Metallinkeräys pääkaupunkiseudulla

hsy_asiantuntija

Metallinkeräyksen järjestäminen on tällä hetkellä kiinteistöille vapaaehtoista pääkaupunkiseudulla. Halutessaan taloyhtiö voi päättää metallinkeräyksestä ja pyytää tarjouksia yksityisiltä kuljetusliikkeiltä ja tehdä keräyssopimuksen. Uuden jätelain myötä velvoitteita saattaa tulla, näillä näkymin vuonna 2012.

Jos kiinteistöllä ei ole omaa keräystä, asukkaita palvelevat HSY:n hallinnoimat aluekeräyspisteet, joihin voi palauttaa pienten metallipakkausten lisäksi paperia, kartonkia, värittömiä ja värillisiä lasipakkauksia, paristoja ja useaan pisteeseen myös käyttökelpoisia vaatteita. Karttapohjainen keräyspistehaku löytyy sivuiltamme osoitteesta http://jatehuolto.hsy.fi/aluekerays/.

Keräyspisteverkosto on vielä rakenteilla, erityisesti Helsingissä vielä etsitään sopivia paikkoja uusien pisteiden sijoittamiseksi yhdessä kaupungin kanssa. Pisteen rakentamiseen tarvitaan aina maanomistajan suostumus, naapuruston kuuleminen ja viranomaisten toimenpidelupa.

Tietoa aluekeräyspisteuudistuksesta pääkaupunkiseudulla: http://www.hsy.fi/JATEHUOLTO/PALVELUT/VASTAANOTTO/KERAYSPISTEET/Sivut/default.aspx

Valtakunnallinen Jätelaitosyhdistys ry:n ylläpitämä keräyspistehaku http://www.kierratys.info/

Terveisin,
HSY:n asiantuntija

4

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • joku vaan

      Tämä pienmetallin keräys, jos olisi kerättävänä joku tuolinjalka tai metallihylly tai edes iso paistinpannu niin tekevät keräysastiaan niin pienen reiän ettei mahdu. Kumminkin siinä tulisi kerralla useiden satojen säilykepurkkien metalli.

      Kerran näin lainkuuliaisen kansalaisen vievän konttorituolin jalan Ämmässuolle, yllättyi kun se maksoi 40 euroa. Itse olin viemässä peräkärryllistä asbestiroskaa ja rautaa, oli sama hinta. Olisin halunnut lajitella asbestit onhgelmajätteisiin mutta siellä päättivät että kun niitä on niin vähän eli kuusi säkillistä niin sekajätteisiin vaan.

      Onneksi ainakin täällä on romuliikkeitä jotka ottavat raudan vastaan ilmaiseksi, arvometalleista jopa maksavat.

      • hsy_asiantuntija

        Metallin aluekeräyspisteet on tarkoitettu pääasiallisesti pakkausten tuottajanvastuun mukaiselle jätteelle, eli metallipakkauksille. Lainsäädäntö määrittelee tuottajanvastuun ja kustannusten kohdistumisen näiltä osin. Tästä johtuu mm. se, että keräysastian suuaukon halkaisijan koko on n. 15 cm. Toki kaikki ko. aukosta mahtuvat metallit voi laittaa astiaan. Muussa tapauksessa ne voi viedä metalliromun vastaanottopisteisin, joita ovat mm. Sortti-asemat sekä keväisin kiertävät keräysautot. Lisätietoa vastaanottopisteistä löytyy osoitteesta http://www.hsy.fi/jatehuolto/palvelut/vastaanotto/Sivut/default.aspx.

        Sortti-asemille henkilö- tai pakettiautolla (sekä jalan tai pyörällä) tuoduista kotitalouksien hyötyjätekuormista ei peritä maksua, jos kuorma sisältää ainoastaan ja erikseen lajiteltuina ongelmajätettä, painekyllästettyä puuta enintään 1m3, paperia, kartonkia, sähkö- ja elektroniikkaromua, pakkauslasia tai metallia.

        Asbestia oletetaan vastaan Ämmässuon Sortti-asemalla. Asbestin vaarallisuus johtuu asbestipölyn vaarallisuudesta ja asbesti käsitelläänkin hautaamalla se asiallisesti jätteenkäsittelypaikassa. Se, mihin asbesti on pyydetty tilanteessanne toimittamaan, ei näin jälkikäteen yksittäistapauksessa enää ole selvitettävissä. Jatkossa epäselvissä tilanteissa kannattaa ottaa heti yhteyttä.

        terveisin
        HSY:n asiantuntija


      • gtr32

        Siis voiko olla todellista? Helsingissä on vain kourallinen metallinkeräyspisteitä?! Ymmärsin linkitetystä keräyspistehakusivulta, että vain aluekeräyspisteissä olisi metallinkeräystä. Keskusta-alueella niitä sattuu olemaan kaksi; Eiran rannassa ja Pohjoisrannassa. Sijainti ei enemään voisi olla syrjäinen, keskeiseksi ei voi edes haukkia. Oliko tarkoitus että kaikki asukkaat alueilta Ruoholahti, Kamppi, Töölö etc käyttäisivät näitä?!

        Ei mikään ihme ettei kierrätyksestä tule suosittua jos pisteitä ei ole keskeisillä paikoilla, kuten kauppakeskusten ja asutuksen lähettyvillä. Taidan heittää tässä kahden kuukauden aikana keräämäni metallit sekäjätteeseen sillä en ole uuden asuntoni lähettyviltä (Kamppi) löytänyt metallinkeräystä eikä HSY:n keräyspistehakupalvelu osannut ehdottaa paikkaa kotini läheltä. Olen todella pettynyt.


      • hsy_asiantuntija
        gtr32 kirjoitti:

        Siis voiko olla todellista? Helsingissä on vain kourallinen metallinkeräyspisteitä?! Ymmärsin linkitetystä keräyspistehakusivulta, että vain aluekeräyspisteissä olisi metallinkeräystä. Keskusta-alueella niitä sattuu olemaan kaksi; Eiran rannassa ja Pohjoisrannassa. Sijainti ei enemään voisi olla syrjäinen, keskeiseksi ei voi edes haukkia. Oliko tarkoitus että kaikki asukkaat alueilta Ruoholahti, Kamppi, Töölö etc käyttäisivät näitä?!

        Ei mikään ihme ettei kierrätyksestä tule suosittua jos pisteitä ei ole keskeisillä paikoilla, kuten kauppakeskusten ja asutuksen lähettyvillä. Taidan heittää tässä kahden kuukauden aikana keräämäni metallit sekäjätteeseen sillä en ole uuden asuntoni lähettyviltä (Kamppi) löytänyt metallinkeräystä eikä HSY:n keräyspistehakupalvelu osannut ehdottaa paikkaa kotini läheltä. Olen todella pettynyt.

        Hei,

        Kantakaupungin alueella keräyspisteitä (lähinnä metalli) ei ole tyydyttävää määrää.
        Erityisesti Helsingin kantakaupungissa uusien sopivien paikkojen saaminen käyttöön on osoittautunut liki mahdottomaksi. Riittävän laajoja tiloja ei löydy tai niitä ei saada käyttöön. Pisteen sijoittamiseen tarvitaan aina maanomistajan suostumus ja viranomaisten toimenpidelupa.

        Kantakaupungin alueelta löytyy myös muutamia ns. vanhoja metallipakkausten keräyspisteitä, jotka eivät ole HSY:n ylläpitämiä. Nämä pisteet eivät näy karttahaussamme, mutta sivuillamme http://www.hsy.fi/JATEHUOLTO/PALVELUT/VASTAANOTTO/KERAYSPISTEET/Sivut/default.aspx on suora linkki sivulle, jossa ne on listattu.
        http://www.lassila-tikanoja.fi/fi/PalvelutJaTuotteet/Palvelukokonaisuudet/Yksityisasiakkaat/Sivut/metallipakkausten_kerays_paakaupunkiseudulla.aspx. Niiden ylläpidosta vastaa metallipakkausten tuottajayhteisö Mepak-Kierrätys Oy ja L&T.

        Listan mukaan joitakin keräysastioita on siis keskustan tuntumassa, esim. Kampissa Foorumin pysäköintihallissa sekä Dagmarinkadun ja Töölönkadun risteysalueella. (huom. Listalla vielä näkyvä Sörnäisten Vaasanpuistikon keräyspiste on poistettu kaupungin rakennusviraston kehotuksesta).

        Terveisin
        hsy_asiantuntija


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      95
      3559
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      5
      1889
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      7
      1690
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      34
      1435
    5. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      56
      971
    6. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      920
    7. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      70
      882
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      47
      830
    9. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      807
    10. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      794
    Aihe