Vähän väliä eri ohjelmista paljastuu haavoittuvuuksia jotka mahdollistavat hyökkääjän oman ohjelmakoodin ajamisen oikein muotoillun datan avulla. Data onkin ohjelmakoodia ja jollain tempulla kone saadaan tulkitsemaan se sellaisena.
Jos amatööriohjelmoija tekee c ohjelmointikielellä minkä tahansa pienen ohjelman joka ottaa dataa, onko jo se jonkinlainen haavoittuvuus jos oletetaan että sen pitäisi ottaa dataa ulkopuolisilta? Mikä on yksinkertaisin ohjelma joka on altis sellaiselle?
Jos kapasiteetin kanssa ei ole tiukkaa tietyn ohjelman kanssa, ehkä jonkinlainen yleispaikka joka lisää tietoturvaa edes jonkin verran, olisi käyttää hyvin alkeellista kryptausta yhden tavun mittaisella salausavaimella joka XOR-kääntää datan tavujen 8 bittiä taulukkoon varastoinnin ajaksi?
Jos edes avain ei saa olla satunnainen/salainen, niin datan voi muuntaa siten että yhtä tavua kuvataan aina 2 tavulla, kun käännös 1 tavusta 2 tavuun on suunniteltu siten että mikään 2 tavun yksiköistä koostuva jono ei ole ohjelmakoodia. Tämä vaatii tehon lisäksi tuplasti enemmän muistia, joten ei sovellu ohjelmiin jotka vaatii liikaa kapasiteettia.
Lisäksi, eikö sellaisessa hyökkäyksessä ainakin joissain tapauksissa pidä pystyä ennustamaan kuinka paljon haavoittuva ohjelma vie muistia jotta tietäisi täsmälleen mihin muistipaikkaan pitää hypätä? Ratkaisu olisi käyttää satunnaista dataa sisältävää taulukkoa jonka koko on satunnainen (sopivalta väliltä) ja jota ei koskaan lueta?
Raskaampi vaihtoehto olisi tehdä linux kernelistä sellainen muunnos että ajettavissa tiedostoissa kaikki mielivaltaiset standardit mitkä ovat käyttöjärjestelmäkohtaisia ovat satunnaisia siten että ne täytyy arpoa käyttöjärjestelmän asennuksen yhteydessä ja tiivistää yhteen avaimeen eli yhteen bittijonoon. Sitten aina uusia ohjelmistoja asentaessa ne pitää muuntaa sen avaimen avulla sellaisiksi että kyseinen asennus ymmärtää ne ajettaviksi tiedostoiksi.
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11168662
Hyökkäykset datalla
5
207
Vastaukset
- K p
Puppugeneraattori.
- sql-injektori
Noh, data täytyy vaan tutkia onko se sellaista että voi käyttää vai onko siinä haavoittuvuuksia hyödyntävää koodia. Jos dataa on tarkoitus esim. lähettää tietokantaan niin emme halua että siinä on insert- tai update lauseen katkaisu ja suoritettavaa SQL -koodia tyyliin DELETE FROM ASIAKAS
- hhhhhhhhhhsdf
Aloittaja taisi yrittää viitata ns. puskuriylivuotoihin. Tässäkin tietty datan validointi on tärkeää mutta ongelma voi olla myös syvemmällä kuten käytetyissä työvälineissä. Käytetyt kirjastot voivat sisältää hyökkäykselle altista koodia ja sitä vastaan voi olla vaikea suojautua
- Näin
Pidä NAT strict kohdassa ja asenna !AVAST niin johan loppui. Tietoruvauhat
- Enkooderi
SELinux, GRSecurity / PaX tms. hoitaa kaiken tuon kaatamalla koko paskan jos ohjelmassa on iso virhe :-) Ja jos on pieni virhe niin pelkkä ohjelma tapetaan sen yrittäessä epämääräisiä toimintoja. Lähes kaikki on satunnaistettu kernelin toimesta.
MS viritelmän kernelin pitäisi kai tuo myös pystyä hoitamaan jotenkin edes vähäisen-osittaisesti mutta en sitten tiedä kuinka hyvin?
Sitten on prossan siäisiä lippuja kuten Execute Disable bitti joka estää koodin lähettämisen edelleen suoritettavaksi tai koodia ei suoriteta muistialueelta jolle on asetettu em. bitti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2654630Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1333011Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit442807Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?761771Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061624Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281503- 591370
- 951262
- 471139
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2121138