Ostin nyt hirvelle/linnulle/radalle tuon Remingtonin 700 sps varmintin, vaan vielä ei ole kiikaria. Eli ehdottakaa nyt mulle laatuputkia, ehtoina olisi parallaksin säätö, suurennosalue jotain väliltä 2,5-12, etulinssin koko väliltä 40-50mm, eli oltava variaabeli, kestävä, hyvä kuvanlaatu, toimivat säädöt ja hinta alle 1800 euroa.
Mikä kiikari???
3
285
Vastaukset
- rkdng
Kokeile tommosta Leupoldin mark 4 lr/t 3,5-10x40 front focal m1 säätimillä.
- ressu.
Hirvi on iso ja joutuu ampumaan lähelle liikkeeseen / lintu on pieni ja nököttää kaakana paikoillaan. Putkeksi joku 1-6 kertanen hiusristikolla johon saa punapisteen. Pystyy ampumaan melkein mitä tahansa. Esim Zeissin daivari taikka Benderin zenitti. Osta myös kunnon renkaat esim optilokit.
- hankala paikka
Itsellä vähän samoja ongelmia. Tykkinä on 308 ja tarkoitettu hirvi, peura, sekä linnulle pystykorvan kaveriksi. Itse pohdiskelin Zeissin 2,5-10*50 Classiccia.
Hirvelle pitäisi olla olematon suurennos sillä muuten ampuminen lähelle liikkuvaan hirveen on hankalaa. Valovoimaa pitäisi tuosta Zeissistä löytyä.
Itsellä hintahaarukka alle 1000 €
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?433040Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n372267Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari582171Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa832041Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh561757Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä191586Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr641508Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http441305Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1291238Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian163991