mitä suomeksi?

öolik8uj76hygt54rf

mitä tarkalleen ottaen tarkoittaa suomeksi ilmaisu 'kaupungin nimi' calling? siis esim. paris calling

10

1523

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+3

      Olisi kiva tietää asiayhteys, mutta noin yleisellä tasolla suomentaisin tuon esim. "Pariisi kutsuu" tjsp.

      • toisinpäin

        eli Pariisista soitetaan.


      • soittaja.....
        toisinpäin kirjoitti:

        eli Pariisista soitetaan.

        se on.


      • tarkoittaa
        soittaja..... kirjoitti:

        se on.

        Pariisi "kutsuu"? Tai Pariisista kutsutaan?

        Sen takia, että verbi "to call" kääntyy mm sanaksi 'kutsua', ei tarkoita, että suomeksi paras kääntäminen olisi juuri se sana. Mielestäni sana 'soitetaan' kääntyy paremmin.


      • 25+46
        tarkoittaa kirjoitti:

        Pariisi "kutsuu"? Tai Pariisista kutsutaan?

        Sen takia, että verbi "to call" kääntyy mm sanaksi 'kutsua', ei tarkoita, että suomeksi paras kääntäminen olisi juuri se sana. Mielestäni sana 'soitetaan' kääntyy paremmin.

        Riippuu paljolti siitä asiayhteydestä, jossa sanat esitetään. Jos kyseessä on vaikkapa matkatoimiston mainosjuliste, jossa kuva pariisista ja teksti "Paris Callign", kyllä minä tulkitsisin sen silloin "Pariisi kutsuu", enkä "Pariisista soitetaan". Tässä tapauksessa aloittaja ei kertonut, millaisesta tilanteesta on kyse.

        Jos halutaan sanoa "Pariisista kutsutaan/soitetaan", niin silloin siinä pitäisi minun kielipääni mukaan olla jotain muutakin, esim. "call(ing) from Paris".


    • kääntäjätär
      • suklaakeksi+ banaani

        "London calling all the boys and girls..." Se oli sitä 70/80-luvun vaihteen uuden aallon/punkin Lontoo-aikaa ja tietenkin "Lontoo kutsuu...".

        Toi Pariisi on ehkä kuiteski hiukan kinkkinen kun on kyse eri kielestä ja kulttuurista. Jos nyt Pariisi ketä "kutsuu" niin aito pariisilainen ei ainakaan mielellään sano sitä englanniks ?

        Paris t'appelle ? Ääh.....

        Saattas pahimmassa tapauksessa olla et alkup. Paris calling tosiaan tarkottais jotain puhelua....


      • Oiskohan kuitenkin

        takana hiukan vanhempi historia kuin tuo Clashin biisi...?

        Muuten kyllä ihan mukava anekdootti vetäistä kehiin, eikä biisikään ole yhtään pöllömpi.

        Ja käännöskin meni oikein!


    • Daaalia

      Olisko? No väläytäpä ihmeessä todistusaineistoa, neropatti. ;)

    • pirttivaara

      Kysyin joskun asiaa Lontoosta kotoisin olevalta pojalta, joka sano että se on II maalimansoDan aikanen radiolähetyksen avaus spiikki, jonka new wave pois of london uusiokäytti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen

      ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?
      Maailman menoa
      188
      5091
    2. Kukka kuoli ja kukka tappo Kokkolassa?

      Ouluntiellä tapettu nainen torstaina kukka tappo?
      Kokkola
      14
      1751
    3. Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?

      SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka
      Maailman menoa
      63
      1626
    4. Jos mies oikeasti haluaa sinut

      Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois
      Ikävä
      127
      1497
    5. Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s
      Tv-sarjat
      9
      1463
    6. Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?

      Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit
      Maailman menoa
      50
      1147
    7. Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi

      Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.
      Lappajärvi
      96
      1084
    8. Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa

      Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249
      Maailman menoa
      302
      969
    9. Vasemmistoliitto menossa perussuomalaisten ohi!

      Keskustapuolue meni jo...
      Maailman menoa
      195
      941
    10. Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!

      Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö
      Suomalaiset julkkikset
      7
      820
    Aihe