Viranomaiset kehuvat ,että työmarkkinatuki on bruttona kuukaudessa jotain
550e ja vähän päälle.Tämä on tavallaan vääristelyä,koska työmarkkinatuki
ja työttömyyskorvaus maksetaan neljän viikon jaksoissa.Joka kuukausi
häviää johonkin keskimäärin 1,5 päivän korvaus.
Miksei Kela maksa kerrallaan koko kuukautta;vuokrat ja eläkkeet maksetaan
kuukauden jaksoissa.
Ei riitä vastaukseksi,että eduskunta on näin päättänyt.
Työmarkkinatuesta häviää -kuka kähveltää?
2
883
Vastaukset
- kela
Hei,
Kiitos kysymyksestä nimimerkki 15 18.
Valtioneuvoston asetus työttömyysturvalain täytäntöönpanosta määrittelee sen miten Kela etuutta asiakkaalle voi maksaa. Tätä ohjeistusta Kelan tulee noudattaa.
Alla tarkempaa tietoa maksamiseen liittyen.
Työttömyysetuuden maksaminen
Peruspäiväraha ja työmarkkinatuki maksetaan maksukausittain jälkikäteen siten, että ensimmäinen maksukausi on kaksi viikkoa ja kukin seuraava maksukausi neljä viikkoa. Peruspäiväraha ja työmarkkinatuki maksetaan niin, että se on hakijan nostettavissa viikon kuluessa maksukauden päättymisestä.
Ansiopäiväraha maksetaan päivärahakauden alkamisesta lukien jälkikäteen neljän viikon tai kuukauden maksukausittain, kuitenkin siten, että ensimmäinen maksukausi voi olla edellä mainittua lyhyempi.
Koulutuspäivärahaan sovelletaan vastaavasti, mitä edellä peruspäivärahan, työmarkkinatuen ja ansiopäivärahan maksamisesta säädetään.
Työttömyysturvalain (1290/2002) 4 luvussa tarkoitettu soviteltu työttömyysetuus sekä ylläpitokorvaus voidaan maksaa kuukausittain jälkikäteen.
Kyseisessä asetuksessa on myös kerrottu, että soviteltu työttömyysetuus voidaan maksaa kalenterikuukausittain jälkikäteen.
Asiakkaan päiväthän eivät katoa mihinkään vaan maksua jatketaan luonnollisestikin siitä mihin edellinen maksujakso päättyi jos asiakas on työtön ja tilanteessa ei ole tapahtunut muutoksia.
Kätevin keino työttömyysajan ilmoittamiseen on http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/ asioi verkossa kautta.
Aurinkoista kesän jatkoa.
Terveisin Kirsi Kelasta. - fffffffffffgggggggg
Hei kyllä se maksetaan koko ajalle esimerkiksi tammikuulle, mutta eka osa on 20 päivää ja se loput tammikuun maksupäivistä tulee sitten seuraavassa työttömyysajan ilmoituksessa... eli saat ne kuukauden rahat kyllä, mutta et yhdellä kertaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku665665Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti953028- 2772656
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362469Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä232389Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2611780Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai601378Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131243- 881185
- 901166