Kolonoskopiaan oli aika ja sain Movipreppia sen 2 litraa juotavaksi, 1 edeltävänä iltana ja toinen aikaisin aamulla. Plus sitten tietysti mehut ja muut oheisjuomiset. Mutta jostain syystä kävikin sitten näin: Sen ekan litran yli puolitoista litraa mehuja sain kurkusta alas illan aikana. Kuitenkaan ei missään vaiheessa tullut menoa vessaan.
Mistä voi johtua ettei aine pistäkään suolen sisältöjä juoksemaan? Sekoitin ekan litran ohjeen mukaan. Join lasillisen tavaraa suunnilleen 10 minsan välein ja pikkasen mehua ohessa ynnä reilusti jälkeenpäin. Mahassa kyllä möyri, että takuulla se siellä rööreissä teki kulkuaan - mitään vaan ei koskaan tullut ulos asti. Tai no pissalla kyllä kävin pariin otteeseen mutta ei muuta. Aamulle varattua toista litraa en kylläkään juonut kun ohjeessa sanottiin, että jos ei juomisesta 6 tunnin jälkeen ala tapahtua niin lopeta tökötin juonti ja soita lääkärille. Mutta pitäisihän sen ensimmäisenkin litran vaikuttaa. Lääkäri ilmeisesti pitää minua valehtelijana joka keksii tekosyyn tutkimuksen perumiselle, että sieltä suunnalta ei asia selvinnyt. Osaako joku valottaa asiaa?
Epäonnistunut suolentyhjennys
2
366
Vastaukset
- Ymmyrkäinen
Päivitystä tilanteeseen. Tosiaan eilen siinä seitsemän aikoihin illalla aloitin Moviprepin juomisen, ja nyt, yhdentoista aikoihin seuraavana aamuna, tuli ensimmäistä kertaa tavaraa ulos peräpäästä. Joten on sentään viimein alkanut jotain tapahtua, vaikka se onkin tutkimuksen kannalta ihan liian myöhäistä. Mutta käsittämättömältä se kyllä tuntuu, muut kertovat kuinka jollakulla menee vain hetken heilaus (puolisen tuntia) siihen että alkaa ensimmäinen vessaistunto, ja toisella vie "niinkin pitkään" kuin useampi tunti. Tuollaisiin nähden yli puoli vuorokautta ei mene jakeluun. Mielelläni kuulisin ajatuksianne tähän liittyen.
- kokemusta on
Älä ota movipreppiä, kokeile Phosphoralia, se auttaa paremmin, ja lisäksi sitä ei tarvitse juoda montaa litraa...kaksi pientä annosta ja se on siinä. Pyydä sairaalalta (tai mihin olet menossa) Phosphoral, sano ettei tuolla onnistunut, antavat sieltä kyllä...tai sitten apteekista saa myös ilman reseptiä, maksaa noin 25 euroa. Tehokas on! Juo paljon vettä ja kirkkaita nesteitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?
Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?403011Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?
Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n352238Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille
Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari482149Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa
Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa802019Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh541737Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr571469Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.
Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä161462Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin
Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http451279Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta1201198Puuma Martina iski nuoren miehen
Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian160925