Markkina-arvoteoriasta

mietin vain

Jos olen oikein ymmärtänyt, niin tuon markkina-arvoteorian tarkoituksena on selittää, miksi naiset ja miehet haluavat juuri tietynlaisia vastakkaisen sukupuolen edustajia kumppanikseen ja mitä asioita keskimäärin arvostetaan valittaessa kumppania seksisuhteeseen/pidempiaikaiseen parisuhteeseen. Ja lisäksi, jos oikein olen ymmärtänyt, niin tuohon teoriaan ei pitäisi kuulua minkäänlaista moralismia ja arvoasetelmia.

...Siis ei PITÄISI kuulua moralismia ja arvoasetelmia. Mutta mistähän kummasta johtuu se, että kun tietyille miehille kerrotaan, että tuon yllämainitun teorian mukaan naiset haluavat ja valitsevat tietynlaisia miehiä, niin se nähdäänkin ihan hirmuisena vääryytenä ja suurena ongelmana. Eikä suinkaan tosiasiana, joka vain pitää osata hyväksyä.

11

398

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyörittelijä

      Toki on niitäkin, jotka asian noin tulkitsevat, mutta minusta tuntuu, että suurena vääryytenä ja ongelmana koetaan enimmäkseen se, etteivät naiset tunnista/tunnusta ongelmia, joita parinvalinnasta seuraa.

      Unelmien mies ja unelmien vävypoika ovat ominaisuuksiltaan varsin erilaiset. Unelmien vävypoika on rehellinen, luotettava, uskollinen, perheeseen sitoutunut, hellä, lempeä jne. Tällaista miestä jokainen äiti toivoo tyttärelleen ja siksi miehille toitotetaan näiden olevan niitä ominaisuuksia, joilla naisen sydän valloitetaan.
      Mitään perää väitteessä ei ole, sen huomaa nopeasti tarkastelemalla todellisuutta: Millään mainituista ominaisuuksista ei ole mitään arvoa, jos miehellä ei ole riittävää sosiaalista statusta / kykyä naistennaurattamiseen, jotta saa morsion pimpan kostumaan. Äiti kun ei valitse tyttären tulevaa puolisoa, vaan tytär menee itse sinne, minne pimpsa määrää. Vaikkapa sitten väkivaltaisen, alkoholisoituneen, vieraissa juoksevan sosiaalipummin kanssa suhteeseen, jos kyseessä on särmikäs ja karismaattinen äijjä.

      Toki myös unelmavävyn ominaisuuksia arvostetaan, mutta vasta sen jälkeen, kun ensimmäinen karsinta on tehty sen perusteella, onko "kemiaa" vai ei.

      Tosiasia, jota arvostelijoiden on vaikea hyväksyä, ei ole se, että MAT toimii kuten toimii, vaan se, että naiset eivät näe mitenkään ongelmalliseksi sitä, että "rakkaus kaiken voittaa" (=kunhan pillu pysyy märkänä, niin vähät siitä, että mies hakkaa joka viikonloppu ja ryyppää molempien rahat), sen sijaan, että antaisivat arvoa sellaisille miehille, joiden kanssa olisi mahdollista rakentaa yhdessä toimiva ja tasa-arvoinen parisuhde.

      Ja HUOM! Tämän palstan AT-miehistä vain hyvin pieni prosentti on niitä, joiden kanssa toimivan parisuhteen rakentaminen olisi mahdollista.

      • näin on---

        Joo tässä on hyviä huomioita. Sitten on vielä nimenomaan tuo ylempänäkin todettu asia, että monet miehet tunteva tulleena tosipahasti huijatuksi ulos parisuhde/seksi-markkinoilta, ja juuri siksi että heille on syötetty aivan vääriä mielikuvia siitä minkälainen miehen tulisi olla jotta hän naiselle kelpaisi. Tätä propakantaa on ainakin aiemmin levitelty jopa koulujen opetusohjelmissa, jos ei niin suoraan niin varsinkin epäsuorasti se on siellä ollut vahvasti läsnä. Se on selvä että käsitykset siitä minkälainen mies on naisten mieleen ovat helposti voineet muodostua hyvinkin vääristyneiksi niillä pojilla joilla ei oma isäkään ole tässä asiassa heitä opastanut.


    • niin vaikeata

      No ongelmiahan tuollaisesta ilman muuta kehkeytyy, ei siinä pitäisi olla mitään ihmettelemistä.
      Se että monet miehet katsovat tämän olevan myös väärinkin itseään kohtaan johtuu siitä, että tämä antaa kaikille vähänkin siedettävän näköisille naisille helpot apajat valita itselleen miehistä haluamiaan nussimakavereita, ja samalla taas hyvin suuren osan miehistä on joko tyydyttävä kamppailemaan niistä vähistä kaikkein rumemmista naisita jotka eivät edes yhden illan panokaveriksi panomiehille kelpaa tai sitten olla kokonaan edes yrittämättä mitään naisia.

      Yhtäältä nuorista vähänkään säällisen näköisist tai yleensä paritteluun kelpoisista naisistahan on niin jumalattoman paljon suurempi kysyntä kuin mitä heistä on tarjontaa, ja toisaalta miesten edellytetään tekevän aloitteet naisiin päin naisten osallistuessa vain passiiviseen valintaan.

    • Teoreetikko

      Markkina-arvo määräytyy kysynnän
      ja tarjonnan mukaan.

    • 3dward.. .

      Mulle ex-tyttökaverit on kertoneet että ainoa syy minkä vuoksi ovat olleet mun kanssa on iso dick ja siinä se.

      No, en kanna kaunaa. Oli kiva panna. x)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      142
      8360
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      104
      7549
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      125
      5782
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5678
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4840
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      147
      2690
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      63
      2519
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1505
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1474
    10. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      222
      1369
    Aihe