Metallinkeräys pääkaupunkiseudulla

hsy_asiantuntija

Metallinkeräyksen järjestäminen on tällä hetkellä kiinteistöille vapaaehtoista pääkaupunkiseudulla. Halutessaan taloyhtiö voi päättää metallinkeräyksestä ja pyytää tarjouksia yksityisiltä kuljetusliikkeiltä ja tehdä keräyssopimuksen. Uuden jätelain myötä velvoitteita saattaa tulla, näillä näkymin vuonna 2012.

Jos kiinteistöllä ei ole omaa keräystä, asukkaita palvelevat HSY:n hallinnoimat aluekeräyspisteet, joihin voi palauttaa pienten metallipakkausten lisäksi paperia, kartonkia, värittömiä ja värillisiä lasipakkauksia, paristoja ja useaan pisteeseen myös käyttökelpoisia vaatteita. Karttapohjainen keräyspistehaku löytyy sivuiltamme osoitteesta http://jatehuolto.hsy.fi/aluekerays/.

Keräyspisteverkosto on vielä rakenteilla, erityisesti Helsingissä vielä etsitään sopivia paikkoja uusien pisteiden sijoittamiseksi yhdessä kaupungin kanssa. Pisteen rakentamiseen tarvitaan aina maanomistajan suostumus, naapuruston kuuleminen ja viranomaisten toimenpidelupa.

Tietoa aluekeräyspisteuudistuksesta pääkaupunkiseudulla: http://www.hsy.fi/JATEHUOLTO/PALVELUT/VASTAANOTTO/KERAYSPISTEET/Sivut/default.aspx

Valtakunnallinen Jätelaitosyhdistys ry:n ylläpitämä keräyspistehaku http://www.kierratys.info/

Terveisin,
HSY:n asiantuntija

4

698

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      Tämä pienmetallin keräys, jos olisi kerättävänä joku tuolinjalka tai metallihylly tai edes iso paistinpannu niin tekevät keräysastiaan niin pienen reiän ettei mahdu. Kumminkin siinä tulisi kerralla useiden satojen säilykepurkkien metalli.

      Kerran näin lainkuuliaisen kansalaisen vievän konttorituolin jalan Ämmässuolle, yllättyi kun se maksoi 40 euroa. Itse olin viemässä peräkärryllistä asbestiroskaa ja rautaa, oli sama hinta. Olisin halunnut lajitella asbestit onhgelmajätteisiin mutta siellä päättivät että kun niitä on niin vähän eli kuusi säkillistä niin sekajätteisiin vaan.

      Onneksi ainakin täällä on romuliikkeitä jotka ottavat raudan vastaan ilmaiseksi, arvometalleista jopa maksavat.

      • hsy_asiantuntija

        Metallin aluekeräyspisteet on tarkoitettu pääasiallisesti pakkausten tuottajanvastuun mukaiselle jätteelle, eli metallipakkauksille. Lainsäädäntö määrittelee tuottajanvastuun ja kustannusten kohdistumisen näiltä osin. Tästä johtuu mm. se, että keräysastian suuaukon halkaisijan koko on n. 15 cm. Toki kaikki ko. aukosta mahtuvat metallit voi laittaa astiaan. Muussa tapauksessa ne voi viedä metalliromun vastaanottopisteisin, joita ovat mm. Sortti-asemat sekä keväisin kiertävät keräysautot. Lisätietoa vastaanottopisteistä löytyy osoitteesta http://www.hsy.fi/jatehuolto/palvelut/vastaanotto/Sivut/default.aspx.

        Sortti-asemille henkilö- tai pakettiautolla (sekä jalan tai pyörällä) tuoduista kotitalouksien hyötyjätekuormista ei peritä maksua, jos kuorma sisältää ainoastaan ja erikseen lajiteltuina ongelmajätettä, painekyllästettyä puuta enintään 1m3, paperia, kartonkia, sähkö- ja elektroniikkaromua, pakkauslasia tai metallia.

        Asbestia oletetaan vastaan Ämmässuon Sortti-asemalla. Asbestin vaarallisuus johtuu asbestipölyn vaarallisuudesta ja asbesti käsitelläänkin hautaamalla se asiallisesti jätteenkäsittelypaikassa. Se, mihin asbesti on pyydetty tilanteessanne toimittamaan, ei näin jälkikäteen yksittäistapauksessa enää ole selvitettävissä. Jatkossa epäselvissä tilanteissa kannattaa ottaa heti yhteyttä.

        terveisin
        HSY:n asiantuntija


      • gtr32

        Siis voiko olla todellista? Helsingissä on vain kourallinen metallinkeräyspisteitä?! Ymmärsin linkitetystä keräyspistehakusivulta, että vain aluekeräyspisteissä olisi metallinkeräystä. Keskusta-alueella niitä sattuu olemaan kaksi; Eiran rannassa ja Pohjoisrannassa. Sijainti ei enemään voisi olla syrjäinen, keskeiseksi ei voi edes haukkia. Oliko tarkoitus että kaikki asukkaat alueilta Ruoholahti, Kamppi, Töölö etc käyttäisivät näitä?!

        Ei mikään ihme ettei kierrätyksestä tule suosittua jos pisteitä ei ole keskeisillä paikoilla, kuten kauppakeskusten ja asutuksen lähettyvillä. Taidan heittää tässä kahden kuukauden aikana keräämäni metallit sekäjätteeseen sillä en ole uuden asuntoni lähettyviltä (Kamppi) löytänyt metallinkeräystä eikä HSY:n keräyspistehakupalvelu osannut ehdottaa paikkaa kotini läheltä. Olen todella pettynyt.


      • hsy_asiantuntija
        gtr32 kirjoitti:

        Siis voiko olla todellista? Helsingissä on vain kourallinen metallinkeräyspisteitä?! Ymmärsin linkitetystä keräyspistehakusivulta, että vain aluekeräyspisteissä olisi metallinkeräystä. Keskusta-alueella niitä sattuu olemaan kaksi; Eiran rannassa ja Pohjoisrannassa. Sijainti ei enemään voisi olla syrjäinen, keskeiseksi ei voi edes haukkia. Oliko tarkoitus että kaikki asukkaat alueilta Ruoholahti, Kamppi, Töölö etc käyttäisivät näitä?!

        Ei mikään ihme ettei kierrätyksestä tule suosittua jos pisteitä ei ole keskeisillä paikoilla, kuten kauppakeskusten ja asutuksen lähettyvillä. Taidan heittää tässä kahden kuukauden aikana keräämäni metallit sekäjätteeseen sillä en ole uuden asuntoni lähettyviltä (Kamppi) löytänyt metallinkeräystä eikä HSY:n keräyspistehakupalvelu osannut ehdottaa paikkaa kotini läheltä. Olen todella pettynyt.

        Hei,

        Kantakaupungin alueella keräyspisteitä (lähinnä metalli) ei ole tyydyttävää määrää.
        Erityisesti Helsingin kantakaupungissa uusien sopivien paikkojen saaminen käyttöön on osoittautunut liki mahdottomaksi. Riittävän laajoja tiloja ei löydy tai niitä ei saada käyttöön. Pisteen sijoittamiseen tarvitaan aina maanomistajan suostumus ja viranomaisten toimenpidelupa.

        Kantakaupungin alueelta löytyy myös muutamia ns. vanhoja metallipakkausten keräyspisteitä, jotka eivät ole HSY:n ylläpitämiä. Nämä pisteet eivät näy karttahaussamme, mutta sivuillamme http://www.hsy.fi/JATEHUOLTO/PALVELUT/VASTAANOTTO/KERAYSPISTEET/Sivut/default.aspx on suora linkki sivulle, jossa ne on listattu.
        http://www.lassila-tikanoja.fi/fi/PalvelutJaTuotteet/Palvelukokonaisuudet/Yksityisasiakkaat/Sivut/metallipakkausten_kerays_paakaupunkiseudulla.aspx. Niiden ylläpidosta vastaa metallipakkausten tuottajayhteisö Mepak-Kierrätys Oy ja L&T.

        Listan mukaan joitakin keräysastioita on siis keskustan tuntumassa, esim. Kampissa Foorumin pysäköintihallissa sekä Dagmarinkadun ja Töölönkadun risteysalueella. (huom. Listalla vielä näkyvä Sörnäisten Vaasanpuistikon keräyspiste on poistettu kaupungin rakennusviraston kehotuksesta).

        Terveisin
        hsy_asiantuntija


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      73
      3814
    2. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      2041
    3. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      229
      1365
    4. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      135
      1266
    5. Pitikö mennä rakastumaan

      Oi kyllä, kyllä piti. Kiitos vaan sulle mies! Todella kiitän..
      Ikävä
      112
      1158
    6. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      112
      1138
    7. Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...

      Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil
      Maailman menoa
      70
      1050
    8. Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!

      No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik
      Viihde ja kulttuuri
      6
      1005
    9. Mitä tai ketä kaivattusi

      muistuttaa?
      Ikävä
      60
      984
    10. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      906
    Aihe