Olen tällä hetkellä työtön ja saamassa rahalahjan (enintään 3999 euroa, mutta voi olla paljon vähemmänkin) sukulaiseltani. En vain tiedä vaikuttaako tämän lahjan vastaanottaminen työttömyysetuuteeni tai asumistukeeni.
Asumistukeni on laskettu vuoden alusta siten, että keskiarvotulo kuukaudelle 866 euroa. Todellisuudessa en ole yhtä kuukautta lukuunottamatta saanut muita tuloja kuukaudessa kuin työmarkkinatuen, joka jää siis huomattavasti alle kuukaudelle arvioidun keskiarvotulon.
Jaetaanko siis mahdollisesti vastaanottamaani rahalahjan summa kuukausittaiseen keskiarvotuloon koko tämän vuoden ajalle vai miten tämä vaikuttaa jatkossa etuuksiin? Voi nimittäin olla, että en ota koko lahjaa vastaan, jos saan suurempia ongelmia lahjan vastaanottamisesta.
Rahalahja työttömälle
1
981
Vastaukset
- kela
Hei,
Kiitos kysymyksestäsi! Työttömyysetuuden saajan tulee ilmoittaa aina kaikista tulojen muutoksista Kelaan, jotta tulon vaikutus työttömyysetuuteen voidaan selvittää. Kelan maksamaan peruspäivärahaan rahalahjalla ei ole vaikutusta.
Jos saat työmarkkinatukea, rahalahja vaikuttaa siinä tapauksessa, että saat siitä pääomatuloa. Esimerkiksi jos sijoitat lahjarahat tilille, huomioidaan tililtä tuleva korkotulo työmarkkinatuen tarveharkinnassa. Voit lukea lisää omien tulojen vaikutuksesta työmarkkinatukeen linkistä:
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/130608120334ML?OpenDocument
Yleiseen asumistukeen liittyvissä kysymyksissä voit soittaa Kelan Asumisen tuet palvelunumeroon 020 692201.
Ystävällisin terveisin,
Kirsi Kelasta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310308Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739867Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056859Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2145302- 1735009
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1634182- 822691
- 1702651
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662491- 592321