Bosch APK vedenotto-ongelma - korjattu!

Atk-Erkki

Hohhoijaa, lähes vuoden vei vetelykseltä, mutta nyt se on korjattu! :-) Kiitos kommentoijille aikaisemmissa ketjuissa:

http://tinyurl.com/4wkf9y

http://tinyurl.com/6n7djj

Kone toimii kuin uutena ja voi niitä pesuohjelman sulosointuja kun koneessa on tarpeeksi vettä. :-)

Vika todellakin oli vesitaskusta pesutilaan vievä 30cm mittainen vesiputki - se oli aivan tukossa! Ei ole ihme ettei pesutilaan tullut vettä. Putki oli vuorautunut umpeen aivan hirveällä stöfnällä jota normaalisti löytää lavuaarien vesilukoista. Tsiisus, vieläkin hirvittää. Kyseessä on siis puhtaan veden tuloletku, mutta vesi ilmeisesti pääsee pesutilasta lillumaan tähän letkuun. Miksihän tuossa pesutilassa ei ole venttiiliä joka estäisi p*skaveden vellomisen letkussa?

Aivan käsittämätöntä. Käytännössä kaikki kyseisen sarjan mukaiset koneet (Bosch, Siemens jne) tulevat kärsimään samasta "ominaisuudesta". Tämä letku pitäisi olla helposti puhdistettavissa - nyt homma ei ole aivan kuluttajan huollettavissa. Koneen oven etumaski piti irroittaa 6 torxilla sekä helmapelti parilla ruuvilla, jonka jälkeen homma oli iisi.

Enpäs hoksannut napata kuvaa likaisesta letkusta, ohessa linkki kuvaan jossa puhdistus on tehty ja letku takaisin paikoillaan.

http://img254.imageshack.us/img254/1617/boschdishwashersk56a02cuc5.png

7

4266

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • D-mies

      Vaan eihän sitä kaikkea voi tietää.

      Jos muut törmää vastaavaan, niin pohjasihdit irti ja "rassaus" taipuisalla, ohuella, vaikka kumiletkulla, tai taipuisalla ohuella pulloharjalla, pohja-altaan etuosan reiästä, johon tuo letkun pää liittyy.
      Ei voimaa, ettei letku irtoa.

      Mutta jos viitsii irroitella etu-alapellin, tai sivupellin, niin letkun saa juuri noin käsiin ja varmasti puhtaaksi.

    • sain apua samaan ongelmaan

      Ollaan myös kuunneltu tuota "jumpsutusta", pesutuloksessa ei ole ollut (vielä) huomauttamista, mutta täytyy ainakin ensiksi yrittää pulloharjalla tms.
      Saako letkun helposti irti etupanelin kautta, ettei tarvi koko konetta kiskoa ulos "kolostansa"? Entä liitosten kiristäminen siivoamisen jälkeen, onko helppo tehdä, että tulee varmasti vesitiiviit liitokset?
      Kiitos kumminkin kommenteista, saadaan tuokin asia pois haittaamasta (putkien pauke kuuluu varmasti myös naapuriin).

      • Atk-Erkki

        Konetta ei tarvitse siirtää mihinkään. Muista nappasta töpseli irti ja vesihana kiinni ennen operaatiota.

        Puhdistettava putki on tehty "huollettavaksi". Putki lähtee päistänsä kevyesti vetämällä. Vesitaskun päästä ei pitäisi lirittää yhtään vettä, pesutilan puolelta voi hieman lorahtaa, tiskirätti tms. imukangas siihen alle riittänee.

        Puhdistuksen jälkeen työnnät vain putken takaisin "samaa reittiä". Putken molemmissa päissä on o-rengastiivisteet jotka kyllä pitävät tiiviisti kun putki on paikoillaan.


    • mutta uusi ja merkki AEG

      Mulla pari kk vanha AEG astianpesukone jossa myös tuo Aqua-stop. Tää on tehnyt heti uutena tuota että jumpsuttaa ja tömäyttelee putkistoon 4-8 kertaa aina kun ottaa vettä koneeseen eli pesun aluksi ja aina kun ottaa huuhteluvettä.

      Tää ei voi ainakaan olla mitenkää tukossa kun teki heti uutena tota ja pesutuloksessa ei ole mitään vikaa. Harmittaa vaan tuollainen aquastop tömäyttely. Välillä lorisee pari sekuntia vettä ja TUMP, taas 5 sec vettä ja TUMP, välillä vähän pitempäänkin ennekuin tömäyttää.

      • Mutta uusi ja merkki AEG

        Juu taisipa selvitä tämän koneen tömäyttelyn syy. Eli kun käytän Automatic- pesuohjelmaa niin kone tunnustelee automaattisesti kuinka paljon vettä tarvittaisiin vedensäästömielessä maksimissaan tämän kertaisen likaisten astioiden pesuun.

        Käyttöohjekirjassa lukee että tutkii astioiden likaisuutta ja kuinka nopeasti vesi valuu alas ja määrittelee tarvittavan veden määrän tuon perusteella.


    • kone-ansa

      Kiitos vinkistä! Kone toimii taas kuin unelma. Juurikin tuo sama letku oli aivan tukossa, ja samoin se muovinen "kotelo".

    • Bosch-mies

      Korjattu. Kiitos avusta!

      Homma oli helppo. Vähän jännittää tuliko putki kunnolla kiinni paikoilleen, mutta täytyy sitä tässä seurailla. Minulla putki ei ollut kovin likainen, mutta jokin ruuan kappale oli tukkinut putken keskeltä. Nyt saavat naapurit olla rauhassa, kun putket eivät enää kolise magneettiventtiilin tahtiin.

      LG:n pyykinpesukoneessa samantyyppinen ongelma, mutta on ollut sellainen uudesta lähtien. Taitaa siis olla ominaisuus siinä laitteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7355
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3907
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3470
    4. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2622
    5. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      230
      2615
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2403
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2349
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2229
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2065
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1922
    Aihe