eivät käsitä, että elämä päättyy kuolemaan josta ei enää herätä?
Vai käsittävätkö he, mutta haluavat vedättää ihmisiä?
Miksi papit
20
527
Vastaukset
- Slogan INRI
Olet varmaan kuullut termin leipäpappi, nykysin heitä kutsutaan myös naispapeiksi tai papittariksi.
Kirkolla on slogan: Money talks, bullshit walks- Ahasveros
Eikö loogisempaa olisi ajatella, että pappi uskoo Raamatun sanaan.
- girl22gr
Ahasveros kirjoitti:
Eikö loogisempaa olisi ajatella, että pappi uskoo Raamatun sanaan.
niin :D jotku ei vaan sitä tajua.
- nicander
että elämä päättyy kuolemaan, josta ei enää herätä.
Mikään ei oikein todista siitä.
Jopa kaikki luonnossa todistaa kuoleman jälkeisestä elämästä, jos tajuaa ympärilleen katsella. Kukka kuihtuu, mutta siemen jää ja herää seuraavana keväänä uuteen loistoon. Ellei nisun jyvä putoa maahan ja kuole. Se jää yksin eikä kanna hedelmää. Kuoleminen on elinehto elämälle. En enää elä minä, vaan Kristus minussa. ( mukaellen raamattua )
Ja tästäkään on turha minua tilille vetää. Tämäkin on myyttistä tekstiä, mutta niin viimosen päälle totta.- ateistix
niin ajatteletko, että sen syömäsi sian sielu leijailee jossain?
- myytti on satua
Kukan siemen on käsitteeltään sama kuin vaikka ihmisen lapsi. Ei vanhempien tarvitse kuolla, jotta heidän lapsensa saisivat elämän. Elämiseen tarvitaan muiden kuolemaa, mutta lisääntyminen ja kuoleman jälkeinen elämä ovat eria asioita.
Kristinusko kuvaa kuoleman jälkeistä elämää täysin toisin, kuin mitä todellisessa elämässä ja luonnon kiertokulussa on nähtävissä. Krisselismissä homma perustuu näkymättömään ja kuvitteelliseen ruumiista irtautuvaan henkeen, kun taas täällä todellisuudessa on elollisen olennon kuoleman jälkeen selvästi havaittavissa biologisia tapahtumia.
"Tämäkin on myyttistä tekstiä, mutta niin viimosen päälle totta."
Lauseesi kumoaa itse itsensä. Satu ei ole totta, vaan mieleikuvituksen tuotetta.
"Myytti eli jumalaistaru on jumalia, yliluonnollisia olentoja, kaikkeuden syntyä tai muuta vastaavaa aihetta käsittelevä taru (taru eli satu)." (http://fi.wikipedia.org/wiki/Myytti)
- ...
"Miksi papit eivät käsitä, että elämä päättyy kuolemaan josta ei enää herätä?"
Papit käsittävät tämän täysin. Mutta he ovat myös ymmärtäneet että saa tienattua helvetisti rahaa kun sumuttujaa hönöjä Jeesus-saduilla.- -
Juu juu, papithan ne ihan järkyttäviä pohattoja on... Ootko kaveri koskaan ottanut asiasta selvää? Jos hönöjä haluaa sumuttaa, niin kannattaa kerätä ympärilleen lauma sellasia pikkusieluisia ja katkeria ihmisiä, sitten uskotella niille, että kun tarpeeksi hartaasti luet Dawkinsia ja vihaat kirkkoa, muutut älykkääksi ja vetäväksi!
Jos Suomi olis kommunistimaa ja uskonto olis kielletty, te ateistit varmaan rupeaisitte hellareiksi! Ihan sama mistä, kunhan jostain saa valittaa! - kirjoitti:
Juu juu, papithan ne ihan järkyttäviä pohattoja on... Ootko kaveri koskaan ottanut asiasta selvää? Jos hönöjä haluaa sumuttaa, niin kannattaa kerätä ympärilleen lauma sellasia pikkusieluisia ja katkeria ihmisiä, sitten uskotella niille, että kun tarpeeksi hartaasti luet Dawkinsia ja vihaat kirkkoa, muutut älykkääksi ja vetäväksi!
Jos Suomi olis kommunistimaa ja uskonto olis kielletty, te ateistit varmaan rupeaisitte hellareiksi! Ihan sama mistä, kunhan jostain saa valittaa!Hyödytöntä työtä tekemällä ne tienaa enämmän kuin kortistosta saa...
- uuaa
mave kirjoitti:
Hyödytöntä työtä tekemällä ne tienaa enämmän kuin kortistosta saa...
papit?
uuaa kirjoitti:
papit?
Elättäähän kirkko monia muitakin....ja kansa elättää kirkkoa. Kirkon hyväntekeväisyydestä puhutaan.... Kansa se hyväntekijä on kun elättää nuo työntekijät, eikä kirkko.
Ajatus kuoleman jälkeisestä elämästä on kieltämättä vaikea käsittää. Ja pappien lisäksi monilla muillakin ihmisillä on ajatuksia elämän jatkumisesta kuoleman jälkeen, myös muissa uskonnoissa. Luulenpa, että tämä käsityksellä on jotain tekemistä uskon ja toivon kanssa.
Henna Hauta-aho
pappi- energia ei katoa
Kuoleman seuraukset eivät ole ollenkaan vaikeasti käsitettävissä. Kuoleman jälkeen hajoavan olomuodon atomit jatkavat olemistaan erilaisissa elämän muodoissa, eli atomitasolla elämä jatkuu. Tällä asialla ei ole mitään tekemistä uskomisen ja toivon, siis mielikuvituksen kanssa, vaan elämän realiteettien ymmärryksen kanssa.
- ateistix
"Ajatus kuoleman jälkeisestä elämästä on kieltämättä vaikea käsittää."
Juuri sen takia, koska se on mahdottomuus.
"Ja pappien lisäksi monilla muillakin ihmisillä on ajatuksia elämän jatkumisesta kuoleman jälkeen, myös muissa uskonnoissa. Luulenpa, että tämä käsityksellä on jotain tekemistä uskon ja toivon kanssa."
Silkkaa kuolemanpelkoa ja kyvyttömyyttä hyväksyä kuolevaisuutensa. Siksi on kehitelty tarina sielusta, joka jatkaa eloaan ikuisesti. ateistix kirjoitti:
"Ajatus kuoleman jälkeisestä elämästä on kieltämättä vaikea käsittää."
Juuri sen takia, koska se on mahdottomuus.
"Ja pappien lisäksi monilla muillakin ihmisillä on ajatuksia elämän jatkumisesta kuoleman jälkeen, myös muissa uskonnoissa. Luulenpa, että tämä käsityksellä on jotain tekemistä uskon ja toivon kanssa."
Silkkaa kuolemanpelkoa ja kyvyttömyyttä hyväksyä kuolevaisuutensa. Siksi on kehitelty tarina sielusta, joka jatkaa eloaan ikuisesti.Miten ateistix perustelet sen, että kuoleman jälkeinen elämä olisi mahdottomuus?
Henna Hauta-aho
pappi
- kenkri
Jeesus voitti kuoleman vallan!
- ...
Todisteet tälle väittämälle.
- AntiChrisu
Saisiko edes osaan lauseestasi perustelun.
1) Osoita, että Jeesus on ollut olemassa
2) Osoita, että Jeesus on voittanut kuoleman
3) Osoita, että kuoleman on entiteetti, jolla on jonkilaista valtaa. - pertsa2010
AntiChrisu kirjoitti:
Saisiko edes osaan lauseestasi perustelun.
1) Osoita, että Jeesus on ollut olemassa
2) Osoita, että Jeesus on voittanut kuoleman
3) Osoita, että kuoleman on entiteetti, jolla on jonkilaista valtaa.Pistin tuohon tuon Josefuksen kirjoituksen malliksi koska siinä mainitaan Jeesus
nimeltä.
Koko artikkelista on linkki alla.
http://www.nic.fi/~vlahsrk/tekstit/jeesushi.html
1.1.3 Josefus
Juutalainen historioitsija Flavius Josefus kirjoittaa siis myös Jeesuksesta kahdessa kohdassa. Toisen ja pitemmän maininnan suhteen tutkijat jakautuvat kolmeen leiriin, jotka pitävät mainintaa:
a) Kokonaan Josefuksen alkuperäiseen tekstiin kuuluvana.
b) Kokonaan kristittyjen kopioijien myöhempänä lisäyksenä.
c) Osittain Josefuksen alkuperäisenä mainintana, johon on myöhemmin lisäilty joitakin mainintoja.
Kyseinen maininta kuuluu seuraavasti:
Tuohon aikaan eli Jeesus, viisauden täyttämä ihminen, mikäli häntä yleensä voidaan ihmiseksi kutsua. Hän teki nimittäin aivan uskomattomia asioita ja oli kaikkien niiden opettaja, jotka mielellään kuulevat totuutta. Monet juutalaiset ja kreikkalaiset seurasivat häntä. Hän oli Kristus. Vaikutusvaltaisten miestemme yllyttämänä Pilatus tosin tuomitsi hänet kuolemaan ristillä. Kuitenkin ne. Jotka aikaisemmin olivat häntä rakastaneet, pysyivät uskollisina häntä kohtaan. Hän nimittäin ilmestyi kolmantena päivänä heille elävänä niin kuin Jumalan lähettämät profeetat ovat tuhansissa ihmeellisissä ennustuksissa hänestä julistaneet. Vielä nytkin on olemassa lahko, jonka jäsenet kutsuvat itseään hänen mukaansa kristityiksi.1
"Miksi papit eivät käsitä, että elämä päättyy kuolemaan josta ei enää herätä?"
Monet ehkä käsittävät sen tuolla tavalla.
"Vai käsittävätkö he, mutta haluavat vedättää ihmisiä?"
Papit ovat työnsä puolesta sitoutuneet levittämään kirkon oppia, jonka keskeinen osa on ihmisen kuolemattomuus.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....346997Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2936424- 556333
Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?975845Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k435400Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️524864Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem2284214Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe43991- 1513716
Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!393262