100% toimiva dieetti!

Matti Mätisäkki

Tässäpä resepti joka toimii. Kirjoitettu hieman provosoivaan tyyliin, mutta älä närkästy. Jos olet tosissasi niin tämä toimii, jos olet liikkeellä puolivaloilla ei toivoa. Ei tarvita mitään helvetin kalorien laskentaa, pelkästään maalaisjärkeä hieman. Perusasiat on tietysti mukana, eli liikunta ja ravinto oikeassa suhteessa. En kirjaa tähän mitään päivittäistä menua, järkihän sellaisen kanssa lähtee. Oletan, että tajuat mitä tarkoittaa vähärasvainen ja vähähiilihydraattinen ruoka sekä osaat myös sellaisen tunnistaa. Oletko valmis antamaan läskimakkaroillesi kyytiä?

1. Ota itsestäsi kokovartalokuva tällä hetkellä. Miten kaukaa, missä valossa ja mihin vuorokaudenaikaan kuva on otettu on erittäin tärkeää.

2. Ajattelen vain yhtä viikkoa alkaen maanantaista ja päättyen sunnuntaihin.

3. Kuutena päivänä seitsemästä katso todellakin mitä syöt. Vähärasvaista ja vähähiilihydraattista ravintoa aavistuksen normaalia vähemmän. Et todellakana syö yhtään ainutta karkkia, et palaakaan suklaata, et roskaruokaa. Et osta edes pienen pientä suklaapatukkaa tänä aikana. Yksi ainut irtokarkkikin on pannassa! Jos olet sairas, et syö kurkkupastillia, juot teetä. Jos olet kutsuilla, et syö kakkua, juot kahvit. Jätät pois myös levitteet ja juustot, leivän syönti myös minimiin. Kananmunasta laitat keltuaisen roskiin. Kaikki ruoka mitä suuhusi tunget on oltava alle 5% rasvaa sisältäviä. Kaikki sen yli menevät ruuat on läskeille. Lue niitä tuoteselostuksia! Äläkä pumppaa itseäsi myöskään ruuasta täyteen näiden kuuden päivän aikana kertaakaan, sen verran vain, että riittää. Nämä kuusi päivää näyttää oletko liikkeellä tosissasi, vai luetko taas ensi vkolla jostain uudesta ihmedieetistä samalla kun mätipussukkasi jatkaa kasvuaan.

4. Liiku. Ihan sama mitä kunhan liikut. Kävelyä, juoksua, hiihtoa, kuntosalia, tv-jumppaa. Laita koneesi käyntiin. Koeta nyt kuitenkin kerrallaan ainakin se 30min jaksaa ettei mene ihan pelleilyksi. Jos vielä enemmän kuin yhden kerran viikossa saat sen perseesi ylös sohvalta niin aina parempi. Mitä enemmän liikut, sen paremmat tulokset. Ei ylärajaa kunhan järki päässä, kuuntele kehoasi.

5. Tätä päivää olet odottanut! Yhtenä päivänä viikossa syö ihan mitä haluat. Pumppaa niin perkeleesti! Mene nyt ihmeessä sinne roskaruokapaikkaan ja tilaa koko menu. Ei kiinnosta. Syö pari levyä Fazerin suklaata samalla kun makaat sohvalla ja katsot töllöä. Ei kiinnosta tämäkään. Syö kuin sika ja tee se kunnolla, jotta jaksat taas seuraavan viikon.

6. Sama rumba uudestaan. Kuutena päivänä ei armoa, yhtenä päivänä koettaa taas taivas.

7. Seuraa edistystä räpsimällä kuva kopioiden kohdan 1 tilanne. Älä nyt kuitenkaan joka viikko niitä kuvia räpsi, ei silloin vielä hirveitä tapahdu.

Lisävinkit tosiharrastajille:

8. Ota urheilun jälkeen palautusjuomaa. Muistathan, että palautusjuomaa auttaa lihaksiasi palautumaan ja kehittymään. Ja kas kummaa, lihasten palautuminen ja kehittyminen polttaa myös samalla rasvaa! Palautusjuomaa saa esim. Prismasta. Mene vain rohkeasti urheiluosastolle ja kysy myyjältä. Se antaa sinulle sellaisen 1kg paperisäkin käteen. Maksaa noin 20Eur. Tämä ei ole pelkästään mitään bodarikamaa. Normaalit kuntoilijat voivat käyttää myös. Ei tarvi hävetä.

9. Juo ihan pirusti teetä ilman sokeria. Työpäivänä esim. lipittelet sitä ihan koko ajan. Tee on diureettinen aine. Tarkoittaa siis, että poistaa nestettä kehostasi.

10. Minimoi ryyppäys. Ei keho tarvitse näitä myrkkyjä. Kessuttele jos on ollut tapana, tupakkalakko sitten eri yhteydessä.

No pain, no gain!

17

11133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Leijona nainen

      Hienoa! Olen samaa mieltä kanssasi!
      Ärsyttää ku jengi valitteleee tuolla, ku paino ei putoa ja oisko mitää ihme dieettiä... Olin pari pv mehupaastolla ja kolmannella söin ne parin pv:n kilot takaisin ja päälle vielä.... Plaa plaa plaa!
      Niskasta itseään kiinni ja eikun menoks!!!
      Tsemppiä!!

    • erinomaista

      Toimii loistavasti väliaikaisena dieettinä, mutta ei elämäntapana. Tuosta on hyvä alkaa, mutta jatkossa olisi sopiva opetella kohtuutta ja joustavuutta... kahta suklaalevyä ei mässypäivänä tarvita, mutta jos 40 kcal jäätelö keskiviikkoiltana piristää päivää, anna palaa!

      • Matti Mätisäkki

        Aivan oikein, kiitos tarkennuksesta. Eli siis tämä tosiaankin vain diettinä, ei elämäntapana.


      • Kiril

        sopii aivan hyvin elämäntavaksi. Saa pysyviä muutoksia kun muuttaa ruokavalion pysyvästi. Itselläni on jo 15 kuukautta takana vähähiilihydraattista ruokavaliota ja takaisin vanhaan en halua palata. En kuitenkaan käytä mitään yhtä mässäilypäivää viikossa, kun yksinkertaisesti roskaruoka, sokeri ja muut hiilihydraattipitoiset ruoat ei maistu.


      • erinomaista
        Kiril kirjoitti:

        sopii aivan hyvin elämäntavaksi. Saa pysyviä muutoksia kun muuttaa ruokavalion pysyvästi. Itselläni on jo 15 kuukautta takana vähähiilihydraattista ruokavaliota ja takaisin vanhaan en halua palata. En kuitenkaan käytä mitään yhtä mässäilypäivää viikossa, kun yksinkertaisesti roskaruoka, sokeri ja muut hiilihydraattipitoiset ruoat ei maistu.

        Tarkoitinkin ko. dieetin ehdottomuutta. Jos ajatellaan kolmea tilannetta...

        a) Syöminen ja ylipaino hallitsevat elämää.
        b) Tiukka dieetti ja liikuntasäännöt hallitsevat elämää.
        c) SINÄ hallitset dieettiä (=ruokavalio), painoa ja liikuntatapojasi.

        ... kolmas on se terve. Olkoon se vähähiilihydraattinen tai ei, mikä kenenkin muottiin sopii. Mutta tuollainen 6 1 päivää ilman joustonvaraa ei kovin pitkälle elämäntapana kanna. Edelleen, dieettinä hyvä...


    • huomauttaisin ,että

      "tee on diureettinen aine" - niin on esim. alkoholikin, mutta keho korvaa keinotekoisen nestehukan takaisin - siis jano ajaa sinut juomaan menetetyn nesteen kehostasi, sillä kuivumisen uhka pistää luonnolliset hälytyskellot soimaan.

      Laihdutettaessa (oikealla tavalla) menetämme kehon rasvaa, joka hetkellisesti saattaa korvautua nesteellä - paino ei laske.
      Sitten äkkiä esim. vuorokaudessa kehomme vapauttaa kertyneen "ylimääräisen" nesteen ja laihtuminen näkyy myös vaa`an lukemassa.

      Suolan käytön vähentäminen on parempi keino, jos turvotus on häiritsevää.
      Tiukka nollahiilihydraattinen parin päivän dieetti poistaa myös ylimääräistä nestettä, mutta paljonko tulee takaisin...

    • -b-

      Silloin herkkupäivänä ei tosiaankaan illalla ole hyvä olo: maha on mennyt sekaisin ja ällöttää! Mutta kun vatsa menee löysälle niin keho puhdituu ja on hyvä aloittaa uusi kuuden päivän diettisessio!:)

    • limia---

      Joo, muuten oon samaa mieltä ja tuollaista elämäntapaa noudatan mutta en pidä mässäilypäivää vaan mieluummin syön pienenpienen herkun joka päivä.

      Ja toimii... 13 kiloa pudonnut kolmessa kuukaudessa.

      • lumia--

        Minusta kyllä ruisleipää voi syödä huoletta, pitää vaan katsoa mitä siihenpäälle laittaa. Minä itse laitan kalkkunaa (kevyttä leikettä) ja tomaattia. On hyvää ja täyttävää.


    • Fatso____

      Loistavaa. Tätä täytyy kokeilla. perkele, niskasta kiinni ja liikkumaan!

    • kokeillut...

      Mulla kävi niin että sain aina viikossa kilon pois mikä sitten sunnuntaina tuli aina takaisin... Enkä siis syönyt älyttömästi. Karkkipussin normiruokien päälle...

    • lääski

      Tätä pitää kokeilla!! 40 kg on se ihannepaino!!

      • Adelia

        Et ole tosissas! Tai no riippuu oletko 140cm pitkä/lapsi... Itse en missään nimessä haluaisi olla niin laiha! Olen mieluiten sopivan painoinen. 55-65kg olisi minun mielestä ihan ok


    • opeliini1

      Oikeaa asiaa! Kohdat 3 ja 4 ovat oma elämäntapani ei vai 6 pnä vaan 7 pnä viikossa.
      Erotuksena vain että että en koskaan heitä keltuaisa roskiin, syon ne myos.
      Ilman rajatonta heldelmämäärää on vaikea olla. Niistähän saa -ei vain hh- myos nestettä, vitamiineja ja kuituja. Vähän kaloreita. (Suhteessa määrään)

      En ole tarvinnut mässäilypäivää, oikeastaan se yokottää.

    • eioo

      Siis voiko sunnuntaina (tai muuna yhtenä päivänä) oikeasti syödä herkkuja paljon esim. karkkipussi, sipsipussi, 1,5 L cola pullo? Ja vaikuttaako tommone kerta viikossa tai kahdessa?

      • KesäKiristäjä

        Ei voi.

        Yhtenä päivänä voi pitää hieman löysemmän päivän, mutta sillä kyllä voi tuhota koko viikon tuloksetkin. Jos siis ihan överiksi menee.

        Tolla sun satsilla yhtenä päivänä syötynä normaaliruokien päälle hidastaisi kilon laihtumistahdin viikossa puoleen kiloon ja puolen kilon laihtumistahdin viikossa nollaisi.


    • kävijä

      kokelempa tota kuulosti ***** hyvältä!! :))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      33
      4259
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      134
      4047
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      63
      3695
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      87
      3541
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      32
      3524
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      64
      3331
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      81
      2896
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2825
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2606
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2314
    Aihe