Alkoholisti on heikkoutta, ei muuta

rstsrt

Jos joku ajaa ihmisen juomaan, on hän heikko. Luonteen heikkoutta on koskea pulloon. Maailmassa ihmisiä asuu hunoissa olosuhteissa, mutta silti eivät juo vaikka kuinka kauheaa elämä olisi. Turha on juoppojen puolustella imagoaan, ja käyttäytymistään. Jos kaikki jois ongelmiin, olisi maailma täynnä deekuja. Sitten nämä onnettomat juopot elävät veronmaksajien piikkiin. Toiset saa raataa töitä, maksaa veroja kun toiset tuhoaa aivosolujaan juomalla. Sitten valittavat, kun elämässä kaikki on mennyt päin hemmettiä. On siinä järkeä, voi jestas sentään miten tyhmää. Mitä me työläiset ollaan kustantamaan kaikkien elämistä, menkööt jokainen itseensä ja muuttaisivat elämäntapojaan. Ymmärtää jos ei ole oikeasti töitä, mutta se että viinaa juodaan ja mikään ei kiinnosta, sitä ei voi ymmärtää!

5

118

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Just joo

      Suomessa on noin 20000 sosiaali tuella ja muilla avuilla eläviä alkoholisteja ns. spurkuja ja noin 300 000 töissä käyvää alkoholistia. Mutta valitettavasti tuo ohjeesi -> hukkuvalle ota itseäsi tukasta kiinni ja nosta itsesi pois sieltä vedestä. Ei vain toimi vaan alkoholismi on sairaus ja alkoholisti tarvitsee apua päästäkseen irti tilanteesta.

      Sairaus ei oikeuta juomaan vaan on ainut asia joka poistaa kaikki syyt juoda, kun alkoholisti ymmärtää olevansa sairas hänellä ei ole mitään tekosyytä olla juomatta.
      Sairaus ei myöskään poista vastuuta mistään tehdyistä teoista eikä tulevasta vastuista.

      Mutta valitettavasti alkoholismi on sairaus ei valinta.

      • Valinnanvapaus*

        "Mutta valitettavasti alkoholismi on sairaus ei valinta."

        On se silti luonteen heikkoutta, vaikka kaikki ei sitä haluakkaan myöntää, vaan mielummin kätkevät sen sairausnimikkeen taakse. Alkoholisti tekee aina tietoisen valinnan, korkkaako pullon vai ei, huonon ja hyvän vaihtoehdon välillä.


    • öllib

      "Mitä me työläiset ollaan kustantamaan kaikkien elämistä, "

      avaan pullon, kiitos kun tarjoot :)
      kyllä maistuu olut taas hyvältä!! Hajotkaa töihinne.

    • näin oooon

      Ei se vain ole valinta. Alkoholismiin kuuluu tilansa jyrkkä kielto eikä alkoholisti pysty näkemään ongelmiensa aiheuttajaa eli alkoholia. siksi alkoholisti syyttää kaikkea muuta pääsääntöisesti siitä kärsii läheisimmät ihmiset.

    • Tukea, ei syytteitä

      Jos alkoholismi onkin vain luonteen heikkoutta, ei se ole mikään syy sanoa, että alkoholisti on huono ihminen. Silloinhan hän nimenomaan tarvitsee tukea siihen, että pystyisi muuttamaan elämänsä suuntaa. Se ei todellakaan onnistu saarnaamalla siitä, miten ne, jotka ovat pystyneet pitämään elämänsä kasassa ovat vielä parempia ihmisiä ja kaiken kustantajia.

      Kenelle tahansa voi tulla elämässä vastaan tilanteita, joiden vuoksi menettää elämänhallinnan. Silloin ei pidä syytellä ja korottaa itseään olemalla "parempi". Toki voi sanoa, että nyt kannattaa tehdä asialle jotain, eikä alkoholistia saa paapoa - se vain mahdollistaa juomisen. Toisen puolesta ei voi juomista lopettaa, mutta toiselle voi antaa syitä olla ilman viinaa ja näyttää mitä muuta elämällä on tarjottavanaan.

      Positiivisyyden kautta raitistuminen toimii todennäköisemmin kuin syyllisten etsiminen ja toisen leimaaminen luuseriksi. Myös masentunut voi olla samankaltaisessa tilassa kuin alkoholisti, joka ei enää pysty näkemään elämän mahdollisuuksia. Lukisitko hänellekin saman saarnan?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kenellä oli ryppyinen paita, josta Halla-aho mielensä pahoitti?

      Ei ollut Keskisarja, jonka paita vain repsotti housujen päällä puolittain. Muistatteko tapausta?
      Maailman menoa
      40
      3011
    2. Miksi Halla-aho on niin hyvin menestynyt - mutta punavihreä ei?

      Hyvin näkee kuinka punavihreää ottaa pahasti päähän kun Virta on taas töppäillyt pahasti. Ja kun punavihreä ei pärjää, n
      Maailman menoa
      35
      2238
    3. Ruoan arvonlisävero menee käytännössä tukijussille

      Ilman juomia elintarvikkeiden myynti vuonna 2025 oli reilut 15 miljardia euroa. Tuolla tasolla arvonlisävero pyörii pari
      Maailman menoa
      48
      2149
    4. Vihreät REPEÄMÄSSÄ oijoijoi....Virran sekoilut on liikaa

      Jo ennestään vihreiden kannatus on suossa vaikka puolue istuu oppositiossa, nyt tuli Virran temppu kun häipyi tuosta vaa
      Maailman menoa
      80
      2019
    5. Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö

      palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh
      Maailman menoa
      54
      1737
    6. Poliisi tutkii keskiviikkoiltana Kiuruveden keskustassa tapahtunutta väkivallantekoa.

      Itä-Suomen poliisi tutkii Kiuruveden keskustassa keskiviikkoiltana tapahtunutta epäiltyä väkivallantekoa. Tapaus on herä
      Kiuruvesi
      16
      1472
    7. Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.

      "Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläke­maksuilleen monin­kertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr
      Maailman menoa
      57
      1469
    8. Mika Poutala salasi osallistumisensa Erikoisjoukkoihin

      Poutala ryhtyi ministeriksi 13.6.2025 ja 5.8.2025 ilmoitettiin hänen olevan seuraavalla Erikoisjoukot-kaudella. http
      Maailman menoa
      45
      1279
    9. Siis HYI OLKOON! Ihmiset, eikö enää ole mitään rajaa?

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/4142eeb2-a589-4109-a5d0-e8f341df585c "Susanna Penttilän seksibussi kauhistutta
      Maailman menoa
      122
      1198
    10. Puuma Martina iski nuoren miehen

      Martina ja Hajji Muhis oikealta nimeltään Muhammad Abdilrasoon hempeilivät Tallinnassa. Hajji 28 vuotias ja Martina pian
      Kotimaiset julkkisjuorut
      160
      935
    Aihe