Mitäs mieltä olette tästä "perusjenkistä" eli Remingtonin 870 (express tai exp supermag)?
Remington 870
9
2699
Vastaukset
- eiköhän tästä
ole omat palstansa tulvillaan mielipiteitä, jakautuvat suunniilleen puoliksi puolesta ja vastaan. pumppuremingtonin perisynti, joillain patruunoilla toimii moitteetta ja joillain toisilla taas takertelee armotta varsinkin uutena.
pilkkanimi "jumington" on tietyssä mielessä hieman ansaittu.
omistin aikanaan kyseisen 870 expressin puutukilla, siihen aikaan ei ollut vielä muovitukkeja markkinoilla. varsinkin perä oli turhan hontelon oloinen minun mielestäni. näiden vehkeiden vahvapuolihan on täysteräksinen rakenne joka varmasti kestää. - jos jenkeistä
Tuo saman hintaluokan Mossberg 500 saattaisi olla vähän luotettavampi. Ainakin sen panostaminen ja varmistimen käyttö on ergonomisempaa.
- mehtäiliä
Kyseinen haulikko löytyy ja ihan hyvin on toiminut mutta lyhytkantaiset panokset meinaa takkuilla välillä
- ämrikaen
Tuossa on amerikan kielellä perusteellinen esitys mossperista ja jumingtonista:
http://www.youtube.com/watch?v=HuxCLivZ-Vk - remington 12/89
Hylsyn juuttuminen ampumisen jälkeen tuntuu olevan perusongelmana 870 pumpussa. Sen on myös Remington tiedostanut.
Tässä näytetty ihan kädestä pitäen mikä voi aiheuttaa hylsyn juuttumista patruunapesään:
https://www.youtube.com/watch?v=eu9LIroAEuw
9min kohdalla ohje miten patruunapesä kiillotetaan. Siitä kannattaa lähteä liikkeelle, mikäli on hylsyn juuttumisongelmaa.
Remingtonin sivuilta löytyy loput syyt miksi hylsy juuttuu patruunapesään:
http://www.rem870.com/2013/05/29/4-ways-to-fix-remington-870-failure-to-extract/
Jos kyseessä on uudehko remari 870 niin alkuperäiset MIM-mallin kynnet on ihan täyttä p..kaa. Jos ei patruunapesän kiillottaminen auta niin kannattaa tilata NON-MIM mallinen kynsi vaikka nettikaupasta. NON-MIM on parempi mallinen kynsi jota käytetään poliisi ja military mallin pumppu remareissa. Kynnen muotoilu suunniteltu paremmin, joten tarraa paremmin hylsyyn.
Täältä näet kumpi kynsi aseessasi on:
http://www.rem870.com/2011/03/21/mim-and-non-mim-extractor-for-remington-870-shotgun/
Itse tilasin 2kk vanhaan aseeseen NON-MIM kynnen täältä ja tuli 8vrk kirjeessä jenkeistä. Maahantuojalta loppu eivätkä tiedä milloin saavat niitä. Hintaa alle 20€.
http://shop.mdsgunrepair.ieasysite.com/productinfo.aspx?productid=F16176
Kiillotin itse ensin patruunapesää, mutta ei auttanut 12/76 Rottweilin patruunoissa. Jätti pesään vaikka kuinka kiillotin. Rottwilin paukuissa on hylsyn kannan ura vähän pyöreämpi juuresta kuin muissa, joten yksi kynsi ei tarraa siihen niin hyvin kiinni. Siksi ei huonolaatuinen kynsi jaksa poistaa hylsyä vaikka patruunapesä olisikin hyvässä kunnossa. Uudessa aseessa saattaa olla uutuuden karheutta/soikeutta patruunapesässä.
Nyt ei oo enää takerrellu hylsyt kun patruunapesä kiillotettu ja NON-MIM kynsi asennettu. Kaikilla patruunoilla on toiminu viimeisen kuukauden ihan hyvin.- Karpo
Jos jollakin olisi antaa infoa BPS pumpusta, niin olisin kiitollinen. BPS on pari sataa euroa kalliimpi kuin 870, kumman te ostaisitte?
- remington12_89
Nyt vuoden verran toiminu pumppu ihan hyvin, kun vaihdoin NON-MIM kynnen. Ei oo jääny patruuna pesään kun yhden kerran kiekkoja ampuessa. Ja laukauksia on satoja. On se kumma kun ase pilataan laittamalla paskoja kynsiä. Ja takuupalvelusta jäi todella paska maku suuhun, kun eivät suostu laittamaan takuuseen laadukasta kynttä. Saman vastauksen sain sekä huollon kaverilta, että maahantuojalta. Ja kynnellä hintaa se 20€ (kuluttajahinta). Luulisi kannattavan jo myynnin kannalta sijoittaa 20€ "ongelma aseeseen", jotta saadaan ase toimimaan ja asiakas tyytyväiseksi.
- hymy sisäänpäin
Kantsisko ostaa varmasti toimiva vehje. Ettei paikkolaukausta tarvittaes tarvi hyppiä kun sähköjänis ja huutaa naama punasena ruuvaria tai puukkoa. Vaik jänis juoksee vielä. Tämän koomisen tapahtuman olen parikertaa nähnyt.
- Anonyymi
The game features hundreds of levels, each with different objectives, including achieving a certain score, clearing specific types of candies, or collecting specific items. https://candy-crush.io
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006394
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303833törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283200Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3701726- 331398
- 271340
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46969Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11956Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11890- 42869