Olen ollut työeläkelaitoksen kuntoutustuella jo pari vuotta ja nyt solen saanut päätöksen osatyökyvyttömyyseläkkeestä. Minulla on työsuhde voimassa, mutta työnantajallani ei ole tarjota sopivaa osa-aikaista työtä. Työkyvyttömyyttä on kirjoitettu edelleen. Tiedustellessani ennakkoon työvoimatoimistosta työttömyyspäivärahaa sain vastauksen, ettei minulle voida maksaa työttömyyspäivärahaa koska työsuhde on voimassa. Kuitenkin eläkelaitosten ohjeissa kehotetaan hakemaan työttömyyspäivärahaa. Miksi?
Osatyökyvyttömyyseläke ja työttömyyspäiväraha
2
341
Vastaukset
- tyottomyyskassat
Hei ja kiitos kysymyksestäsi.
Jos sinulla on voimassaoleva kokoaikainen työsuhde eikä sinua ole lomautettu, niin työttömyyskorvausta ei voi saada kuin poikkeustapauksessa. Kuvaamasi tilanne saattaa kuitenkin olla tällainen poikkeustapaus, jos kaikki seuraavat ehdot täyttyvät kohdallasi:
- olet saanut sairauspäivärahaa enimmäisajan
- työkyvyttömyytesi jatkuu edelleen (eli sinulla on voimassaoleva sairauslomatodistus)
- työkyvyttömyyseläkehakemuksesi on vireillä tai hylätty
- työnantajallasi ei ole tarjota sinulle työkykysi mukaista työtä
Tällöin sinun tulee ilmoittautua työ- ja elinkeinotoimistoon, joka antaa työttömyyskorvauksen maksajalle (Kelalle tai omalle työttömyyskassallesi) lausunnon tilanteestasi. Jos saat osatyökyvyttömyyseläkettä niin se vähennetään työttömyyskorvauksestasi. Täyttä työkyvyttömyyseläkettä koskevan hakemuksen tulee olla vireillä tai hylätty myös siinä tapauksessa, että saat osatyökyvyttömyyseläkettä, jotta oikeus työttömyyskorvaukseen syntyisi.
Jos olet työttömyyskassan jäsen, sinun kannattaa ottaa yhteyttä omaan työttömyyskassaasi ja selvittää henkilökohtaista tilannettasi tarkemmin. Kassojen yhteystiedot löydät täältä: http://www.tyj.fi/default.asp?id=0&docid=1836
Tietoja siitä, kuka voi saada työttömyyspäivärahaa löytyy täältä: http://www.tyj.fi/default.asp?id=15 ja tietoja jäsenyys- ja työssäoloehdosta löytyy täältä: http://www.tyj.fi/default.asp?id=24.
Ansiosidonnaisen työttömyyspäivärahan maksamisen edellytyksenä on myös jäsenyys- ja työssäoloehdon täyttyminen.
Ystävällisin terveisin,
Tiina työttömyyskassasta - kela
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi.
Tiinan esittämät ehdot pitävät paikkaansa myös Kelan kohdalla. Mikäli et kuulu työttömyyskassaan voit selvittää Kelasta oikeutesi peruspäivärahaan tai työmarkkinatukeen. Saamasi osatyökyvyttömyyseläke vaikuttaa vähentävästi työttömyysetuuteen.
Lisätietoja Kelan työttömyysetuuksien hakemisesta löydät täältä:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/190701134121EH?OpenDocument
Olethan vielä yhteydessä Työ- ja elinkeinotoimistoon!
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 732815
- 642703
- 681792
- 241637
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä161580- 201570
- 151412
- 481267
- 381243
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko91229