Eli koneeni on kaksi huonetta televisiosta ja ajattelin että katselin mielummin koneelleni ladattuja leffoja ja muita videoita tvstäni.
Tässä olisi kaksi seinää välissä ja poraisin molempiin reijät seuraaville kaapeleille:
15 metrinen HDMI kaapeli josta saisin kuvan tvseen.
7-15 metrinen usb jatkojohto jonka saisi kahteen usb laitteeseen. Liittäisin siihen langattoman hiiren ja näppäimistön lähettimet joilla käyttäisin langatonta hiirtä näppäimistöä.
Mietin että pysyykö äänen ja kuvanlaatu hyvänä vai tökkisikö kuva/ääni tai tulisi jäljessä yms.? Tarvitsenko jonkinlaisia vahvistimia?
Voitte myös linkittää hyviä kaapeleita jotka sopisivat tähän.
Toimiiko tämä viritelmä? Tietokone -> TV
7
252
Vastaukset
- arvaaja.
eli paat filimin pyörimään koneelle ja lompsit sitten sinne toiseen huoneeseen katsomaan. Entä kun pitää pausettaa................
on kyllä niin hankalaa, että hylkäät tuon toimintamallin heti kun olet saanut systeemin valmiiksi ja kerran sitä kokeillut.
kannattaa miettiä muita ratkaisuja.- 1+6
Voitko siirtää tietokoneesi toiseen huoneeseen, tai hankkia läppärin.
- linkittäjä.
mediatoistin voisi olla ratkaisu tuohon.....
http://www.verkkokauppa.com/fi/catalog/440b/MediatoistimetIhan hyvä idea.
Mutta tämän kun saisi toimimaan niin olisi halvempi ja käytännöllisempi
esim tekstitykset saan suoraan koneelta eikä tarvitse kiinnittää niitä videoihin.
Voisin surffata netissä ja katsoa vaikka youtubesta videoita.
siis elikkä käyttäisin konettani pausettaisin ym tällä langattomalla hiirellä näppäimistöllä joka on liitettynä usb jatkojohtoon
voisin siis käyttää toisinsanoen tietokonettani aivan normaalisti olkkarin tvstä vaikka se onkin kahden huoneen päässä
- 19
mcmaukka kirjoitti:
voisin siis käyttää toisinsanoen tietokonettani aivan normaalisti olkkarin tvstä vaikka se onkin kahden huoneen päässä
Vaikkapa gmotella voit ohjata toisessa huoneessa olevaa konetta Android-puhelimella WLANin kautta:
http://www.gmote.org/server
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?433040Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n352258Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari582171Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa832041Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh561757Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä191586Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr641508Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441305Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1261228Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian163991