Meidän keskimoottorin etuhytin patjat ovat aikansa eläneet ja olen ajatellut että josko olisi uusien aika. Ongelmana vain että tointaako ostaa ihan jyskin tms. vaahtomuovipatjoja, leikata muotoon ja päällystää millälie-verhoilukankaalla. vaihtoehtona olis maksaa ittensä kipeeks valmiiksi suoja-kyllästetyillä-muotoonleikatuilla patjoilla ja kankailla. Mitä matskuja olette käyttäneet?? tai oletteko käyttäneet esim. verhoilijan palveluja?? Tässä olis nyt koko talvi aikaa mietiskellä eri vaihtoehtoja. kertoilkaahan omia hyväksihavaitsemianne patjanpäällysniksejä/ kokemuksia. :D
Uudet patjat
2
212
Vastaukset
- ei ompelija 456
Tee patjoista vaikka paksulle muovikelmulle mallit ja leikkauta niiden mukaan alan kaupassa sopivat patjat. Jos on talvi aikaa ja vähänkin ompelutaitoa ja kärsivällisyyttä, niin kyllä niihin saa kuoretkin aikaiseksi. kts. vaikka vihjeitä http://www.puuvene.net/Lehti/1998-1/patjat.html Kankaista: patjan pohjahan se yleensä on sopivan kotsta kasvattamaan hometta, joten siihen laittaisin itse jonkin homesuojatun kankaan, ja pinnalle ehdottomasti ei puuvillaa, joka imee ilman kosteuden itseensä ja tuntuu kostealta.
- ei ompelija itsekään
Vaahtomuovi irtopaloina maksaa tolkuttomasti, ainakin jos ostat Etolasta tai Sistekistä tms.
Itsellä hyviä kokemuksia ihan kyselemällä mökkisataman / venesataman laituriparlamentilta että kuka tässä pitäjässä tekee vaikkapa patjoja ja verhoiluja. Yleensä löytyy joku frouva, joka duunaa niitä puoli-harrasteisesti eikä maksa paljoa, hankkii raaka-aineet omia kanaviaan.
Suoja-aineeksi käy aivan loistavasti sama tavara, jota suihkutetaan lasten ulkoiluvaatteisiin tai huonekalutekstiileihin, kunhan ei umpioksi tiivista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?372993Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n342228Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa791999Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541726Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr561464Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä151430Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1051174Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian158896