Kohta on turvallista

18

783

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jo-onjo

      "Tätä varten tietokoneiden käyttöjärjestelmiin pitäisi luoda takaportti."

      Jos Linux saa erikoiskohtelua lain edessä, tottakai kannattaa siirtyä sen käyttäjäksi.

      • Millä tavalla luodaan takaportti käyttöjärjestelmään jonka voi itse kääntää vapaasti saatavilla olevista lähdekoodeista?


      • j2AgE3

        Linuxiin ei moisella lakiesityksellä olisi muuta vaikutusta kuin suomalaisten peilipalvelimien loppuminen. Asennuslevykuvat ja päivitykset haettaisiin vain ulkomaisilta koneilta.


      • myihin käytt

        Joten jos voisitte neuvoa miten windowsin käyttäjän tulisi menetellä etsiessään havaintoja vakoillaanko konetta.


      • myihin käytt kirjoitti:

        Joten jos voisitte neuvoa miten windowsin käyttäjän tulisi menetellä etsiessään havaintoja vakoillaanko konetta.

        Verkkoliikenteen tarkkailu on ainakin 1 tapa.
        Windowsissa on valmiina komentojonopohjainen netstat johon on tehty graafinen käyttöliittymä; Tcpeye, johon on lisätty joitain ominaisuuksia joita netstatissa ei ole.

        http://tcpmonitor.altervista.org/tcpeye-network-monitoring/
        Tämä ei kuitenkaan toimi rootkitteinä asennettuihin seurantaohjelmiin.

        Haittaohjelmina levitettäviä vakoiluohjelmia voi tietysti etsiä örkintorjunnoilla, mutta virkavallan asentamiin seurantaohjelmiin (Magic lantern, Carnivore...) nämä eivät tietenkään toimi.

        Ainoa tapa estää vakoilluksi joutuminen on pitää huoli että saa tietää onko joku päässyt koneelle fyysisesti käsiksi ennenkuin kirjautuu koneelle itse. Periaate on, että jos koneelle on päästy, niin tietoturva on samantien lentänyt ikkunasta ulos ja koneeseen ei enää pidä syöttää salasanaa. Seurantamenetelmiä on muitakin kuin koneelle asennetut vakoiluohjelmat joista suojautumiseen riittää käyttöjärjestelmän ja tiedostojen salaus. Tällä tavalla suojattu kone on myös suojassa vaikka se joutuisi kenenkä hyvänsä käsiin.

        http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_forensics

        Jos joku ääliömäinen seurantalaki tulisi joskus voimaan niin ainoa järkevä tapa estää seuranta on siirtyä käyttöjärjestelmiin joihin on mahdotonta asentaa takaportteja jo käyttöjärjestelmien jakelumenetelmienkin takia. ISP:n kautta tapahtuvaan seurantaan tällä ei ole kuitenkaan vaikutusta.


    • j2AgE3

      Valitse asennustavaksi salattu LVM.
      Anna asennusohjelman kirjoittaa levy täyteen bittimössöä. Kestää todella kauan, jopa päiviä. Mutta kannattaa.
      Käytä vähintään 25 merkkiä pitkää salasanaa(-lausetta).

    • 13+8

      lol xD
      eikö linuxin kautta koneen tarkkailu nyt ole paljon helpompaa yksityistoimijoillekin??

      • IXqxAG

        Miten perustelet ihmeellisen väitteesi?


    • näkemään, kuinka tuo käytännössä toteutettaisiin ja miten estettäisiin takaportittomien käyttisten lataaminen ulkomailta. Jollain kiinalaisella konstilla varmaan...

      Windowsin kohdalla tuo on tietysti helpointa, kun se on ainoa joka pitää aktivoida valmistajan avulla — tai käyttää ladattua piratisoitua versiota riskeineen.

      Mac OS X:issä ei ole aktivointia ja ja piraattisivustojenkin versiot ovat puhtaita retaileja kaikkialla maailmassa. Tietysti Apple voi alkaa yhteistyöhön virkavallan kanssa ainakin teoriassa niin että uusien koneitten käyttiksissä olisi takaportti. Asianharrastajille tuo ei tietenkään mitään merkkaisi, taviksille kyllä.

      Linuxit taitavat olla jokseenkin mahdottomia takaportittaa kattavasti. Vai?

      • Sinulla on sitten OS X:n kernelin lähdekoodit hallussa?
        No joo, sitten tietysti onnistuu, muuten ei.


    • riivatut talot

      kaikki mielipiteet ovat sallittuja, kunhan ne eivät ole eriäviä.

    • Ra.Fi

      Suomesta tulee Applelle onnela, kun tänne myydään miljoonittain Mäccejä!

      • j2AgE3

        Kyllä takaporttilaki koskee Suomessa Mäkkejäkin.


      • OS X on myös suljetun lähdekoodin ohjelma joten jos OS X kerneliin upotetaan takaportti niin siellä on ja pysyy.

        Ainoastaan Linux pohjaisiin avoimen koodin käyttöjärjestemiin ei ole mahdollista tehdä takaportteja joita tarvitsisi vähimmässäkään määrin sietää.


    • Sininen nuotti

      Jos ei ole mitään salattavaa, niin tällainen ei pelota. Toisaalta, jos tuota takaporttia aletaan käyttää väärin yksityisten toimesta... no, näitä takaportteja ovat jo nykyisetkin käyttöjärjestelmät täynnä muutenkin. Tästä toki kannattaakin nostaa meteliä.

      • j2AgE3

        Avoimen koodin käyttöjärjestelmissä ei takaportteja ole. Windowsista taas ei tietoa ole koska lähdekoodi on salaista.


      • "Those Who Sacrifice Liberty For Security Deserve Neither."

        http://en.wikiquote.org/wiki/Benjamin_Franklin

        "...takaportteja ovat jo nykyisetkin käyttöjärjestelmät täynnä muutenkin..."

        Miksi sitten pitäisi tehdä vielä yksi takaportti lisää poliiseja varten?
        Eikö se riitä että käyttöjärjestelmät ovat täynnä takaportteja?


      • Onko näin?

        Et taida nyt ihan tajuta tätä juttua.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      191
      3497
    2. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      12
      3070
    3. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      62
      2485
    4. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      9
      2125
    5. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      41
      1910
    6. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      6
      1848
    7. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      39
      1682
    8. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      90
      1571
    9. Mikä kaivatussasi

      kolahti? 💥
      Ikävä
      72
      1123
    10. Kenen luo menisit nyt

      jos se olisi mahdollista?
      Ikävä
      74
      1100
    Aihe