Virolaiset sienikauppiaat

seenekaupmees

Hyvät heimakansan edustajat!

Älkää syökö myrkkysieniä ennen Kauppatorille menoa:

http://www.hs.fi/kaupunki/artikkeli/Luvaton sienikauppias pahoinpiteli poliisin Kauppatorilla/1135248452457

22

2067

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitte siin

      Seal on koht: Osallistu keskusteluun - http://www.hs.fi/keskustelu/post!reply.jspa?messageID=3692858


      Miks see tühi on?

      Miks sa SEAL EI KIRJUTA ja oma meelsust ei avalda?

      Kas tahad, et nüüd jälle üks suur kemplemine peale hakkas siin foorumis või mis oli sinu postituse eesmärk?

      See foorum pole mingi TORIFOORUMi - katsu aru saada.

      • tänne sopiva...

        No mikä aihe vielä paremmin sopisi suomi24.fi EESTI FOORUMIIN? Virolainen sienikauppias suomalaisella torilla!

        Aihe sopii tänne 100% sti.


    • tyytyväinen.

      että henki ei mennyt,suomalainen poliisi on niin raukka kuten koko kansa joten paskansi varmaan housutkin täyteen.

      • voiko..

        tyypillisempää virolaisen käyttäytymisen edustajaa enää löytyä?
        Vajaa-aivoiseen kalloon ei mene millään perille sellainen tosiasia, että luvatta ei saa kaupustella.

        Sama jähmeäaivoinen saa hallitsemattoman raivokohtauksen virkavallan edustajaa kohtaan.
        Toivottavasti euroneekeri sai putkan seinten suojissa hiukan lisäopetusta elämän perustotuuksista..
        :)


    • Korjansirmikuid

      Teame ju kõik, et seadused ei ole alati õiglased.
      Varsti on õhuhingamiseks ka vaja luba saada ja maksu maksta kui ei maksa tuleb politsei ja keerab hapniku kinni:)

    • Kohtu

      Kaveri ei vai ollut ottanut selvää että miten torilla myydään omia tuotteita ?

      Minusta kannattasi ottaa Virossa jo selvää että miten Suomessa kaupataan tuotteita - eikä koettaa väkisin olla " hankala ".

      Nyt varmaa sakot ovat suuremmat kuin mitä muuten koko matka ?

      • Ihmetellen

        ...paljon helpommalla, kun olisi ollut ihmisiksi.

        Toisaalta virolaiset luonnehtivat suomalaisia joskus rauhallisiksi, hitaiksi ja yllätyksettömiksi, ei mitään jännitystä.

        Tässä lienee karikatyyri tästä kansanluonteen erosta?


    • vana teema,
      • hirmus kurjategia

        Hirmus kurjategija võeti kinni, ma kaldun arvama et seenemüüjat provotseeriti et asi sinnani läks, et ta politseid ründas.

        Mis moodi soome politsei ja turvatöötajad üldse asju ajavad, et miskit tavalist kaupmeest sedasi turul koheldakse miski sitase müügiloa pärast nii palju kära. Loost selgub, et mees oli esimest korda seal kauplemas, krt kirjutanud mehele trahv ja asi ok.

        Praegu saab asjast sedasi aru et turuhaldajad sundisid meest politsei ja turvameeste vahendusel vägivallaga müügiluba ostma.

        Krt terve helsinki kerjuseid täis kes käsi õieli ilma midagi tegemata raha lunivad, miks neid ei maksustata?

        Mees korjas ja ja müüs seeni ja kohe hagi selga ja mehest kurjategija, nali mis nali:)


      • Late>>>
        hirmus kurjategia kirjoitti:

        Hirmus kurjategija võeti kinni, ma kaldun arvama et seenemüüjat provotseeriti et asi sinnani läks, et ta politseid ründas.

        Mis moodi soome politsei ja turvatöötajad üldse asju ajavad, et miskit tavalist kaupmeest sedasi turul koheldakse miski sitase müügiloa pärast nii palju kära. Loost selgub, et mees oli esimest korda seal kauplemas, krt kirjutanud mehele trahv ja asi ok.

        Praegu saab asjast sedasi aru et turuhaldajad sundisid meest politsei ja turvameeste vahendusel vägivallaga müügiluba ostma.

        Krt terve helsinki kerjuseid täis kes käsi õieli ilma midagi tegemata raha lunivad, miks neid ei maksustata?

        Mees korjas ja ja müüs seeni ja kohe hagi selga ja mehest kurjategija, nali mis nali:)

        http://www.ekspress.ee/2009/08/29/eesti-uudised/44566-kalevipoeg-viidi-helsingi-turult-jaapani-turistide-silme-all-raudus-katega-minema

        Noh, loodan ett temast ei saa kangelast . Varsti oma TV-show ;)
        Myygiluba turule peab vötma, oleks temale ka lihtsam. Aga maksab körgema hinna nyyd..


      • seenemehe vastus
        Late>>> kirjoitti:

        http://www.ekspress.ee/2009/08/29/eesti-uudised/44566-kalevipoeg-viidi-helsingi-turult-jaapani-turistide-silme-all-raudus-katega-minema

        Noh, loodan ett temast ei saa kangelast . Varsti oma TV-show ;)
        Myygiluba turule peab vötma, oleks temale ka lihtsam. Aga maksab körgema hinna nyyd..

        Sama artikli all kommentaarides on "seenemehe" vastus. Ta kirjutab, et luba on raske saada. Mina turundusest midagi ei tea, aga kui siin nii palju kära, siis

        copy:

        "MART KUUS: VASTUS!!!!
        EILE 10:43
        Esiteks Eesti marja ja seeneturul kord majas! Keskturul hinnad marjadel ja pohladel maas - TÄNU MINULE!!! Nõmme turul samuti, Rotermanni turul ka!!! Kodus kord majas!!!!
        20 aasta jooksul pole mitte ükski eestlane, venelane ega muu rahvusest esindaja saanud Helsingi turul kauplemisluba!!!! Ma läksin sinna, pakkusin 1000eur päevaraha lisaks olin nõus tasuma kõik trahvid max määrades!!! See loa teema täielik jama! Küsimus selles, et meid eestlasi on peetud alama rassi rahvaks keda võivad soomlased ekspluateerida - maksavad siin max 4 eur, jätavad arved tasumata, müüvad 25eur edasi, kepivad sõna otseses mõttes eestlased läbi ja siis on veel õiged ka!!! MINA EI OLE SELLINE TAGASIHOIDLIK MUNAJOODIK, KES LASEB ENDALE LIHTSALT SISSE SÕITA!!!! Ma palusin endale advokaati, aga mulle ei võimaldatud seda - kõikidel in on õigus advokaadile, eriti siis kui teise riigi kodanik!!! Soomlased lihtsalt naeravad meie üle - aga see muutub!!! Mul pole soome rahva vastu mitte midagi halba öelda, aga politsei vägivald sellises ulatuses, arstiabita jätmine (sain esimest korda arstiabi 72h!!!!! hiljem ja Eestis) Olen lõpetanud Eeesti Riigikaitse Akadeemia kohtueelse uurimise ja tean täpselt millised õigused ja kohustused mul on!!! NEid õigusi rikuti kõige rängemal moel! Kas ma pidin laskma ennast soome politseil ennast lihtsalt sodiks tampida - EI, EI,EI!!! Krt kes kaitseb in politsei vägivalla eest??? Aga ma olen Eesti riigi kodanik s.t et ma olen automaaatselt kriminaal soome riigi jaoks???
        Tegelik rõhuasetus on selles, et helsinki linnavalitsus, politsei saab katuseraha, mis ulatub 10miljonitesse eurodesse ja et selle soome turu marjade-seente turumaht on 500milj EUR ehk ca 7,5 miljardit krooni!!!
        Eestlased, kui te tahate olla orjad, siis see teie vaba valik!!! MINA IGATAHES EI OLE!!! Tean, et ma ei ole üksi ja ma koodan need normaalsed mitte tallalakkujad, mittekitsed, mittepugejad enda seljataha! Oleks aeg talveunest ärgata ja lõpetada see MASU jutt ära! Las Sõõrumaa sugused klounid pakivad asjad kokku ja põgenegu oma Hispaania villadessse, aga MINA JÄÄN KOJU, sest mul pole kuskile mujale minna ja teen kõik endast oleneva, et edaspidi suhtutakse EESTLASTESSE SOOMES RESPEKTIGA!!!"


    • muut toimia rauhassa

      Voi olla että hän vain halusi julkisuutta taikka huomion pois jostakin ihan muusta ?

      • Vladimir Putin on suomen presidentti ?

        virolaiset varastavat suomalaisilta työpaikkoja, eivätkä maksa tievero kun ajavat suomen tieverkostolla EST-kilvillä


      • tiedätköhän vaan
        Vladimir Putin on suomen presidentti ? kirjoitti:

        virolaiset varastavat suomalaisilta työpaikkoja, eivätkä maksa tievero kun ajavat suomen tieverkostolla EST-kilvillä

        Kuinka monessa EST kilven autossa on suomalainen kuski...


      • jabba the hutt
        tiedätköhän vaan kirjoitti:

        Kuinka monessa EST kilven autossa on suomalainen kuski...

        Kuinka monta suomalaista pystyisi elämään 400 € kuukaudessa?


    • Good job, cops !

      In the end, it took just one police officer to pull down the mushroom vendor from his neck in a matter of a couple of seconds, when the police chose to act on him. Three others assisted in the safe handcuffing of him and in the carrying him away.

      I salute the police for their restraint and for them not drawing out their guns on this explosive and unpredictable character, for the safety of the innocent onlookers and the mushroom vendor himself as well.

      In an alternative scenario, the one with guns drawn out, things might not have worked out this well.

      The police chose right to wait a bit and play time until the second police unit arrived. Then Mr. Mushroom was taken down swiftly.

      Well and safely played by the police !

    • Höh?

      Taitaa olla huumoripalstaa?

      • pa ruski pasalsta

        Voisko joku vetäistä tämän venäjäksi?


      • kärsäkästä
        pa ruski pasalsta kirjoitti:

        Voisko joku vetäistä tämän venäjäksi?

        Pysykäähän asiassa ,ja EU pykälät koskevat metsästä poimittuja marjoja sekä sieniä eli ovat ilman torimaksua myytävissä.J a kaverihan kertoi polliisille nämä asiat sekä pyysi viranomaisia soittamaan hänelle todistusapua paikalle? .Eipä soitettu sekä ennen kuin voimankäyttövälineitä ruvetaan käyttämään niin pitää pyytää/kehoittaa asianomaista selvästi poistumaan sekä ilmoittaa että tulemme näitä pelivälineitä käyttämään jos et poistu paikalta?.

        Ala arvoista suorittamista pelisilmän sekä taitojen puolesta!.

        Ilman apujoukkoja pari sinitakkia olisi saanut tosi pahasti siipiinsä,syystäkin.


    • ydinrektori

      Taidat olla yhtä ääliö kuin virolainen sienikauppiaskin oli. Torilla tarvitaan myyntilupa ja kun miehellä ei myyntilupaa ollut, häntä kehotettiin pakkaamaan tavaransa ja poistumaan. Se idiootti ei halunnut poistua, vaan hänellä oli kaiken lisäksi tarkoitus lahjomalla jatkaa sienten myymistään. Poistumiskehotukseen hän alkoi karjua ja hokea huonolla englanninkielellä I want lawyer. Mihin ihmeeseen hän olisi lakimiestä tarvinnut? Vielä suurlähettilästäkin halusi paikalle. Sitten hän alkoi käyttäytyä aggressiivisesti ja mölysi kuin eläin. Ei tuota sienikauppiasta paljon apinasta erottanut. Olisi pakannut taaransa ja totellut kohotusta häipyä, koska myyntilupaakaan miehellä ei ollut.

    • Joo Helsingin poliisi osoitti erityisen huonoa taitoa hallita yksinkertainen Case. Poliisit menkää uudelleenkoulutkseen. Jopa 8-10 poliisia tarvitaan yhen eestiläisen soturin nujertamiseen. Suomen poliisi on itse lainrikkoja! Esim.
      Tampereen poliisi hakkaa sut kunnolla ennen putkaan laittoa, jos erehdyt soittaa suutas; mihinkä lainkohtaan perustuu???

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mielessäni vieläkin T

      Harmi että siinä kävi niinkuin kävi, rakastin sinua. Toivotan sulle kaikkea hyvää. Toivottavasti löydät sopivan ja hyvän
      Ikävä
      26
      1346
    2. Nellietä Emmaa ja Amandaa stressaa

      Ukkii minnuu Emmaa ja Amandaa stressaa ihan sikana joten voidaanko me koko kolmikko hypätä ukin kainaloon ja syleilyyn k
      Isovanhempien jutut
      7
      1282
    3. Ei luottoa lakko maahan

      Patria menetti sovitun ksupan.
      Suomen Keskusta
      5
      1196
    4. Nähtäiskö ylihuomenna taas siellä missä viimeksikin?

      Otetaan ruokaöljyä, banaaneita ja tuorekurkkuja sinne messiin. Tehdään taas sitä meidän salakivaa.
      Ikävä
      2
      1194
    5. Sinäkö se olit...

      Vai olitko? Jostain kumman syystä katse venyi.. Ajelin sitten miten sattuu ja sanoin ääneen siinä se nyt meni😅😅... Lis
      Ikävä
      1
      1173
    6. Persut petti kannattajansa, totaalisesti !

      Peraujen fundamentalisteille, vaihtkaa saittia. Muille, näin sen näimme. On helppo luvata kehareille, eikä ne ymmärrä,
      Maailman menoa
      1
      1171
    7. Pupuhuhdasta löytyi lähes sadan kilon miljoonalasti huumeita

      Pupuhuhdasta löytyi lähes sadan kilon miljoonalasti huumeita – neljä Jyväskylän Outlaws MC:n jäsentä vangittu: "Määrät p
      Jyväskylä
      42
      1167
    8. Housuvaippojen käyttö Suomi vs Ulkomaat

      Suomessa housuvaippoja aletaan käyttämään vauvoilla heti, kun ne alkavat ryömiä. Tuntuu, että ulkomailla housuvaippoihin
      Vaipat
      2
      1154
    9. Hyvää yötä ja kauniita unia!

      Täytyy alkaa taas nukkumaan, että jaksaa taas tämän päivän haasteet. Aikainen tipu madon löytää, vai miten se ärsyttävä
      Tunteet
      3
      1139
    10. Lepakot ja lepakkopönttö

      Ajattelin tehdä lepakkopöntön. Tietääkö joku ovatko lepakot talvella lepakkopöntössä ´vai jossain muualla nukkumassa ta
      2
      1130
    Aihe