Kysymys kelalle!

vcxvxvcx

Olen opiskelija ja sain toukokuulta vielä opintorahan asumislisän, vaikka minulla ei ollut koulua enää toukokuussa. Sain kuitenkin opintopisteitä vielä toukokuun puolella (kurssisuoritukset arvostellaan viveellä).

Jos haluan saada tukikuukauden takaisin pitääkö minun palauttaa molemmat rahat vai vain opintoraha? En ole missään töissä, koska en ole saanut harjoittelupaikkaa enkä kesätyöpaikkaa.

Voiko opiskelija saada työttömänä mitään muuta tukea kuin toimeentulotukea jos ei ole edes mitään kursseja, joita voisi kesällä suorittaa? Voiko toimeentulotukea saada jos on säästöjä muutama tonni, ei ole opintolainaa ja avopuoliso käy töissä?

1

645

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela

      Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Tilanteesi vaatii asioiden tarkempaa selvittämistä ja tästä syystä sinun kannattaakin olla yhteydessä Kelan puhelinpalveluun.

      Tällä palstalla vastaamme pääsääntöisesti ainoastaan työttömyysetuuteen liittyviin kysymyksiin.

      Työttömyysetuusasiaan liittyen kannattaa olla yhteydessä myös paikalliseen TE-toimistoon joka tutkii katsotaanko opintosi jo päättyneeksi, josta TE-toimisto antaa asiaan kuuluvan lausunnon maksajalle. Tämän jälkeen jos TE-toimisto katsoo, että estettä työttömyysetuuden maksamiselle ei ole toimita työttömyysetuushakemus Kelaan.

      Toimeentulotukeen liittyen kannattaa olla yhteydessä kuntasi/kaupunkisi sosiaalitoimeen.

      Opiskelijan tuet: p. 020 692 209

      Työttömyysajan tuet: p. 020 692 210


      Aurinkoista kesää.

      Terveisin Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet nuorempi nainen aivan ihana

      Tykkään susta ihan valtavasti ❤️❤️
      Ikävä
      56
      1328
    2. Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha

      Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.
      Maailman menoa
      160
      1260
    3. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      57
      1201
    4. Mitä vastaisit

      Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle
      Ikävä
      60
      1125
    5. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      104
      1101
    6. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      58
      907
    7. Nyt tiistain galluppi alkaa....

      Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä
      Ikävä
      56
      873
    8. KIIKKUSTUOLI

      Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin
      80 plus
      78
      823
    9. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      51
      817
    10. Miten aiot saada kaivattusi?

      1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?
      Ikävä
      54
      795
    Aihe