä korottamalla saadaan myös virta korkeammaksi, mutta liian suuret jännitteet aiheuttavat hyötysuhteen laskemista ja ennenkaikkea elektrodien kulumista.
Toki elektrolyysi on niin laaja käsite, että ei voi sanoa mitään yleispätevää ohjetta virroista, jännitteistä tai hyötysuhteesta. Riippuu sovelluksesta. - faraday ?
Tarkoittaa ko tämä nyt sitä että jos haluan että vesi hajoaa hapeksi ja vedyksi, eikä vesi kiehu, niin sijoitan elektrodit mahd. lähelle toisiaan ja valitsen elektrodit siten että siihen pinta-ala on mahd. suuri ?
Ja miten nuo ampeerit ja voltit nyt vaikuttivat syntyvän kaasun määrään ja muodostumis nopeuteen ?
Ovatko ne ihan vain suoraan verrannollisia kumpaankin ? - rty...
faraday ? kirjoitti:
Tarkoittaa ko tämä nyt sitä että jos haluan että vesi hajoaa hapeksi ja vedyksi, eikä vesi kiehu, niin sijoitan elektrodit mahd. lähelle toisiaan ja valitsen elektrodit siten että siihen pinta-ala on mahd. suuri ?
Ja miten nuo ampeerit ja voltit nyt vaikuttivat syntyvän kaasun määrään ja muodostumis nopeuteen ?
Ovatko ne ihan vain suoraan verrannollisia kumpaankin ?"Tarkoittaa ko tämä nyt sitä että jos haluan että vesi hajoaa hapeksi ja vedyksi, eikä vesi kiehu, niin sijoitan elektrodit mahd. lähelle toisiaan ja valitsen elektrodit siten että siihen pinta-ala on mahd. suuri ?"
Juuri näin, vaikka ei vettä elektrolyysillä saa ihan helposti kiehumaan. Elektrolyyttinä ei sitten käytetä suolaa, vaan NaOH, KOH tai ruokasooda.
"Ja miten nuo ampeerit ja voltit nyt vaikuttivat syntyvän kaasun määrään ja muodostumis nopeuteen ?"
Mitä enemmän virtaa sitä suurempi kaasuntuotto. Virta riippuu jännitteestä kaavan U = R*I mukaan. - πt
faraday ? kirjoitti:
Tarkoittaa ko tämä nyt sitä että jos haluan että vesi hajoaa hapeksi ja vedyksi, eikä vesi kiehu, niin sijoitan elektrodit mahd. lähelle toisiaan ja valitsen elektrodit siten että siihen pinta-ala on mahd. suuri ?
Ja miten nuo ampeerit ja voltit nyt vaikuttivat syntyvän kaasun määrään ja muodostumis nopeuteen ?
Ovatko ne ihan vain suoraan verrannollisia kumpaankin ?Jos tavoitteenasi on vedyn talteenotto, niin se onnistuu helposti myös lisäämällä vaikkapa rauta- tai alumiinijauhetta happamaan liuokseen. Muista kuitenkin vedyn räjähdysalttius. Elektrolyysillä syntynyt vety- ja vesimolekyylien koktaili lienee kylläkin vielä vaarallisempi.
Muista viesteistäsi saa käsityksen, että tarkoitat elektrolyysillä nimenomaan veden hajottamista, jota itse taas pidin "sivureaktiona", kun ajattelin, että kyse on jostain arvokkaamasta elektrolyysistä.
Wikissä näkyy olevan tästäkin ihan kohtalainen yleisesitys:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Elektrolyysi- eroon ruosteesta
Elektrolyysistä. Luin ulkomaiselta sivustolta jossa puhdistettiin ja pelastettiin uusiokäyttöön ruosteinen peltinen laatikko, vanha retkikeitin messinkiosineen. Kaveri ei enempiä toimintaa selitellyt vaan yhtenä osana puhdistamistarkoituksessa ruosteesta suoritti tälle peltilaatikolle (n. 500 gr, tilavuus 1.5 l) elektrolyysin.
Voisiko osaavammat kertoa miten toimitaan ja mitä tarvikkeita tarvitaan. Ainakin iso muovinen ämpäri, vettä, jotain suolaa ja virtalähde? Onko vaarallista ym.? Millaisille metalleille voi tehdä puhdistuksen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi624332Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1551823Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141533Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !381297Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1681073- 58919
- 79915
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.168843Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54821- 39791