kysyn tätä myös tällä puolen kun olen huomannut että täällä tunnutaan tietävän Ubuntusta enemmän kuin tuolla sen omalla palstalla.
Meinaan sitä kun asensin Ubuntun 12.04:n Vistan rinnalle ja käytin DNA-mokkulaa verkko-yhteyden muodostamiseen asennuksen aikana. Yhteys siis toimi, kun se latasi ja asensi yli 50 mekaa päivityksiä.
Nyt sillä mokkulalla ei kuitenkaan saa enää yhteyttä Ubuntun puolella, eikä myöskään toisessa koneessa jossa on samanlainen Ubuntu?
Kyllä se Ubuntu jollakin tavalla tunnistaa Dna mokkulan kerran se automaattisesti osaa ehdotta ”Suomi”> ”Dna”> ”dna internet” ja mm. yhdeyden nimen ”Dna dna internet” maatunnuksen ym. kun klikkailee sieltä yhteysasetuksista, mutta ei se sitten kuitenkaan muodosta yhteyttä.
Olen käynnistellyt konetta ja yrittänyt kymmeniä kertoja mutta tuloksetta!
Mokkula toimii kyllä Windowsin puolella, eikä siinä ole ”pin” kysely päällä.
Mokkula ongelma Ubuntussa
47
1339
Vastaukset
- ====
Et liene huomannut klikata käynnistyksen jälkeen yläpalkissa olevaa verkkoyhteyden kuvakketta > "Ota mobiililaajakaista käyttöön."
Itsellä on dna:n mokkula ja Ubuntu 12.04, eikä mitään häikkää.- SuosittelenSuosittel
Suosittelen asentamaan Windows 8 niin jatkossa selviät vähemmiltä ongelmilta!
- Tukipuolue Oy
SuosittelenSuosittel kirjoitti:
Suosittelen asentamaan Windows 8 niin jatkossa selviät vähemmiltä ongelmilta!
Samaa mieltä. Windowsia vaan koneeseen rohkeasti
- Näyttää siltä että
SuosittelenSuosittel kirjoitti:
Suosittelen asentamaan Windows 8 niin jatkossa selviät vähemmiltä ongelmilta!
Windowsin tubuttujat heräsivät taas.
- Windows on paras!
Tukipuolue Oy kirjoitti:
Samaa mieltä. Windowsia vaan koneeseen rohkeasti
Mokkula on iäisyysongelma tubuttimille! Et välttämättä saa sitä milloinkaan toimimaan siinä.
Asenna Windows seiska ja heti toimii - tulee vielä kattava ohjelma kaupan päälle!
- hkjhkhkj
Eiks siellä mokkulan ohjelmassa oo et yhdistä automaattisesti tai jotain.
Mikä mokkula se on? - Mikä mokkula ?
Tuo DNA-mokkula ei kerro mitään siitä mokkulasta, löytyisikö siitä se oikea mallimerkintä jostain ?
- 44Iheoxu
Sano ensin mokkulan merkki ja malli.
Konsolissa komento lsusb ja kyseinen rivi näkyviin tänne. - 3,14
Näillä eväillä mennään Ubuntu 12.04:llä ja dna:n E367 mokkulalla ja lujaa.
Laitoin dna:n nimipalvelimetkin, vaikka eivät ole välttämättömiä.
http://i.imgur.com/X96Gh.png
http://i.imgur.com/Aa08U.png- kasi-alma
Oma E367 toimii Ubuntu 12.04 LTS:ssä loistavasti aina kun käynnistän Ubuntun. Täytyy vaan katsoa verkkosysteemeistä, että on oikea verkko käytössä, esim. mobiiliverkko. Noita E367:a on niitä paskoja ja toimivia, sulla on ehkä niitä paskoja ja mulla toimiva, koska toimii Win seiskassakin ilman pingausta pätkimättä.
- 17-17
Sitä en tiedä, että millä 3,14 menee.
Aloittajalle esitettiin tämmöinen kysymys / ehdotus:
Sano ensin mokkulan merkki ja malli.
Konsolissa komento lsusb ja kyseinen rivi näkyviin tänne.
(konsoli on sama, kuin pääte / terminaali) - .,.
"Sitä en tiedä, että millä 3,14 menee."
Taisi tulla kuvakaappauksineen selväksi, millä menee.- 17-17
No ei tullut selväksi...
Jotain tämän näköistä olisi pitänyt olla.
aloittaja@aloittajankone:~$ lsusb
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 004 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 005 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub
Bus 006 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub
Bus 001 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 002 Device 002: ID 8087:0024 Intel Corp. Integrated Rate Matching Hub
Bus 005 Device 002: ID 152e:2571 LG (HLDS)
Bus 002 Device 003: ID 046d:c05a Logitech, Inc. Optical Mouse M90
Bus 002 Device 004: ID 1267:0103 Logic3 / SpectraVideo plc G-720 Keyboard
Bus 002 Device 005: ID 0586:341e ZyXEL Communications Corp.
aloittaja@aloittajankone:~$
- jhkjhkjhk
Onko aloittaja asentanut sen mokkulan oman ohjelman? mobile partner tai vastaava...
- Windows sekoilua
Se on Windows ohjelma jota EI tarvita muissa käyttöjärjestelmissä, eikä se edes toimi muissa kuin Windowsissa.
- 25-25
Onko aloittajalla asennettuna usb-modeswitch?
Pitäisi olla valmiina 12.04 Ubuntussa.....- <<>>
Ovat valmiina.
Haiskahtaa siltä, että ====:n aavistelu osui oikeaan.... - 32-32
<<>> kirjoitti:
Ovat valmiina.
Haiskahtaa siltä, että ====:n aavistelu osui oikeaan....Hyvä jos selvisi, tänä päivänä semmoista mokkulaa saa hakemalla hakea joka ei SUORAAN toimi Ubuntussa. Jossain saattaa joutua ottamaan pin-koodi kyselyn pois päältä.
Jos semmoinen mokkula kuitenkin löytyy joka ei toimi Ubuntussa, niin vika on mokkulan valmistajassa ei Ubuntussa.
Linux on tehty alusta alkaen toimimaan verkossa ja noudattamaan standardeja.
Linus on sitä mieltä, että asiakas on aina oikeassa ja sen mukaan koodataan. Sille nyt vaan ei mahda mitään jos joku tekee laitteita tahallaan "väärin" eikä julkaise rajapintoja, jos julkaiseekin niin tulee turhaa säätöä. Tämä säätö on kuitenkin opittu Windows aikoina. - kasi-alma
32-32 kirjoitti:
Hyvä jos selvisi, tänä päivänä semmoista mokkulaa saa hakemalla hakea joka ei SUORAAN toimi Ubuntussa. Jossain saattaa joutua ottamaan pin-koodi kyselyn pois päältä.
Jos semmoinen mokkula kuitenkin löytyy joka ei toimi Ubuntussa, niin vika on mokkulan valmistajassa ei Ubuntussa.
Linux on tehty alusta alkaen toimimaan verkossa ja noudattamaan standardeja.
Linus on sitä mieltä, että asiakas on aina oikeassa ja sen mukaan koodataan. Sille nyt vaan ei mahda mitään jos joku tekee laitteita tahallaan "väärin" eikä julkaise rajapintoja, jos julkaiseekin niin tulee turhaa säätöä. Tämä säätö on kuitenkin opittu Windows aikoina.Joo-o, täytyy olla samaa mieltä, että kaikki toimii tänäpänä jopa paremmin kuin wintoosassa. Esim. kännyt toimii modeemeina, jokainen testaamani mokkula on toiminut kättelyssä, wlanin asentaminenkin usb-härpäkkeellä onnistui paremmin kuin wintoosan puolella, joten etistystä tällä saralla. Kunhan se muukin puoli seuraa perässä niin lintoosa nousee
- Ubuntulla vallan
Teet niinkun 3,14 edellä neuvoi oikein kuvien kanssa. Laitoin tähän omaan Ubuntuun samat asetukset ja toimii aivan loistavasti.
- DNA =========
Yhteysosoitte (APN) Liikkuva laajakaista -liittymät (Mokkulat)
data.dna.fi - ruhkarietu
"Et liene huomannut klikata käynnistyksen jälkeen yläpalkissa olevaa verkkoyhteyden kuvakketta > "Ota mobiililaajakaista käyttöön."
En varmaankaan, miten jatkossa pitää toimia?
"Näillä eväillä mennään Ubuntu 12.04:llä ja dna:n E367 mokkulalla ja lujaa.
Laitoin dna:n nimipalvelimetkin, vaikka eivät ole välttämättömiä.
http://i.imgur.com/X96Gh.png
http://i.imgur.com/Aa08U.png "
Kyllä olen yrittänyt näillä tiedoilla kymmeniä kertoja mutta ei mitenkään reakoi. Mutta myös käyttäen hyväkseni niitä asetus tietoja, mitä asennusohjelma antaa automaattisesti.
"Onko aloittajalla asennettuna usb-modeswitch?"
Sitä en tiedä...?
Mokkula on NOVATEL WIRELESS MC 545- Ok..
NOVATEL kirjoitti:
http://www.novatelwireless.com/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=164
Tuollahan on valmistajan omat ajurit Ubuntulle. Hienoa.
- ruhkarietu
Tässä vielä komentoriviltä saatu tieto, mokkulan ollessa koneessa kiinni:
Evo-D300:~$ lsusb
Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0001 Linux Foundation 1.1 root hub
Bus 001 Device 002: ID 05e3:0608 Genesys Logic, Inc. USB-2.0 4-Port HUB
Bus 001 Device 004: ID 093a:2500 Pixart Imaging, Inc. USB Optical Mouse
Bus 001 Device 007: ID 1410:7042 Novatel Wireless- Johan on kumma
Alotappas mokkulan asennus alusta ja ensin poistat nykyisen. Klikkaa verkkoyhteydet kuvaketta>muokkaa yhteyksiä>mobiilikaista>napsauta dna>poista, ja jos valikoihin jäi muutakin roipetta poista nekin, sitten käynnistät koneen uudelleen ja alotat mokkulan asennuksen alusta. Jos ei tunnista mokkulaa niin buuttaa se, voi olla usb jutskiakin.
- ruhkarietu
"Jos ei tunnista mokkulaa niin buuttaa se, voi olla usb jutskiakin."
Tein työtä "käskettyä" omalla koneella ja nyt olen kaverin koneella.
Kyllä se ohjelma (Ubuntu) tunnistaa mokkulan molemmilla koneilla, koska kun klikkaan uusi yhteys, niin se löytää Dna-Suomen ym. automaattisesti, mutta ei tule mitään kohtaan DNS-palvelimet, eli joutuu numeron käsin syöttämään.
Myskin kohtaan APN: pitää syöttää käsin dna.dna.fi (automaattisesti antaa "internet").
Olen tietenkin kokeillut myös niitä sen automaattiseti kirjaamia tietoja mutta ei yhdistä.
Nyt kun olen täällä kaverin koneella ja laitoin taas uudet DNA-asetukset ja yritin käynnistää DNA yhteyteen niin se hetken näytti että yhdistää, mutta pian kuitenkin katkaisi yhteyden.
Ps. Kun omalla koneella avaan yhteyskuvakkeen niin siellä ei näy ollenkaan valintaa "Ota mobiililaajakaista käyttöön" ???? - ruhkarietu
"Linus on sitä mieltä, että asiakas on aina oikeassa ja sen mukaan koodataan. Sille nyt vaan ei mahda mitään jos joku tekee laitteita tahallaan "väärin" eikä julkaise rajapintoja, jos julkaiseekin niin tulee turhaa säätöä. Tämä säätö on kuitenkin opittu Windows aikoina."
On väärin sanoa että laite (kyseinen mokkula) olisi väärin tehty, koska toimiihan se ongelmitta Windowsissa.
Ilmeisesti Ubuntu ei vain tunnista tätä mallia. - ruhkarietu
Kokeilin live levyllä, mutta en saanut yhteyttä. Kai se sittenkin oli Saunalahden mokkula joka oli koneessa kun asensin sen Ubuntun.
On pakko tulla siihen tulokseen että se DNA mokkula on PASKA.
Sopimusaikaa on jäljellä 5 kk. sen jälkeen ei tule DNA:n kanssa mitään sopimuksia!- pölvästejääää
Lue siitä mokkulasta mikä on sen malli(takana lukee, ehkä pitää jopa avata). Hankala auttaa jos et kerro mitkä laite on.
- 14-14
"""Kokeilin live levyllä, mutta en saanut yhteyttä. Kai se sittenkin oli Saunalahden mokkula joka oli koneessa kun asensin sen Ubuntun.
On pakko tulla siihen tulokseen että se DNA mokkula on *****.
Sopimusaikaa on jäljellä 5 kk. sen jälkeen ei tule DNA:n kanssa mitään sopimuksia! "
Tämä tuskin liittyy tähän, mutta oliko sim-kortti oikein päin ja oliko pin kysely pois päältä? - ruhkarietu
Sim-korttia ei ole tarvis ottaa koskaan pois ja kun mokkulan kytkee Windows koneeseen niin ei mitään ongelmaa.
Pin kyselyä ei ole päällä, josta olin jo maininnut.- Mikä mokkula?
Mikä mokkula?
- lu ku tai do ton
Mikä mokkula? kirjoitti:
Mikä mokkula?
Tuollahan on valmistajan omat ohjeet.
"Download
Debian Modem Driver Config_1.1_6
Debian installation instructions
"
http://www.novatelwireless.com/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=164
- Mikä mokkula?
Mikä mokkula?
- ruhkarietu
Tuollahan on valmistajan omat ohjeet.
"Download
Debian Modem Driver Config_1.1_6
Debian installation instructions
http://www.novatelwireless.com/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=164 "
Siinähän on ohjeet, mutta kun pelkällä Suomella ne ei avaudu:(
Jos joku pystyisi ne oleellisimmat asiat kääntämään, niin voisi vielä koittaa tehdä uudet asetukset.- >--->>
1. Lataa tämä paketti -> http://www.novatelwireless.com/images/stories/support/linux/novatel_modem_drivers_config_1.1_6.deb
2. Asenna paketti Gdebi paketinasentajalla
http://www.novatelwireless.com/index.php?option=com_content&view=article&id=83&Itemid=164
Uuden mokkula voi ostaa tai yrittää saada vanhan toimimaan, kaikki on mahdollista. Esim huoltoon kannattaa ottaa yhteyttä. Mokkulaa kannattaa kuljettaa varoen, siinä kun on sisällä elektroniikka. Olen "älypää" ja aina OIKEASSA.
- ruhkarietu
"1. Lataa tämä paketti -> http://www.novatelwireless.com/images/stories/support/linux/novatel_modem_drivers_config_1.1_6.deb "
Kun klikkasin linkkiä, niin se avasi paketinasentajan, mutta sitten tuli herja "Paketti on heikkolaatuinen. Laatuvaatimuksia rikkovien pakettien asentaminen ei ole sallittua. Se voi aiheuttaa vakavia ongelmia tietokoneellesi. Ole hyvä ja ota yhteyttä paketin tarjonneeseen henkilöön tai organisaatioon ja liitä raporttisi mukaan alla olevat yksityiskohdat."
En uskaltanut asentaa... ainakaan vielä ennekuin saan lisävakuutteluja sen luotettavuudesta.- häh?
Missä muka niin lukee?
"Configures drivers for Novatel modems.
This package configures the system so it can use all Novatel modems (vendor ID (VID) = 0x1410). This works best on kernels using udev - which is possible for all 2.6.x kernels and guaranteed for kernel version 2.6.13 or better - but it will also work with devfs system (although auto-installing modems will not work transparently). The option or usbserial modules are expected to be present. The auto-installing modems will be transparently switched to their modem configuration for kernels using udev. For some udev kernels, the option module needs to be recompiled since it does not fully comply with udev interface (no new_id), in those cases the usbserial module is used. "
http://aijaa.com/1w36cX
- ruhkarietu
Siinä vaiheessa kun piti antaa lupa asentaa, niin tuli ponnahdusvalikko jossa luki "Asenna siitä huolimatta" tai "Älä asenna". Niin en uskaltanut asentaa.
Täytynnee kokeilla esiviikolla uudestaan, nyt ei ole aikaisemmin aikaa. - ruhkarietu
Nyt asensin sen http://www.novatelwireless.com/images/stories/support/linux/novatel_modem_drivers_config_1.1_6.deb vaikka se herjasikin huonolaatuiseksi.
Ei siitä kuitenkaan mitään apua ollut.
Kun klikkaan yläpalkista verkkoyhteys kuvaketta (Dna mokkula on päällä) ja sieltä ”Tietoja yhteydestä”, kone ei tunnista mokkulaa edelleenkään kun näytölle ilmestyy herja ”Toimivia aktiivisia yhteyksiä ei löytynyt!”
Kun koneeseen tökkään WLAN-tikun niin heti syntyy yhteys.
Eihän tässä itsellä ole ongelmaa kun on WLAN ja myös Saunalahden mokkula tomii, mutta kun se dna mokkula on kaverin ja siksi se pitäisi saada hänen koneellaan toimimaan.
Harmi kun sillä on vielä sopimusaikaa jäljellä, eikä hän näinollen voi (kannata) vaihtaa operaattoria tässä vaiheessa.- Toimiiko--
Dna.n yhteys yleesäkään sillä alueella? Ainakin minulla toimii Dna mutta ei Saunalahti vaikka tikun kyllä tunnistaa. Sekä ubuntulla että mintulla ja myös winkulla samat onkelmat eli Saunalahti ei yhdisty. Tabletilla pääsee verkkoon vain wlanilla vaikka sekin kyllä tikun tunnistaa.
- 8-8-8
No ovatko ne siellä DNAlla sanoneet, että se mokkula toimii ainoastaan Windowsissa? (eivät ole)
Kyllä he antavat toimivan mokkulan.....(ei heillä kuitenkaan mielenkiinto riitä asennusoppaan tekemisen) - ruhkarietu
Ei siellä myymälöissä puhuta mitään sellaista, ellei itse huomaa kysyä. Nehän pitää itsestään selvänä että ei ole mitään muita käyttöjärjestelmiä kuin Windows:)
Tosin siinä vaiheessa kun mokkula on hankittu, ei ollutkaan muuta (itsellä) kuin Windows.- tietenkin....
...koskapa Winukalla toimii kaikki! Siinä syy.
- Ei--
tietenkin.... kirjoitti:
...koskapa Winukalla toimii kaikki! Siinä syy.
toimi saunalahden mokkula tästä:) Dna.n toimii jopa silläkin:)
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 18711448
- 585459
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462717- 402365
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131851Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,441815Otavassa tapahtuu!
Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut291584Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta411460Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61406Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v371379