Monet yritykset piilottelevat vapaita työpaikkoja, ettei niihin tulisi niin paljon hakijoita.
Kuinka löytää piilossa oleva työpaikka?
Anonyymi-ap
1621479
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 162
Vanhimmat
Mikä on muuten lopputulos, kun kohta hakemukset tehdään tekoälyllä ja valinnat tehdään tekoälyllä ?
Paras satuilija saa duunia!
Totta.
Mun yks pomo näytti joskus mulle hakemuksia naurussa oli pitelemistä.
Minne hait?
Minä en hakenut vaan toiset haki firmaan missä olin duunissa, ala taloushallinto.
Kuten olemme nähneet ja kuulleet, kansanedustajat.
ei tarvii olla pätevä vaan sopiva
kumpaa nauroit pomoa vai hakemuksia?
ei ole mitää nauramista tässä fasismissa-
pelkkiä vuokratyö- eli rekry- eli työntekijänvalintafirmoja- ei yhtäkään oikeaa työpaikkaa-
jopa VEROHALLINTO työpaikka on noilla rekrynettisivuilla hakemassa työnntekijää?
Ensimmäisenä pitäisi kieltää rekry-firmat !!
Vain työnantajat suoraan saisi palkata työntekijän- kuten ennen oli-
siloinhan voisikin hakea töitä, kun tietäisi työnantajan tiedot.
EU pilasi Suomen
Ei, kyllä se oli Kokoomus (EK) joka pilasi Suomen.
töitä saa kun poistetaan epäisänmaallinen persukokoomuksen porvarihallitus
Kilauta kaverille ja kysy!
Jep. Suhteilla ne työpaikat löytyy. Te-toimistot velvoittaa yritystä kaikenlaisiin höpöhöpöjuttuihin, joihin ei ole resursseja osallistua. Koordinaattorin palkkaaminen vain kahvia juomaan ei kannata. Työn keskituottavuus kärsii. Koko te systeemi on liian hankala yrittäjän näkökulmasta.- entinen yrittäjä sairaseläkkeellä
Nillä on suojatyöpaikka, eikä mitään tarkoitusta.
Mun moni entinen pomo on saanut soittoja uudelta pomoltani, joka on kertonut ja antanut hyvää palautetta. Määräaikaiset duunit oli mun juttu.
Vaihtamalla paranee akka ja duuni.
kaverit kaikki linnassa tai työttömiä
yöpaikat ollu jo 20 vuotta piilossa- ne annetaan vain TE-ihmiskauppa työtekijöille eli valtiontuetuille mamuille tai nuorille, harjoittelijoille jne.
Mitkä lasketaan suhteiksi? Kun yritys on hoitanut asiansa kunnolla palkollisiin nähden niin palkollisten jutuissa heidän tuttaviensa kanssa se kyllä ilmenee.
Siis suusta korvaan ja siitä edellen niin pystyviä ja työhaluisia kysyjiä tulee.
Kysyjät tietävät ennalta työntekijöiden tarpeen asteen sekä sen mihin tehtäviin ja puitteisiin työnantaja tarvitsee tekijöitä.
Tällä periaatteella toimien saamani tekijät olivat töissä ja vaihtessaan edustamaani yritykseen, vapauttivat oman työpaikkansa jollekin toiselle.
Vain yksi pettymys, oikeammin yllätys, ilmeni.
Kun pajamme ainoa työnjohtaja vaihtoi perheensä kanssa paikkakuntaa niin pajan porukka keräsi hänelle lähtiäislahjaksi pullon laatuviskiä. Se oli yllätys ja piilossa jääkaapissa. Yksi heppu, työssään hyvä ja luotettava, kävi kähveltämässä pullon ja meni saunatiloihin ryyppäämään. Seurausta on turha arvuutella.
Te-systeemi on hankala myös työnhakijan näkökulmasta, se kun ei todellisuudessa töitä välitä.
On kyllä todella outoa sanoa että työpaikkoja piilotellaan.
Oisko mielikuvitus hieman turhan vilkas ?
Työllisyystilanne on paljon parempi mitä valehteleva tilastokeskus väittää. Orpon hallituksen työministeri Satonen kertoi piilotyöpaikoista.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/cb219796-ea67-41a6-873b-d8d9006ec7ad
"Työministeri Arto Satosen (kok) mukaan on piilotyöpaikkoja eli työttömyysluvut eivät kerro aivan koko totuutta."
Piilotyöpaikasta saa varmaan piilopalkkaa, eli ei jää käteen mitään?
Palkka maksetaan piilopulloina.
Niin. Kaikki vapaat työpaikat eivät päädy te-toimiston listoille.
Arvaappa mitä maksaa kun tulee tuhansia hakemuksia, ei oo helppo käsitellä niitä.
Mikä niissä on vaikeaa? Mene roskiin aivan yhtä helposti, tai digihakemus trashcaniin.
Ei niitä piiloteta, niitä vaan ei laiteta julkiseen haluun ajanpuutteen vuoksi.
TE-toimistolle ilmoittaminen on äärimmäisen työvoimapulan osoitus.
Mikä tahansa laiskuri kelpaa.
yhtäkään työpaikka ei ole suomen työmarkkinoilla tullut vastaan 10 vuoden aikana.
"julkiseen haluun ajanpuutteen vuoksi."
Tuleeko JULKISESTA halusta uimarannalla tai -hallissa jokin sakko siveettömästä käytöksestä?
Satonen on niin pihalla asioista kuin vaan voi olla. Sehän se tietää, kun on hyvävelisysteemin ja kautta politiikkaankin päässyt mukaan, sehän menee noilla niin ett raaputa sä mun selkää, niin mä raaputan sun selkää takaspäin. Ehkä johtopuolen töitä on tarjolla suhteitten kautta enemmän kuin tavallisia työpaikkoja. Joskus erään kurssipaikan ohjaaja väitti mulle ett tietyn alan työpaikkoja on paljon tarjolla sillä paikkakunnalla missä mä asun, työkkärin puolelta kurssipaikkahaastattelussa mukana ollut työkkärineuvoja sanoi tuolle ettei niitä paikkoja ole paljoa tarjolla, meni se tyyppi hiljaseksi eli kyllä tavallinen työnhakija kyllä tietää asiat paremmin kuin joku nk.työministeri.
Työnantajat suuren työvoimapulan aikana uutisten mukaan joutuvat raukat piilottelemaan työpaikkoja. Syy: liikaa hakemuksia! 😭
https://yle.fi/a/74-20178203
Oli työvoimapula tai ei, miten rekrytoijille viikolla ongelma se että työhakemuksia tulee paljon? Rekrytoijien työnkuva on työhakemusten käsittely. Jos hakemuksia tulee tolkuton määrä osan voi jättää käsittelemättä. Niinhän työnantajat ovat kautta aikojen tehneet. Kukaan ei kuvittele että rekrytoinnissa käsitellään joka ikinen hakemus.m
Kaikki mitä työttömyydestä ja työelämästä puhutaan on valetta. Mikään ei ole totta.
Mitään työvoimapulaa ei ole ollut koskaan. Pula on palkanmaksuhaluisista työnantajista ja toimivista työyhteisöistä.
työt tulee yleiseen hakuun vaikka siihen on jo hakija valittu ,niin esim menlo yritys haminassa teki googlen alihankkija kyseinen pulju
satonen on lörppä huuli
Yrityksellä on työpaikka vapaana mutta ei ole aikaa laittaa siitä ilmoitusta avoimeen hakuun?
On meinaan skitsofrenista tämä työnantajien aivotoiminta suomessa.
Autisti Satonen ei todennäköisesti ole edes tietoinen olleensa joskus työministeri.
piilo pimeäätyötähän se on kun itäplokin karvakädet heiluu tellingeillä koko yön rakennuksilla ilman työsuojelua tai työaika-lakeja porvarien riistetttävänä alipalkalla halpatyövoimina
Ei kun piilotyöpaikan palkka maksetaan piilossa verottajalta.
TIETENKIN JOTKUT AMMATIT VOI TEHDÄ OSITTAIN tai JOPA KOKONAAN ETÄNÄ-
MUTTA NYT jos ETSITÄÄN erityisesti etätyönä tehtävää etätyöpaikkaa-
mutta huomatkaa että nää firmat ja työpaikkailmoitukset Rekryt ym voi olla ihan huuhaa jotka vaan kerää tietonne ja myy ne eteenpäin- palkkakin voi olla vaikea saada, jos työtä onnistuu saamaan- sillä joskus aina huomaa että koko työpaikan sivustotkin on poistettu.
Eli jos ei ole firmalla edes puhelinnumeroa ja toimistoa jossain osoitteessa tai edes firman omistajan nimeä ! niin kehottaisin jättämään sellaiset yhteydenotot pois.
Kuulostavat porvaririkollisten huijarifirmoilta- ja ties mitä ne tekevät tiedoillanne?
Pitäis olla valvonta noillekin yrityksille- eu-Suomi on pelkkä villilänsi nykyään työ-asioissa.
Salafirman omistaja saattaa olla joku EU-alueella oleileva Petteri-Muhammetti Petruskov
Ottaa keltaiset sivut ja alkaa satunnaisesti soittelemaan eri paikkoihin ja tarjoamaan työpanosta. Jos ei tärppää, niin henkselit ilmoituksen yli, jottei vahingossa tule toista kertaa soitettua samaan negatiivisesti asiaan suhtautuneeseen työnantajaan.
Totta, ei ole tärpännyt, henkseleitä on vedelty. Vaatimattomalla kymppitonnin kuukausipalkalla ja autoedulla olisin töihin mennyt, peräti kolmipäiväisern työviikkoa olisin tehnyt. Vittu ei ole tärpännyt, mikä ihme saa uskomaan että amiksen käynyt tulisi vähemmällä palkalla toimeen.
Minä hommasin rikkaan eukon, jolta saan viikkorahaa. Ei tarvitse työasioita miettiä.
Amis on nolo.
ei köyhällä ole varaa soitella tai hakea työpaikkoihin-
etenkin kun se on ajanhukkaa.
töitä ei ole - paitsi te-keskuksen mamu- ja nuoriso-työpaikat, joissa firma saa ilmaisen työvoiman.
Haet töitä väärästä paikasta, kuulut selvästikin Arkadianmäelle.
Onko vielä olemassa keltaiset sivut? Ainakin puhelinluettelot taisivat jäädä viime vuosituhannelle?
Aika moni kiireinen yrittäjä saattaa jopa suuttua jos työtön luuseri, kuten eräs hallituspuolue heitä kuvailee, soittaa ja häiritsee kesken parasta työaikaa.
Lähetä avoin hakemus sähköpostilla suoraan firmoihin
Juuri niin toimii hyvin.
millä savumerkeillä vai
voihan sen paperillakin kirjoittaa AVOIMEN eli VAPAAN = vapaamuotoisen työhakemuksen ja viedä tai lähettää firmoihin.
Nimimerkki ehkä riittää- ja sitten voi nimimerkillä mennä kysymään onko palkattu.
Minulle varattu nimimerkki " Hui-Lai Lee"
Toimiiko?
Haluan kuulla lisää, jakaisitko?
Tsekkaile kaikki piilot. Katso mattojen alta jne.
Sängyn alta myös. Siellä on myös isompi palkka. Onhan piilopaikka isompi kuin matonalla, loogista 😇👍
Löytyiskö se piilotettu työpaikka jostain komeron perukoilta, kun oikein kaivaa esille🤔
Ihan arkipäivää nykyään, ei kenenkään aika riitä jokaisen avoimen työpaikan takia käydä läpi satoja hakemuksia, joista suurin osa on tehty kun on pakko.
Ketä voidaan kiittää tästä pakosta, no orpoa ja purraa voidaan tästäkin järjettömyydestä kiittää.
"Työtön työnhakija".
Mitä kohtaa tehtävänimikkeessä et ymmärrä? Olet itse allekirjoittanut sopimuksen.
Työttömyysetuutta ei ole pakko hakea. Että se siitä "pakosta".
Luuletko että työttömyys on työtä?
Kannattaa jättää tuo työtön pois ja olla vaan työnhakija.
"Työtön työnhakija".
Mitä kohtaa tehtävänimikkeessä et ymmärrä?
Mutta mutta.
Eikö ole hyvä, että työttömällä on pikku puuhastelua ?
Mieti, kymmeniä hakemuksia päivässä.
Siinä se päivä kuluu mukavasti.
Välillä tekee juoksu/ kävelylenkin.
Katsoo vaikkapa uutiset, ja taas rustaa uutta hakemusta 😇👍
No Tarja Filatov, Sdp on keksijä tällekkin turhuudelle.
Hakemuksien lähettelylle.
Vain demari keksii tällaisen älyttömyyden.
No mutta perhana, kun kaikkilla työttömillä ei ole statusta "vapaa herra" eikä sijoitustuottoja.
Kaikkien on pakko elää ja syödä, vai onko meitä suomalaisia mielestäsi jotenkin liikaa tällä planeetalla?
Se mainitsemasi "älyttömyys" toimi hyvin Marinin kaudella, josta merkkinä huipputyöllisyyslukemat. Mutta se ei toimi nyt kun Suomi ajettu jo osittaiseen lamaan. Pitäisi tuon verran ymmärtää, mutta laitaoikeistohallitus kannattajineen ei selvästikään ymmärrä. Yhtään mitään.
Piilotyöpaikka on sellainen, josta firma hyötyisi, mutta ei ole vain toteutettu. Eli jos jokin asia pitäisi oikeastaan hoitaa, mutta se on kuitenkin jätetty hoitamatta. Otetaan vaikka esim. jos firmassa vaikka kävellään mutaliejussa pihalla, mutta homma hoituisi paremmin jos piha olisikin helppo kulkuinen, niin se työ on jätetty jostakin syystä tekemättä.
Lapiomiehen paikka olisi siten auki?
Rekrytoiminen maksaa liikaa.
Ei maksa. Minut rekrytoitiin suoraan koulun penkiltä. Yrittäjä oli tiedustellut opettajilta keitä he suosittelisivat hänelle töihin. Kolmen haastattelukierroksen jälkeen minä tulin valituksi.
Ehkä ongelma on se, että ei haluta käyttää yhtään resulsseja edes perehdyttää uusi työntekijä.
Eräs työpaikkani oli sellainen, että firman pomo antoi alaiselleen tehtäväksi perehdyttää minut tehtäviini, mutta koska yrityksessä ovi kävi tiheään ja yhteistoimintaneuvotteluja oli tuon tuosta niin en sitten saanut perehdytystä. Lisäksi kaikinpuolista selkään puukotusta. Kävi oikeastaan sääliksi niitä ihmisiä jotka joutuvat sinne helvettiin jäämään. No nykyään kyseinen firma ollut jo kauan kuopattuna.
No ei kyllä sinneppäinkään.
Mutavelli on viimeisimpiä stressinaiheita.
Hoh- hoijaa.
"Kuinka löytää piilossa oleva työpaikka"
Täytyy olla utelias, kuunnella juttuja esimerkiksi kaveriporukassa, kysellä itsekin minkälainen työtilanne heidän työpaikoillaan on tai onko joku työntekijä sairastunut tai lopettanut.
Yrittää suurentaa verkostoa joihin olla yhteydessä, esim. lastensa koulukavereitten vanhempien sekä lasten harrastuksien kautta.
Sitten voisi tosiaankin ottaa yhteyttä siihen firmaan jossa työpaikka kiinnostaisi, ennenkuin työvoimatoimisto siihen kehoittaa. Lähettää avoimen hakemuksen niin kirjeitse kuin sähköpostissa omalla kuvalla ja yhteystiedoilla. Hakemukseen on hyvä laittaa syy miksi juuri sinun työpanoksesi olisi hyväksi heidän firmalleen, oma työkokemus, harrastukset ja henkilöt joilta firma voi halutessaan kysyä lisää sinusta. Palkkavaatimuksia ei hakemukseen kannata laittaa.
"Palkkavaatimuksia ei hakemukseen kannata laittaa."
Tämä kylläkin pitää Suomessa palkkatasoa alhaalla.
Kannattaa laittaa ''palkka sopimuksen mukaan''.
Palkkavaatimus tehdään silloin kun on päässyt haastatteluun. 99% osa kaikista Suomessa olevista yrityksistä noudattavat työehtosopimuksia jotka voimassa valtakunnallisesti.
Niinhän se vielä noin, mutt paikallisen sopimisen lisääntyessä tessillä ei ole mitään painoarvoa ja sitovuutta.
Luuletko paviaani että tesseillä on ollut viimeisten 30- vuoden aikana jotain virkaa?
Et oo tyhjäpää vielä huomannut että tessejä kierretään kaikin olemassa olevin keinoin mitä kuvitella saattaa. Et oo kuullut silpputyöstä, nollatuntisopimuksista, määräaikaisten ketjuttamisesta, palkkatukien hyödyntämisestä ja 9 euron orjuuksista puhumattakaan. Työnantajat käyttävät vuokrafirmojen heittopussityöntekijöitä jottei tartte itse sitoutua työntekijöihin.
Palkanmaksua ja testien mukaisia sopimuksia vältellään kuin ruttoa.
Keskiverto suomalainen työnantaja on täysi MULKKU.
Työllistyin naurettavan helposti:
Kerroin tekoaälylle, että minulle maailman paras työhakemus. Ja sehän teki.
Seuraavaksi sun kannattaa kertoa sille tekoälylle, että hoitaa ne duunitkin sun puolestasi?
Työpaikan löytää geokätköstä.
Linkedinin kautta.
Mielummin menen kiskoille makaamaan kun alistun nöyryyttävään itsensä kehumiseen ja yksityisyyden raiskaamiseen
Oikein ajateltu!
Katso onko se piilotettu oven taakse.
Minulla se oli unohtunut luukkuhousujen taskuun.
Kyllä ne löytää sut. Makaat vaan sohvalla ja ota pari bissee lisää. Ne kyllä soittaa sitten kun aika on.
https://www.hs.fi/talous/art-2000011509339.html
Piilossa pysyvät jottei tarvitse maksaa palkkaa. Etsitään palkattomia harjoittelijoita. ja tämä esimerkkiuutinen kuvastaa koko maan tilannetta. Eräät IT-alan toimijat ovat tosin linjanneet, että eivät osallistu palkattomaan harjoitteluun yms. vaikka työvoimatoimisto tarjoaisi.
Kiitos linkistä!
tapaus oli vain jäävuoden huippu,
Elisakin on niin köyhä surkea firma ettei sillä ole mitään palkkaa varaa maksaa.
Olin Elisan asiakas.
En ole enää.
Yrityset haluaa työhaluisia ihmisiä työhön, ei työkkärin pakottamia työhaluttomia.
Ei työkkäri ketään pakota mihinkään tiettyyn paikkaan työtä hakemaan. Ainoastaan joskus johonkin palkkatukityöpaikkaan voineet laittaa pakko hakemaan kolmannen sektorin järjestöpaikkoihin, käytäntö voinut muuttua tuossakin.
Jos noin on eikö yritysten pitäisi mainostaa mahtavia työpaikkojaan hyvillä liksoilla ja eduilla ja mukavilla työyhteisöillä joka tuutissa että tulkaa meille töihin?
Työhaluisia motivoituneita työntekijöitä olisi tulossa yllin kyllin paiskimaan duunia. Millä houkutti Milla työnantajat motivoivat työnhakijoita näin työvoimapulan aikoina tulemaan heille töihin?
Missä helvetissä ne kaikki työnantajat ovat työpaikkailkoituksineen jotka vilpittömästi aidosti ja oikeasti haluavat työhaluisia työntekijöitä?
Itse en näe missään mitään muuta kuin vuokrafirmapaskaa.
Valehtelija.
Työkkäri kyllä pakottaa työtöntä hakemaan tarjoamiaan työpaikkoja. Mikäli et niitä hae, tai mikäli ei työnantaja ole jaksanut hakemusta lukea satojen hakemusten joukosta ja työkkärin pissapääsetä päättää soitella salapoliisina luuri kuumana työnantajia läpi tiedustellen onko tämän niminen työtön hakenut heiltä paikkaa, eikä työnantaja tiedä että on koska ei ole jaksanut lukea hakemuksia, tulkitsee työkkärin setä ettei työtön ole hakenut työpaikkaa ja sitten rangaistaan työtöntä 12 viikon työssäolovelvoitteella joka tarkoittaa viiden vuoden karenssia.
Näin työkkärin setä voi toimia esimerkiksi kostona siitä että työtön ei ole suostunut aiemmin työkokeiluun tai kuntouttavaan josta työkkärin sedälle olisi itselleen maksettu suoriutumislisiä palkan kylkeen.
Mikäli sama jatkuu eivätkä työnantajat löydä miljoonien hakemusten joukosta juuri sinun hakemustasi jonka kyllä olet lähettänyt, ja työkkärin setä päättää jälleen rikollisesti soitella työnantajia läpi rikkoen kirjesalaisuuslakia utelemassa onko juuri tämän niminen työtön hakenut juuri teiltä juuri tuota yhtä työpaikkaa, eikä työnantaja hakemusta löydä tai ei ole edes koskaan nähnyt koko paskaa joka on mennyt johonkin spämmikoriin heti lähetyksen jälkeen, leikataan työttömän toimeentulotukea 40% "moitittavasta toiminnasta" kun hän on muka laiminlyönyt velvollisuuksiaan.
Tällaisesta kiusaamisesta on tosi paljon hyötyä työttömien työllistymiselle oikeaan työelämään ulos sosiaaliturvariippuvuudesta.
Minä olen työhaluinen, firma jossa työskentelin meni nurin vuoden 2024 vaihteessa. Minulla on hyvä työhistoria, mutta ikää 54 vuotta. Toisinaan pääsen jopa haastatteluihin, mutta siinä se. Minulla on myös hyvä ulosanti, pystyn kertomaan sujavasti ja selvästi asiat.
Ei auta. Minulla on myös erinomainen portfolio, mutta esimerkiksi henkilöstövuokrausfirmat eivät halua edes nähdä sitä. Uskomatonta. Ehkä ne haluavat vain nimiä listoille.
Ps. en ole koskaan ollut ylimielinen, mutta kolmikymppisenä ihan oikeasti kuvittelin löytäväni aina töitä, koska olen kova tekemään ja hallitsen työni vaikka unissani. Hah, mitä houretta.
Kannattaa huolehtia siitä, että kaikesta tekemisestä ja hakemuksista jää sähköinen jälki jonka voi tarvittaessa todistaa.
Itselläni jäi kahdesta ilmoitusjaksosta puuttumaan rasti eräästä ruudusta joka jäi sopivasti piiloon näyttöruudultani ja vaikka olin suorittantu sovitut tehtävät niin tuet loppuivat siihen. Hirveätä nöyryytystä ja pilkunviilausta, ajattelin, että pitäkööt tunkkinsa, 10 kk elin säästöilläni kunnes hain opiskelmaan. Suomessa nöyryytetään jo valmiiksi potkittuja ihmisiä!
Tekoälyn hoitama rekrytointipalvelu, jossa tekoäly kysyy työn tarvitsijalta omat kysymyksensä, mitä he haluavat. Tekoäly laatii julkisuuteen menevän ilmoituksen työpaikasta, työnhakija täyttää tekoälyn laatiman kaavakkeen. Tekoäly valitsee hakijoiden joukosta muutaman sopivan, jotka sitten työnantaja ja tekoäly hoitavat loppuun. Muut hakemukset jäävät tekoälylle, joka käyttää niitä myöhemmin työpaikkahauissa.
Nyt saattaa tulla yhden henkilön pöydälle 200 hakemusta, tai enemmänkin. Olisi kiva tietää, lukeeko niitä kukaan ihan oikeasti. Tekoäly lukee hakemukset sekunnin sadasosassa.
Mitä tuolla on väliä kuka toimii rekrytoijana tai kuka työllistyy jos tilanne ja systeemi jo itsestään vaatii ettei kaikki työllisty.
Yritykset tarvii työvoima tarjontaa? Jos käy niin huonosti että lähes kaikki työllistyy niin pitää tuoda vaikka afriikasta ja lähiidästä lisää työvoima tarjontaa ja tuosta sitten seuraa muita ongelmia.
Kokoomuksen mielestä suomessa on liian vähän työttömiä eli työvoima tarjontaa yrityksille. Haluaa siis enemmän työttömiä suomeen.
Menee ja kysyy ovelta,helppoa
Onx teill niitä töitä tarjolla?
Menee aika vaan hukkaan, kun kaikki etätöissä.
Kerro.kerro oveseni ken on työssään parhain.
Sanoin lakkovahdille ja nostin sen naulakkoon vipeltämään - että pääsin ovesta kulkemaan
Minkä firmojen ovilla olet käynyt kolkuttelemassa kyselemässä töitä?
Kuinka hyvin on TÄRPÄNNYT?
No ainakin minun alani yrityksillä on muuten ne ovet tiukasti lukossa, ei sinne vain astella kuin maitokauppaan, jotta morjens, täs mää ny oon!
Audienssia voi anoa, mutta ihmettä ei kannata odottaa kun niitä anojia on kasapäin muitakin.
Se on tämän hetken todellisuus työmarkkinoilla. Karu.
90 luvulla pääsi hommiin suhteilla.
Puskaradiossa oli vapaat työpaikat.
Joku ei oo edes kuullut 90- luvun lamasta ja sen aiheuttamasta massatyöttömyydestä ilmeisesti mitään.
Siskoni väkivaltainen ex- mies pääsee joka kesä raksalle duuniin. Ei haittaa huumeiden käyttö eivätkä säännölliset vankilassa lusimiset.
Hädin tuskin luku- ja kirjoitustaitoinen hidasälyinen pyyhekumeja syövä äääyy äääyy vamma- aivo entinen luokkakaveri keharipoika pääsi peruskoulun jälkeen teollisen alan yritykseen töihin. On siellä edelleen ja edennyt esimiesasemaan. Tekee ilmeisesti nyt rekrytointejakin.
Jumalauta Vilja Eerika vajaaälyisen murhaajaisän äiti on toiminut Askolan kunnan palvelujohtajana. Onko naisen älytaso samaa luokkaa, vai joku munchausen- terroristi äiti kun onnistui kasvattamaan pojastaan noin kehittyneen valioyksilön, sitä emme tiedä.
Vaan normaalit ja terveet eivät pääse töihin. Kituvat köyhinä tukiorjina kun tuollaiset saatanan yhden aivosolun aivokääpiöt nostavat palkkaa ja elävät elämäänsä täysillä. On omakotitalot autot veneet mökit. Ja äo miinuksella.
Niin, ei kehtais tiskien alta hakea😅
Prr...Nyt se piilotyötönkin tekee jo tuloaan sen Finnin Hiski kun riuvulle kiirehti.....
Ruotsissa jengit tekee tarjouksia joista työnantaja ei voi kieltäytyä Onko töitä...jos ei ole tapetaan sun lapset ja raiskataan sun vaimo ymmärrätkö paska.
Yleensä saa töitä heti.
Siinähän on keksitty työnantajille velvoite ottaa töihin, hyvä hyvä. Ja mitä Ruotsissa tänään, sitä Suomessa huomenna
Tuolta löytyi itselle viimeksi työpaikka kun vanhassa tuli palkkakatto vastaan. https://tyotori.sahkoliitto.fi/
Paljonko sähkömies tienaa vuonna 2025?
Kilometrikorvaukset ja ilmaset kahvit?
Ei taida usempi sähkäri tienata mitään kun raksateollisuus ajettu Suomessa lamaan. Ehkä jollain on Lapissa töitä kun turistit tarvitsevat hotellinsa?
Piilotyöpaikkoja vaan ei saa uran alussa oleva jos ei suhteita vielä oo
Olen kuullut muutamalta rekrytöijältä että jokaiseen vapaaseen työpaikkaan tulee nykyään yli viisisataa hakemusta. Onhan siinä seulomista. Toisaalta itse jäin työttömäksi kun entinen työnantajani siirsi tiimin toiminnot Puolaan. Noin vuosi sitten sain kuitenkin monen kuukauden kiivaan haun jälkeen töitä ja se otti yli 300 hakemusta ja kuusi haastattelua ennen kuin tärppäsi. Palkkaahan tuosta nykyhommelista ei juuri makseta, mutta onpahan ihan hauskaa teknistä insinöörityötä joka pitää kiireisenä. En mä kyllä rahalla enää mitään tekiskään.
Vai että TÄRPPÄSI.
Satusetä selittää.
"En mä kyllä rahalla enää mitään tekiskään"
No pitäpä sitten rahasi mun tilille. Voin laittaa tilinumeroni tulemaan niin pääset rahoistasi eroon joilla et mitään tee.
Stubb menetelmällä työnhakuun eli suhteilla suhmuroiden ja Nepotismia unohtamatta. Ei pidä unohtaa hyväli veli verkostoja. Näin toimitaan Kokoomuksessa.
Psykootikolla jäänyt taas levy päälle.
Kokoomuslaista harmittaa kun tälläinen käytös tulee julkisuuteen
Nykyään on nämä työpaikka ilmoitukset ns, tiskin alta ja tutuille, ilman hakua ja pärstäkertoimella.
Huomaa monesta asikapalvelusta, että asianomaiselel henkilöllä ei ole mitään osaamista.
Elisa haki opiskelijoita ns ruokapalkalla ja Dna kuulemma hakee työntekijöitä, nuoria kirjeillä ja ei tarvitse olla mitään alan osaamista.
Kun soitat esimerksiksi Dnalle niin asiakaspalvelu ei tiedä mistään mitään. Nykyyää kaikki hoidetaan viesteiilä ja osaaminen on onnetonta. Tuhat ja sata viestiä ja kukaan ei hoida asioita loppujen lopuksi.
Nykyään valinnat on hyvin hekolla pohjalla ei valita sopivinta, parasta. Poltiikassa hyvä veli systeemillä ja sukulaiset ja tutut. Yrittäjät palkaavat nuoria, ilman sopimuksia, halvalla ja ilman etuja. Hallituksen linjauksen mukaisesti.
Mikäänhän ei kehity jos valitaan sukulaisia, tuttavia ja valitaan ns. kavereita ja se ei kehitä työnsisältöä tai itse työtään. Sopii laiskoille ja heille, jotka tekevät rahan vuoski työtä tai lusmuilevat.
Nykyään kyllä työ on niin raadollista, että muutama henkilö tekee sadan työt ja on burn outtia ja sairauseläkekitä paljon ei kukaan jaksa.
Halvalla, alipalkoilla ja ilman etuja eli hyväksikäyttöä ainakin yrittäjistä suurin osa on tätä. Mieti minne menet työhön ja puskaradio voi viestiä näistä ihmisielle ja antaa infoa ns. hyväskikäyttäjä työnantajista.
Nythän moni yrittäjä ei palkkaa saa kuitenkin erilaisia tukia , mutta ei palkkaa työntekijöitä lainkaan. Eri rahan keräystä ja ei kuulemma löydy työntekijöitä heille vaikka työttömänä on valtavasti henkilöitä. Eli kyseessä on jonkonasteista kiertoa.
Tähän se hallituksen pettäminen johti. Työmaailma ja valinnat menneet ihan sairaiksi.
Naureskeltiin tässä hiljattain erään tunnetun teleoperaattorin työpaikkailmoitusta, josta tarkkaan lukemalla selvisi ettei työstä saa muuta korvausta kuin työkokemuksen. Näin nykyjään.🤣
Onko tuo ihan laillista?
Elisa peräänty
Mikä siinä nauratti?
Mikä tarkasti ottaen oli hauskaa?
Juu, samoin toisinaan myös esimerkiksi sisustussuunnittelun kanssa. Jokin firma itara kitupiikki haluaa uusia toimistonta tai myymälänsä, showroomin yms. niin se "palkkaa" vaikkapa alan viimeisen vuoden opiskelijan tai vasta valmistuneen. Ja sähän tee tän toki ilmaiseksi, saat kato kultaakin arvokkaampaa työkokemusta! Hyvä me!
Pomot palkkailee sukulaisiaan tuttaviaan ja ystäviään. Eli pitää päästä pomon kaveriksi tai jollain tapaa edes tuntea hänet.
Pitäs perustaa firma jonne kaikki tervetuloa. En palkkaa sinne ainuttakaan sukulaista enkä kaveria kuten muut nepotismi yrittäjät!
Mä en ole enää tiladtoissa.
KELA hylkäsi kuntoutustuen.
Eläkeyhtiö hylkäsi kuntoutustuen.
Työvoimatoimisto hylkäsi oikeuden työttömyysetuuteen.
Työnantajalla ei ole tarjota töitä. Ei kuitenkaan ole irtisanonut.
Ei oikeutta asumis- tai toimeentulotukeen.
Sairasloma jatkuu.
Mun työpaikka on ollut täyttämät jo jotain pari vuotta.
Ei ole haettu sijaista.
Se yksi oli 19 vuotta kaupassa pullonpalautusautomaatin hoitajana eikä saanut palkkaa yhtään koko ajalta. Tähän on hallituksella pyrkimys työnteijöiden kohdalla.
Hehe vammasta käytti K-kauppias törkeästi hyväkseen. Kai tuon olisi luullut jonkun euron ansaitsevan. Vaikee uskoa että enempi siittä haittaa ja vaivaa oli kuin hyötyä.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Nepotismi
Uskomatonta, että myös jotkut eläimet toimivat samalla tavalla.
Esimerkiksi preeriakoirat huutelevat varoitushuutojaan petojen lähestyessä vain omille sukulaisilleen mutta eivät vieraille preeriakoirille.
Suomesta puuttuu palkanmaksuhaluiset työnantajat.
Palkanmaksuhalujen lisäksi puuttuu yrityksiä jotka työllistäisivät.
https://demokraatti.fi/tyottoman-peruspulma-paattajat-eivat-tieda-tai-tunnusta-tosiasioita
Rakennevikaa ei korjata temppuilemalla.
Puskaradiolla saa parhaat työntekijät.
Huonoja kukaan ei kehtaa suositella.
Kehtashan Stubbkin suositella poikaansa. Luuletko että tuo paska muuten olisi päässyt.
Parissa työpaikassa johon olen hakenut, on soitettu edelliselle työnantajalle ja kyselty tietoja minusta. Edellinen työnantaja suositteli ja sain työt.
pitää alkaa omavaraiseksi. ei täällä muuten enää selviä. taas
Miten alat omavaraiseksi jos ei ole rahaa eikä omaisuutta?
Ajattelitko pistää perumaan pystyyn sinne lähisalen roskiksen viereen jossa bunkkaat omavaraisesti ja itsenäisesti?
Asiantuntija suri uutisissa, että työpaikkoja ei panna julkiseen hakuun. Mitä väliä, jos ja kun työpaikat täyttyvät ilmankin ja varmasti nopeammin. Suhmuran santra.
Joo tuosta mitään hyötyä ole että hakijoita olisi enemmän. Ei se työnantaja palkkaa kuin tiedetyn määrän vaikka hakijoita olisi kymmenen kertaa enemmän.
Jotain positiivistä syrjintää vois työkkäri kyllä ylläpitää. Antais vain niiden pitkäaikais työttömien joilla vaikeuksia työllistyä hakea työpaikkoja. Muille mätkäsis karenssia jos jäävät kiinni työpaikan hakemisesta.
Näin autettas vaikeammin työllistyviä. Mitään hyötyähän tuosta ei kyllä olisi kenellekkään.
Tuo aina yhtä säälittävää kun töitä saanut kokee olevansa jotenkin hyvä kun tulee valituksi. Lähtökohtahan on että jonkun paskan se työnantaja joutuu ottamaan jos aikoo työläisen saada.
Mäkin jos meen kauppaan ostaan litran maitoa niin eipä siinä kummemmin valitse ihan ruttu paskaa ei ota. Ei toi otettu maitolitra kuitenkaan sen parempi ole kuin muutkaan.
Pitää laittaa yksityisetsivä hakemaan piilopaikkoja
Jos yrityksellä on tarve palkata niin silloin ne palkkaavat. Tai voivat käyttää vaikka vuokraporukkaa. Tai sitten tekevät talon omalla porukalla ja joustavat, kunnes katkeavat. On myös yrityksiä jotka eivät hae kasvua vaikka tilaisuus siihen olisi. Nyt varsinkin on työmarkkinoilla enemmän valinnanvaraa työvoiman suhteen kuin koskaan. Se näkyy mm. työilmoitusten vaatimuslilstassa, jotka ovat toisinaan aika utopistisia.
Se vähän ihmetyttääkin, jos yrityksellä mahdollisuus kasvaa ja yrittäjä ei tähän tartu niin ehkä yrittäjä ei olekaan todellisessa kutsumusammatissaan eikä saa kiksejä yrittäjänä menestymisestä?
Jos yrityksen työt jotain paskaa ja palkka pieni niin onhan se yrittäjältä tyhmyyttä vaatia jotain parempia pätevyyksiä. Tai siis palkata henkilö jolla on parempaankin osaamista. Lähteehän se samantein jos saa alaansa vastaavan työn.
Periaatteessa hyvä koulutus huonontaa työpaikan saantia mikäli työnantaja toimii järkevästi eikä palkkaa liian hyvää joka taatusti ottaa loparit kun parempi paikka löytyy.
Kuinka löytää piilossa oleva työpaikka?
Usea löytäisi työpaikan kun hallitus laskisi työ kulujen hintaa yrittäjälle.
Jostain kummasta syystä hallitus ei tajua,esim.pk yrittäjiä joita on 72 % yrittäjistä.Antasivat helpotuksen tt palkaamiseen 2-3v,että näkisi miten pieni yritys voi kehittyä ja kasvaa kun työtä olisi mutta ne eurot ratkaisee palkkaamisessa.
Minäkin olen pk yrittäjä ja olen juuri liikevaihdoltani ja kestävyydeltäni,että tt pitäis saada mutta työntekijän kulut mitä maksaa voivat mennä pieleen kun on kallista ja se on HALLITUKSEN TEHTÄVÄ !
Eihän yritys niitä kuluja maksa vaan asiakas. Jos alalla jo toimii yrittäjiä joiden asiakkaat maksaa niinpaljon että työn sivukulutkaan ei tunnu missään niin miksi helvetissä joillekkin halpis yrittäjille pitäs tilaa antaa.
Jotkut yrittäjät varmaan oikeasti niin tyhmiä että kun duunari tulee kysymään töitä niin ne kuvittelee että ihmiset haluaa töitä. Palkkaa ne haluaa.
Helppoa.
1. Laita avoin hakemus joka paikkaan.
1. Käytä suhteita että pääset haastatteluun
Ei tuo kannata. Noin tekee satatuhatta muutakin. Ja joihinkin paikkoihinhan ei kannata edes hakea vaikka pääsisi. Palkka liian pieni. työ liian raskasta taikka likaista. Ei sellaista työtä kannata hakea jota ei kumminkaan halua tehdä. Siinä kiusataan vaan työnantajaa jos mennään mihin tahansa työhön ja haetaan sitten sitä kunnon työpaikkaa. Opit juuri työn ja tuonjälkeen otat loparit ja siirryt parempaan työpaikkaan.
Just noin, meillä kaikillahan on suhteita joilla me kaikki päästään haastatteluihin ja sitten valituksi tulee kuitenkin se yksi jolla on vieläkin paremmin suhteita...
Jos kaikki työllistyisi niin yrityksiltä loppuisi työvoima tarjonta ja hallitus toisi vaikka afriikasta lisää työttömiä suomeen.
Minuakin huolestuttaa tämä nykyinen työ- ja ennen kaikkea rahatilanne. :-(
Minulle on tulossa järjettömän suuria laskuja putkirempasta, joitsa maksoin kesällä ensimmäisen. Vielä kaksi 25000 euron laskua tulossa. En ola kamalan huolissani toisesta laskusta, se raha minulla on luultavasti tileillä, mutta ennen kolmatta täytyy tehdä töitä vähän aktiivisemmin..
Yritin äsken käydä katsomassa Norjan tilini saldoa, mutten päässyt tilille, myös Ruotsin tilille pääsy on tökkinyt. :( Suomessa on todella huonosti nyt töitä ja palkka naurettava, joten päätin taas jalkautua muualle, missä työstä maksetaan paremmin, muuten ei laskuista selviä.
Olihan se 70 luvun lopussakin kova nuorisotyöttömyys. 80 luvulle kun kultiin niin työpaikkoja oli pilvin pimein. Aina sai töitä varsinkin Helsingissä.
Jo tuolloin suurin työllistäjä Helsingissä(kin) oli kaupunki, hallinto, terveydenhoito, energialaitos, vesilaitos, satamat, liikennelaitos ym.
Hakemuksia tulee pakostakin kun hallitus pakottaa työttömät jatkuvasti hakemaan työpaikkoja.