Lyhenne Skatt.jäg.

Levavi

Mitä tarkoittaa nimen edessä lyhenne Skatt. Jäg
On myös kirjoitettu asuun Sk. Jäg

Skat viittaa kai verotaloon, tai perintötaloon ja jäg. johonkin metsästykseen liittyvään..

Kyseinen henkilö syntynyt 1700-luvun puolivälissä, joten ei kaiketi jääkärikään ole ollut :D

Mitä eroa on sitten vero / perintötalolla ja tavallisella torpalla. Periytyihän torpatkin isältä pojalle,,

4

2248

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sukututkija

      Verojääkärihän tuo on, mutta en ole sellaisesta koskaan kuullutkaan.
      Verotalo ja perintötalo on sama asia ja silloin on kyse omasta talosta omalla maalla. Torppa on toisen maalla vuokralla. Kummatkin saattoivat periytyä, mutta toisinaan ei.

    • termeihin

      Verojääkäri sai talon ensin viljelläkseen, ja tietyn vuosimäärän kuluttua (en muista kuinka monen) hänestä tuli varsinainen talollinen. Kyseessä ei siis ollut minkään sortin metsämies, vaan sotilaskontrahti.

      Talot eivät välttämättä periytyneet. Vain perintötalot periytyivät eli isäntä saattoi määrätä sen jollekin lapselleen tai vaikka myydä. Lukaisepa tutkimiesi paikkakuntien pitäjänhistorioita. Monesti niistä löytyy talonhaltijaluetteloita ja tietoja siitä, milloin kyseisessä pitäjässä yleensä - tai jopa tietyn talon kohdalla erikseen - talot lunastettiin perintötaloiksi. Perintötalon aseman saattoi menettää, jos ei onnistunut veronmaksussaan tiettyyn vuosimäärään.

      Vaihtoehto oli se, että talolla oli viljelijä, mutta tämä ei voinut testamentata tai myydä sitä. Ja toisaalta hänet saatettiin muidenkin syiden vuoksi häätää talostaan ja antaa viljelyoikeus jollekin muulle. Jos viljelijä hoiti hommansa kunnolla, suosittiin yleensä hänen jälkikasvuaan myös seuraavaa isäntää valittaessa sukupolvi toisensa jälkeen, joten jos asiaan ei perehdy tarkemmin, voi tulla sellainen kuva, että kysymyksessä on ollut "oikea" perintötalo.

      Ja edellisestä jo voi päätellä, etteivät torpat ainakaan olleet perinnöllisiä juridisessa mielessä, mutta samaa sukua saatettiin kyllä suosia kun edellisestä torpparista aika jätti.

    • kruununtorpasta taloksi

      Satakunnassa / Pirkanmaalla oli 1800-luvun alussa erityinen verovapaiden sotilastalojen perustamishanke, jonka alullepanija oli Turun maaherra Willebrand.
      Hanke käsitti ainakin silloisen Ikaalisten seurakunnan, joka myöhemmin on jakautunut seitsemäksi seurakunnaksi ja kunnaksi. Tarkoitus oli, että puolustuksen vahvistamiseksi osa talollisista ja torppareista olisi jo rauhan aikana puoleksi sotilaita ja puoleksi maanviljelijöitä. Mukaan liittyikin enimmäkseen kruununtorppia. Hanke menestyi kohtalaisen hyvin, v 1806 se tuli voimaan ja lopetettiin v 1836, jolloin Suomi oli jo Venäjän vallan alla.
      Tästä voi lukea suht. uudesta historiateoksesta "Ikaalisten entisen emäpitäjän historia" kolme osaa, kirjoittaneet Pirjo Markkola ja Jorma Vappula. Viimeinen osa ilmestyi v 2006.

      • alot.

        Kiitos vastauksista!Oli iso apu. Tämä täsmäisi hyvin, nimittäin pirkanmaalla näissä tutkimuksissani liikutaan. Tarkemminottaen parkanon seurakunnassa. Pitääkin seuraavaksi ottaa tutkinnan alle tuo kirjasarja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      69
      2489
    2. Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset

      Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U
      Maailman menoa
      84
      2384
    3. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      17
      2110
    4. Purralla luistaa hihna isolla pyörällä

      Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä
      Maailman menoa
      40
      1755
    5. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      84
      1712
    6. Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia

      joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin
      Maailman menoa
      113
      1678
    7. Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?

      Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä
      Sinkut
      258
      1555
    8. Mitä koululla tapahtui?

      Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287
      Imatra
      25
      1027
    9. Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.

      Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he
      Perussuomalaiset
      322
      984
    10. Unelmia Italiassa: Totuus Ralph-pojan kanssa pitkästä ajomatkasta Italiaan

      Viime kesän kynnyksellä Kikotin-matkailuauto lähti tien päälle ja matka halki Euroopan kohti Italiaa starttasi. Tämä oli
      Tv-sarjat
      4
      830
    Aihe