Nappuloissa riittävästi lihaa?

polskis

Hei!
Omasta mielestäni RC:n ruuat ovat hyviä, mutta paljon puhutaan siitä ettei niissä olisi riittävästi lihaa.
Koirahan on lihansyöjä ja lihan osuus ruuassa pitäisi olla vähintään 50%.
Itse syötän tällähetkellä pelkkää nappulaa tiineelle nartulle.
Olen huono ymmärtämään tuoteselosteita...mikä on lihan osuus esim RC mini adultissa?

6

316

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • royalcanin-asiantuntija

      Hei

      Kiitos hyvästä kysymyksestä.

      Meillä Royal Caninilla ruokien reseptit kehitetään perustuen koiran ravintoaineiden tarpeeseen, eli siihen kuinka paljon ruuassa tulee olla esimerkiksi valkuaisainetta, rasvaa, kivennäisiä ja vitamiineja. Tämän vuoksi emme ilmoita pitoisuuksia raaka-aineiden vaan ravintoaineiden osalta. Ravintoainekoostumusta laskettaessa huomioidaan viralliset ruokintasuositukset, tieteellisten tutkimusten tulokset sekä tuotteesta riippuen koiran ikä, koko, aktiivisuus, rotu jne.

      Jotta ravintoaineet imeytyisivät suolistosta mahdollisimman tehokkaasti, tulee raaka-aineiden toki olla erittäin korkealaatuisia ja hyvin sulavia. Valkuaisaineen sulavuus ja hyödynnettävyys vaihtelee valkuaisaineen lähteestä riippuen. Eläinperäisen valkuaisen sulavuus on useimmiten korkea, kun taas kasvisten sisältämä valkuainen ei sellaisenaan ole tehokkaasti hyödynnettävissä. Kuitenkin, kun esimerkiksi vehnästä eristetään teollisella menetelmällä sen sisältämä valkuainen, vehnägluteeni, on tämän sulavuus huippuluokkaa ja tehokkaasti koiran elimistön hyödynnettävissä. Yleisesti ottaen sulavuuden lisäksi pakkauksessa ilmoitetun raaka-aineen hyödynnettävyyteen elimistössä vaikuttavat myös mm. raaka-aineelle tehty käsittely ja sen kosteuspitoisuus. Esimerkiksi kuivatun lihan suhteellinen valkuaisainepitoisuus on luonnollisesti korkeampi kuin tuorelihan, joka sisältää paljon vettä. Tietyillä käsittelyillä voidaan parantaa raaka-aineen sulavuutta.

      Kun puhutaan koiran valkuaisaineentarpeesta, pitäisi oikeastaan puhua aminohappojen tarpeesta (aminohapot ovat valkuaisen rakennusosia). Parhaimmillaan ruoka koostuu tasapainoisesti sekä eläin- että kasvisperäisestä valkuaisaineesta, jolloin varmimmin turvataan kaikkien tärkeiden aminohappojen saanti. Virallisissa ruokintasuosituksissa koirille annetaankin suositukset kokonaisvalkuaisen saannille sekä erikseen jokaiselle välttämättömälle aminohapolle, jota koiran elimistössä ei pystytä tuottamaan. Teollisiin ruokiin voidaan myös lisätä yksittäisiä aminohappoja, jotta ihanteellinen tasapaino saadaan aikaiseksi.

      Tässäpä hieman valaistusta laajaan aiheeseen.

      Terveisin,

      Henna Söderholm
      ELL, asiantuntijaeläinlääkäri
      Royal Canin Finland Oy

      • benedi

        Eikös teollisesti käsitellyn kuivaruoan tuhkan jäännös ole solunvälinesteelle hapan?

        Kun koira syö teollisesti kehiteltyä ja lämpökäsittelyllä
        aikaansaatua ja ns. prosessiruokaa...niin tällaisella
        ravinnolla on saatu rottakokeissa aikaan syövänesiasteia, heikkoja jälkeläisiä,..pentujen lukumäärien pienentymistä..sekä havaittu suolistonukan ja suoliston rappeutumissairauksia.

        Koiran todennäköinen elinikä laskee raffinoitua ravintoa syöttämällä.
        Koira on näennäisesti kunnossa ja terve, mutta se kärsii
        kuitenkin elinvoiman laskusta.

        Lisäksi tällaista ruokaa syöttämällä, kuten jo mainitsin saadaan solun välinesteen (intiiman) happamoituminen aikaan.
        Kuten me ravinto-asinatuntijat tiedämme, happamessa soluvälinesteessä mm. rustokudos alkaa hajota,..se pehmenee, muuttuu reikäiseksi, sen kimmoaineosat
        hajoavat,..ja herkkä nivelruston pinta muuttuu kivuliaaksi..
        jonka seurauksena usein koira muuttaa nivelen asentoaan kivuttomaan suuntaan, josta seuraa virhe-asento...ja esim alku lonkkanivel vaivoille on saanut alkunsa.

        Tälläinen tuki-ja liikuntaelin nivelistö on tapaturma altis,
        sekä altis erilaisille tulehduksille.

        Kuivamuonia on varmaan yritetty parantaa ja korjata,
        mutta en nyt osaa sanoa onko selkeää parannusta saatu aikaan.

        Kuivamuionaan voidaan lisätä kaikki tunnetut ravintotekijät,
        mutta sillä ei saada pysyvää apua aikaan, sillä " tiede"
        tuntee vain pienen osan, siitä mitä tuntea pitäisi.

        Minä en luota ihmiseen, enkä valmisruokiin,..on paljon parempi antaa tunnettuja ja tuntemattomia ravintotekijöitä
        koiralle.

        Syötetään nopeasti pilaantuvaa ruokaa, mutta ennenkuin se pilantuu...kun lihan hautaa maahan, ja syöttää sieltä
        esim. parin viikon päästä, se ei ole pilaantunut,...mutta jos jätät sen alttiiksi hapen vaikutukselle ..ei se kohta kelpaa muuhun kuin pois heitettäväksi,..ja silloinkin paikalle tulevat ne, jotka sen syövät.


      • Söisitkö itse?!?

        "Jotta ravintoaineet imeytyisivät suolistosta mahdollisimman tehokkaasti, tulee raaka-aineiden toki olla erittäin korkealaatuisia ja hyvin sulavia".

        Paremminkin päinvastoin. Koira on luonnostaan lihansyöjä. Liha sulaa suolistossa hitaasti ja mahdollisimman täydellisesti. Nykyajan pussiruuat humahtavat koiran elimistön läpi jättäen järkyttävän kokoiset läjät jälkeensä. Missä välissä se ruoka ehtii imeytyä, jos ruualla on mahdollisimman nopea läpivientiaika?!? Pussiruokien "liha" on pääsääntöisesti lihajauhoa. Moneen kertaan prosessoitua mössöä, millä ei ole mitään tekemistä oikean lihan kanssa.

        Siirsin oman koirani aikanaan ELÄINLÄÄKÄRIN suosituksesta raaka/koti/Yrjölänpuuroruokavaliolle, enkä ole koskaan ollut iloisempi mistään päätöksestä. Koira on upeassa kunnossa, eikä eläinlääkärillä ole allergioiden tai silmäoireiden takia tarvinnut enää rampata.

        Pennulle syöttäisin vastentahtoisesti pussiruokaan reiluun vuoteen asti raakaherkkuja välillä antaen, mutta sen jälkeen tekisin raakaruokintaan siirtymisen ilman mitään epäröintiä.


    • polskis

      Ja olen taas viisaampi, kiitos hyvästä vastauksesta! :)

      • benedi

        Se, joka on viisas, on omaksi hyväkseen viisas!

        Ja viisauden varjossa, on kuin rahan varjossa...sillä huippurotu koirat on kalliita.

        Joten älä anna rahaa siitä joka ei ravitse! Ruoka on ravinnut koiran vasta, kun se on kulkeutunut koiran läpi ulosteeksi! :)

        Se, että oletko viisaampi, vai et...niin etkös se ollut sinä joka sanoit itsestäsi " ja olen taas viisaampi"
        vai sanoiko joku muu sinusta niin?


    • TheJustiina

      Kun meidän koirasta tehtii barf-koira, loppuivat kaikki kutinat, korvatulehdukset ja karvanlähdöt. Ehkä ei toimi kaikilla, mutta meidän koiralle se on ollut hyvä muutos nappuloiden sijaan. Vähän vaivaa alkuun vaatii selvittää tarpeet ja punnita annokset, suunnitella öljyjen saanti sekä vuorotella eri lihoja ja kaloja, lihaisia luita, vähän vihannesta yms. mutta kannattaa todella.

      Onhan se nyt eläimelläkin aistit, kuka itse söisi koko ajan vaikka jotain muroja kuivana kupista. Ihan älytön ajatus! - Koirallahan on hurja puruvoima ja hampaat sitä varten, että niitä käytetään ja nautitaan kaikilla aisteilla ruoasta. Valmisruokia voi käyttää, jos on kiire tai esimerkiksi vararuokana kaapissa. Sairaalle koiralle ne voivat olla liotettuina hyviä, kun ei esim. kykene pureskelemaan.

      Nappulat menee kahdessa minuutissa kitusiin ilman suurempia puremisia, barffia voidaan syödä puolikin tuntia - ja aah niin nautinnollisesti. Veikkaan, että hammaskivetkin jää tällä koiralla väliin.

      Lihaa tai ei, maalaisjärki sallitaan tässäkin asiassa :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      39
      5238
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      85
      3742
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      48
      3145
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      62
      3035
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      11
      3025
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      56
      2383
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      41
      1868
    8. Kiusaaja otti yhteyttä, mitä tekisit?

      Minulle kävi näin pari kk sitten. Olin aluksi todella ystävällinen. Sanoin, että olin jo unohtanut jne. Asia jäi vai
      Sinkut
      145
      1838
    9. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1815
    10. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1741
    Aihe