Sattui näppäimiini SuomenKuvalehti no 11 maaliskuulta. Siinä on Sixten Korkmanin haastattelu, josta selviää kuinka Suomi oli hyvin huonossa hapessa v. 1991 pahimman laman aikaan.
Markka devalvoitiin ja kellutuksessa sen arvo laski vielä lisää. Verotulot laman vuoksi romahtivat. Kolmikko: Aho, Viinanen ja Korkman reissasi maailmalla kauppaamassa valtion velkakirjoja eli anomassa velkarahaa, jolla olisi sitten maksettu työttömyyskorvauksia, pankkitukea ym.
Korkman kertoo kuinka maailmalla (Tokiossa, Lontoossa jne) Suomea pidettiin epäilyttävänä ja kummallisena tapauksena, tuntematon maa Neuvostoliiton kainalossa, eikä edes jättänyt EU-jäsenhakemusta.
Herrat esiintyivät jämäkästi ja lainaa saivat, ja myöhemmin EU-jäsenyydenkin. Tuolloiseen tilanteeseen nähden olemme menestyneet taloudellisesti hyvin: meillä on kovaa valuuttaa, hyvät ulkomaiset suhteet, matalat korot, vienti vetää jne.
EU-jäsenyyden synty
4
199
Vastaukset
- Huonossa joo
Piti tehdä työttömyyttä lisää, kuten Kortkman totesi.
"Sixten Korkman on nyt keynesiläisten elvyttäjien kuorossa, vaikka vuonna 1991 hän tuli valtiovarainministeriön ylijohtajana julistaneeksi koko opin kuolleeksi. Muualla Keynesistä luovuttiin jo aiemmin eikä paluu keynesiläiseen politiikkaan siksi ollut enää realistinen vaihtoehto, Sixten Korkman hoki uusliberalistien uskontunnustusta lokakuussa 1991 Helsingin Sanomien haastattelussa.
Muitakin perusteluja elvytyksen vastustamiselle löytyi:
"Työttömyyden uhka on mekanismi, joka pakottaa palkkasopeutumiseen, jos kustannusremonttia ei tulopolitiikalla saada aikaan."
Eli Sixten Korkman piti työttömyyden kasvua toivottavana asiana.
Ostaisitko tältä mieheltä käytetyn lamatulkinnan?"
http://hirvasnoro.blogspot.fi/2008/11/ostaisitko-korkmanilta-kytetyn.html - Asiantuntevasixten!
Työttömyyden vaihtoehto kai on että kaikki joutilaat pannaan tekemään jotain ja töissä olevien palkkoja alennetaan. Eli tehdään muutama reilu inflaatio, jonka seurauksena vienti edelleen toivottavasti vetää ja tuonti tyrehtyy ja kallistuu, myös teollisuuden tarvitsemien aineiden ja energian.
Eli siis muutama askel takaisin päin kohti omavaraista agraariyhteiskuntaa ja keräilytaloutta. Tuskin kansa sellaistakaan olisi hyväksynyt, tyypilliset (tyhmän kansan) reaktiot ovat nyt näkyvissä esim. Kreikassa ja Espanjassa. Kansa kun ei voi ymmärtää suhdannevaihteluja, vaikka jo Raamatussa puhuttiin lihavista ja laihoista vuosista, tosin kai viitaten maatalouteen ja sääilmiöihin. - Synty?
Luetaaskin vähän historiaa tästä asiasta.
http://koti.mbnet.fi/jorjaa/index.php
"Suomen Pankin pääjohtaja Rolf Kullberg kertoi tulevasta (Länsi-Savo-lehti 3.11.1988):
”Kysyntä Suomessa on pakotettava alas ja tarpeen niin vaatiessa se on tehtävä luomalla Suomeen keinotekoinen taantuma, ja taantuman on oltava melko syvä.”
Lama tuli, ja riittävän syväkin. Ilman lamaa eivät tarvittavat Valtiopäiväjärjestyksen muutokset olisi onnistuneetkaan. "
http://koti.mbnet.fi/jorjaa/nettikirja.php
Maata pistettiin "eurokuntoon". - James Bondit
Onneksi Esko Aho ei saanut palkinnoksi huonosta pääministeriydestään Presidentin virkaa. Nokiasta sai säälistä töitä..kun oli sinne verorahoja syytänyt useita miljoonia....
"Ei devalvoida!" -valehtelija Viinanen sai oman syntinsä kannettavakseen ja Korkman koreilee nyt puku päällä kuin musta enkeli pyhäpuvussa.
Liikanen on saanut liikaakin kunniaa olemattomista töistään Savolaisena kieroilijana; mutta nyttemmin hänkin alkaa uskoa jo tavallisen kadun miehen teesejä; "Eli ettei veronmaksajilla voi keinottelijoiden tappioita ikuisesti maksattaa; vaan ne ovat maksatettava pelureilla, jotka ovat vuosia voittoja käärineet epämääräisillä tavoillaan!" Kuulunee samaan kalustoon Liika-Liikanen..?!
Enemmittä puheitta; historia paljastaa veijarinsa ja nahkurin orsilla tavataan?!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?
Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.1617059Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois
Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul373915Nyt Yle otti silmätikukseen sisäministeri Rantasen
Aivan erinomaista työtä tehnyt sisäministeri Mari Rantanen on saanut paljon aikaiseksi. Maahanmuuttoon ja maahanmuuttaji3433376Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen
haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota852899Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä
Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden542857Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota
Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma102344- 211903
Liikaa vauhtia
Nuorukainen 17v. on ajanut 114 km/h 60 km:n alueella Nesteen kohdalla ja onneksi poliisi oli paikalla ja hurjastelu lopp491828- 151716
Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"
"– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri51664