Okei, oon siis 12-vuotias ja haluaisin kanin- tarkemmin kääpiöluppa uroksen :D
Tämä ei ole siis mikään hetken mielijohde, vaan ihan reilu vuosi ollaan marsun/kanin/koiran hankkimista mietitty ja kaikkia eri vaihtoehtoja on kyllä tutkailtu runsaasti! Kani vaikutti sopivimmalta perheeseemme.
Asun 98- neliöisessä ( 3mh, olohuone, keittiö ) kerrostalossa äitini, isäni ja perheen 6 v kultaisennoutajan kanssa. Rotuna ollaan mietitty kääpiöluppaa, koska sitä sanotaan sopivaksi 'ensimmäiseksi kaniksi' ja muutenkin ihan mukavaksi lemmikiksi. Kanin häkki tulisi minun huoneeseeni, sänkyni alle ( mulla on siis kerrossänky, jonka alapuolella ei ole mitään ku vaa tyhjää:) ) Häkki on ihan iso. Voin laittaa myöhemmin tarkemman koon.
Minulla on kyllä paljon aikaa kanille, joten tarvitseeko se välttämättä lajitoverin seuraa? Otetaan uros ja me kyllä luultavasti se myös kastroidaan. Missä iässä kanin voi kastroida ja onko se 'turvallista'? Kastroinnin jälkeen voidaan toki miettiä naaraan ottoa.. Jos uroskania ei kastroi, niin astuuko se sitten kaikkea mahdollista ( niinkuin joillain kanifooruilla sanotaan ) ja ruikkiiko se jokapaikkaan? :D Mitä kastrointi maksaa, eiks se oo jotain 100 e?
Mitä pellettiä te annatte kaneillenne? Ja annatteko pellettiä aamulla vai illalla, kumpi parempi? Mites te annatte kääpiölupille sitä tuoreruokaa, kun luin jostain, että kääpiölupan vatsa ei kestä tuoreruokaa kovin hyvin (?)
Itse ajattelin antaa lupalle Altromin kanipellettiä tai Lottieta. Mitkä on hyviä pellettimerkkejä? Häkkiin kuivikkeeksi ajattelin kutterin purua tai Mörttiröpöä.
Kani tulisi siis pääasiassa mulle, mutta äiti aina auttaisi hoidossa :) Lomahoitojen järjestäminen kyllä onnistuu!
// Tiedän kyllä, että kani on kallis lemmikkieläin. Olen säästänyt paljon rahaa, tätä tulevaa lemmikkiä varten ja kyllä mun vanhemmatkin tietää, ettei kani kovin halpa lemmikki ole.
Kertoisitteko kaikkea olennaista Kääpiölupasta?! Olen kiitollinen :)
Pupu 12-vuotiaalle?
5
195
Vastaukset
- pupuset <3
Mäkin olen 12-vuotias ja sain keväällä kääpiöluppapojan. Se oli tulleessaan noin vuoden. Me asutaan kerrostalossa, ja kanin häkki sijoitettiin parvisänkyni alle.
Tullessaan kani pissaili kaikkialle ja näykki joitain ihmisiä, eikä sitä oltu leikattu, mutta kastroinnin jälkeen ruikkiminen vähitellen loppui ja siitä tuli oikea unelmapupu. Tänä syksynä otettiin kanille kaveriksi 2 kuukauden ikäinen tyttöpoikanen ja toisistaan on saaneet seuraa.
Kanin kaveri ei ole välttämätön, mutta ihmisen seura ei ole sama kuin kanikaverin, joten 2 kanin hankinta on suositeltavaa.:) En tarkkaan tiedä leikkauksen suositusikää, mutta meijjän kani oli jotain vuoden leikattaessa ja hyvin selvis. Kastrointi makso vähän alle satasen.
Me annetaan Genesis pellettiä, ja hyvin on kaneille maistunu. :D Yleensä kanimme saa aamulla pelletin ja illemmalla tuoreruokaa. Jänöjen häkissä on matto ja sitten melko iso pissa-astia, jossa purua. Tämä järjestelmä on toiminu hyvin.
Toivottavasti tästä oli edes VÄHÄN apua (:- 2 kanin emäntä
Uros kani kannattaa leikkauttaa, koska se alkaa ruikkimaan ympäriinsä. Kanin voi leikkauttaa puolen vuoden ikäisenä. Kastrointi myös rauhoittaa kanin "korvien välin" ja se ei astu kaikkea mitä eteen tulee (esim. tossuja, jalkaa, nalleja).
Kastrointi on turvallista, jos on työnsä osaava eläinlääkäri. Hinta noin n. 80 e, tosin hinta vaihtelee eri eläinlääkäreillä.
Jos vietät paljon aikaa kanisi kanssa se ei välttämättä tarvitse lajitoveria. Voit harkita toisen kanin ottamista kastroinnin jälkeen. Tyttö ja poika kani tulee varmimmin toimeen hyvin. Niiden kaveruutta on kiva seurata
- KaniFani12
Mäkin oon 12 vuotts.
Haluaisin kääpiölu´ppa naaraksen=)
Kyllä saan ehkä sen mutta äiti ssanoo että oon liian nuori'.:(
Onko se totta?- Ånnionkanininimi
sain kanin kun olin 9. kaneja on helppo hoitaa etkä oo liian nuori.
- Oot !
Ånnionkanininimi kirjoitti:
sain kanin kun olin 9. kaneja on helppo hoitaa etkä oo liian nuori.
Mä sain 8vuotiaana kanin risteytys tan ja kääpiöluppa . se tuli 8kk sena meille. En ruinannu etes äitiltä ja meillä on nyt yks åentu sen kaverina ja tulee hyvin toimeen eka kanini täyttää 15.5 3vuotta. Näytä tää sun äitilles ja sä et oo liian nuori kunha huolehit siitä HYVIN!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?433040Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n372267Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari582171Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa832041Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh561757Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä191586Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr641508Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441305Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1291238Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian163991