Kysymys kelalle!

vcxvxvcx

Olen opiskelija ja sain toukokuulta vielä opintorahan asumislisän, vaikka minulla ei ollut koulua enää toukokuussa. Sain kuitenkin opintopisteitä vielä toukokuun puolella (kurssisuoritukset arvostellaan viveellä).

Jos haluan saada tukikuukauden takaisin pitääkö minun palauttaa molemmat rahat vai vain opintoraha? En ole missään töissä, koska en ole saanut harjoittelupaikkaa enkä kesätyöpaikkaa.

Voiko opiskelija saada työttömänä mitään muuta tukea kuin toimeentulotukea jos ei ole edes mitään kursseja, joita voisi kesällä suorittaa? Voiko toimeentulotukea saada jos on säästöjä muutama tonni, ei ole opintolainaa ja avopuoliso käy töissä?

1

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kela

      Hei,

      Kiitos kysymyksestäsi.

      Tilanteesi vaatii asioiden tarkempaa selvittämistä ja tästä syystä sinun kannattaakin olla yhteydessä Kelan puhelinpalveluun.

      Tällä palstalla vastaamme pääsääntöisesti ainoastaan työttömyysetuuteen liittyviin kysymyksiin.

      Työttömyysetuusasiaan liittyen kannattaa olla yhteydessä myös paikalliseen TE-toimistoon joka tutkii katsotaanko opintosi jo päättyneeksi, josta TE-toimisto antaa asiaan kuuluvan lausunnon maksajalle. Tämän jälkeen jos TE-toimisto katsoo, että estettä työttömyysetuuden maksamiselle ei ole toimita työttömyysetuushakemus Kelaan.

      Toimeentulotukeen liittyen kannattaa olla yhteydessä kuntasi/kaupunkisi sosiaalitoimeen.

      Opiskelijan tuet: p. 020 692 209

      Työttömyysajan tuet: p. 020 692 210


      Aurinkoista kesää.

      Terveisin Kirsi Kelasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      283
      7976
    2. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2144
    3. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      45
      1505
    4. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      161
      1369
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      64
      1300
    6. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      19
      1075
    7. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      62
      1029
    8. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      961
    9. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      952
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      44
      881
    Aihe