Työmarkkinatuesta häviää -kuka kähveltää?

15+18

Viranomaiset kehuvat ,että työmarkkinatuki on bruttona kuukaudessa jotain
550e ja vähän päälle.Tämä on tavallaan vääristelyä,koska työmarkkinatuki
ja työttömyyskorvaus maksetaan neljän viikon jaksoissa.Joka kuukausi
häviää johonkin keskimäärin 1,5 päivän korvaus.
Miksei Kela maksa kerrallaan koko kuukautta;vuokrat ja eläkkeet maksetaan
kuukauden jaksoissa.
Ei riitä vastaukseksi,että eduskunta on näin päättänyt.

2

1066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela

      Hei,

      Kiitos kysymyksestä nimimerkki 15 18.

      Valtioneuvoston asetus työttömyysturvalain täytäntöönpanosta määrittelee sen miten Kela etuutta asiakkaalle voi maksaa. Tätä ohjeistusta Kelan tulee noudattaa.

      Alla tarkempaa tietoa maksamiseen liittyen.

      Työttömyysetuuden maksaminen

      Peruspäiväraha ja työmarkkinatuki maksetaan maksukausittain jälkikäteen siten, että ensimmäinen maksukausi on kaksi viikkoa ja kukin seuraava maksukausi neljä viikkoa. Peruspäiväraha ja työmarkkinatuki maksetaan niin, että se on hakijan nostettavissa viikon kuluessa maksukauden päättymisestä.

      Ansiopäiväraha maksetaan päivärahakauden alkamisesta lukien jälkikäteen neljän viikon tai kuukauden maksukausittain, kuitenkin siten, että ensimmäinen maksukausi voi olla edellä mainittua lyhyempi.

      Koulutuspäivärahaan sovelletaan vastaavasti, mitä edellä peruspäivärahan, työmarkkinatuen ja ansiopäivärahan maksamisesta säädetään.

      Työttömyysturvalain (1290/2002) 4 luvussa tarkoitettu soviteltu työttömyysetuus sekä ylläpitokorvaus voidaan maksaa kuukausittain jälkikäteen.

      Kyseisessä asetuksessa on myös kerrottu, että soviteltu työttömyysetuus voidaan maksaa kalenterikuukausittain jälkikäteen.

      Asiakkaan päiväthän eivät katoa mihinkään vaan maksua jatketaan luonnollisestikin siitä mihin edellinen maksujakso päättyi jos asiakas on työtön ja tilanteessa ei ole tapahtunut muutoksia.

      Kätevin keino työttömyysajan ilmoittamiseen on http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/ asioi verkossa kautta.


      Aurinkoista kesän jatkoa.

      Terveisin Kirsi Kelasta.

    • fffffffffffgggggggg

      Hei kyllä se maksetaan koko ajalle esimerkiksi tammikuulle, mutta eka osa on 20 päivää ja se loput tammikuun maksupäivistä tulee sitten seuraavassa työttömyysajan ilmoituksessa... eli saat ne kuukauden rahat kyllä, mutta et yhdellä kertaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe