KAALEET!

Orvo B.

ERÄS 50V. USKOVA LESKI NAINEN ROMANI.ON ILMAN ASUNTOA KOSKA MUUT ROMANIT EIVÄT ANNA HÄNEN MUUTTAA SAMAAN KAUPUNKIIN MISSÄ HE ASUVAT .HÄPEÄN JA OLEN SURULLINEN TEIDÄN FARISEUSTEN TAKIA JOTKA AINA NAAMA PUNAISENA VALITATTE KUN TEITÄ MOITITAAN JA EPÄILLÄÄN JA SYYTETÄÄN VALTA VÄESTÖN TAHOLTA . KUITENKIN TE OLETTE TOINEN TOISIANNE KOHTAAN AHDAS MIELISIÄ KATEELLISIA JA KOSTON HIMOISIA SUUREMPIA RASESTEJA KUKAAN MUU ROMANI KANSA EI OLE SAMANKALTAISIA NIINKUIN SUOMEN ROMANIT OLEN OLLUT MUIDEN ULKOMAAN ROMANIEN ITALIAN ,ESPANJA.VENÄLÄISTEN PUOLALISTAN KREIKKALAISTEN .ROMANIALAISTEN.EI HEILLÄ OLE MITÄÄN SUOMEN TUMMIEN KALTAISIA RIITOJA EI KOSTOJA PÄINVASTOIN HE AUTTAVAT JA RAKASTAVAT TOINEN TOISIANSA PISTE.HÄPEÄN OLLA SUOMEN ROMANI JOKA ON NIIN KAKSINAAMAINEN SOPULI KUIN OLLA VOI. MATKITAAN TOINEN TOISTANSA JA OLLAAN NIIN KIEROUTUNEITA VIELÄ TÄNÄ PÄIVÄNÄ MONIKO LUULEE PÄÄSEVÄN NOIN VAIN TAIVAAN KOTIIN????? MINÄ OLIN TARJOOMASSA HÄNELLE PAIKKAA OMASTA YKSIÖSTÄNI ETTEI HÄNEN TARVISI OLLA KODITON MUTTA KOSKA ME EI TUNNETA EIKÄ OLISI SOVELIASTA USKOVIEN MIEHEN JA NAISEN ASUA YHDESSÄ PIENESSÄ KOLOSSA.KYSYMYKSENI KUULUU MONIKO TEISTÄ NIIN SANOTUISTA USKOVISTA IHMISISTÄ NAISISTA OISI VALMIS ANTAMAAN KATON USKOVAISELLE YKSINÄISELLE SISKOLLENSA ETTEI HÄNEN TARVISI ULKONA OLLA??????LAITAN HÄNEN NUMERONSA TÄHÄN 046-9010019 VETOA VALTAVÄESTÖN USKOVIIN SISKOIHIN ROMANIT EIVÄT VARMAAN LÄPENE TÄHÄN VETOMUKSEENI. MUTTA USKON KUN OLEMME ISÄN KAIKKIVALTIAAN ISTUIMEN EDESSÄ KUN JEESUS SANOO TULKAA MINUN ISÄNI SIUNATUT SIIHEN JOKA ON TELLE VALMISTETTU. MINUN OLI NÄLKÄ TE ANNOITTE SYÖDÄ MINÄ OLIN ASUNNOTON NIIN TE ANNOITTE MINULLE YÖ SIJA, J.N.E. MONIKO SUOMEN ROMANEISTA ON TÄSSÄ JOUKOSSA USKON ETTEI MONI OLE KAIKEN MINKÄ TE OLETTE TEHNEET YHDELLE NÄILLE NIIN SEN TE OLETTE TEHNEET MINULLE. EIKÖ OLE AIKA NYT ROMANIT SUOMESSA LUKEA JUMALAN SANAA NIINKUIN SE ON KIRJOITETTU JA OLLA MYÖS SANAN TEKIÖITÄ USKO ILMAN TEKOJA ON KUOLLUTTA EI SE AUTA TEITÄ KUN KOKOUKSISSA OLETTE NIIN PYHIÄ JA KUN SIELTÄ LÄHDETTE NIIN UNOHDATTE JUMALAN KOKONAAN. TÄNÄ PÄIVÄNÄ EI OLE MUITA KUIN NÄITÄ TAITEELLISIA JULKKIKSIA MUSTALAISET LAULAA NYKYJÄÄN NIIN TAITEELLISESTI ETTEI JUMALA EDES KUULE SITÄ KUN MAINETTA JA KUNNIAA ETSITÄÄN JUMALAN HUONEISTA JOSSA VAIN HÄNTÄ TULEE KUNNIOITTAA YLISTÄÄ JA PALVELLA. TE PALVELETTA VAIN OMAA ITSEÄNNE JUURI NIINKUIN FARISUKSET JEESUKSEN AIKANA TEKIVÄT MITÄ JEESUS HEILLE SANO???? LUKEKAAN IHMEESSÄ UUDESTAAN UUSI TESTAMENTTI. EN TARKOITA NIITÄ MUUTAMIA JOTKA SYDÄMESTÄ JEESUSTA PALVELEE VAAN NÄITÄ FARISEUKSIA USKON ETTÄ MONI MEIKÄLÄINEN SAA PISTON SYDÄMEENSÄ JA SE TARKOITUS ONKIN MYÖS ITSELLENI .

6

767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täsmennystä

      Ihan hyvä kirjoitus, mutta lopeta jatkossa huutaminen (= isot kirjaimet) ja käytä kappalejakoa.

      • Anonyymi

        Osta omistus asunto


    • Tinalo raklo

      Kiitos ystävyydestä
      Tack för vänskapen
      Gracias por tu amistad
      Grazie per l'amicizia
      दोस्ती के लिए धन्यवाद
      Thank you for the friendship
      Vielen Dank für Ihre Freundschaft
      Merci pour votre amitié
      Dziękuję za przyjaźń
      Hvala vam za vaše prijateljstvo
      Спасибо за вашу дружбу
      Takk for vennskap

    • Anonyymi

      Niinpä Niin

    • Anonyymi

      No ei tollaset edes ole mitään uskovaisia jotka ahdasmielisyyttään kieltää muuttamasta tai jos on jo muuttanut, niin käskee muuttaa pois ihan vaan siksi että pärstäkerroin ei miellytä. Miettikkää kuinka monessa kaupungissa asuisi romaneja jos valtaväestö sanoisi sts sot tänne ei saa muuttaa romani tämä on valkolaisten kaupunki. kyllä pitää olla piru sydämessä sellasella romanilla jos noin ahdistaa

    • Anonyymi

      Oosä uskovainen kun käyt panemassa psyykepotilasta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mielessäni vieläkin T

      Harmi että siinä kävi niinkuin kävi, rakastin sinua. Toivotan sulle kaikkea hyvää. Toivottavasti löydät sopivan ja hyvän
      Ikävä
      41
      2184
    2. Pupuhuhdasta löytyi lähes sadan kilon miljoonalasti huumeita

      Pupuhuhdasta löytyi lähes sadan kilon miljoonalasti huumeita – neljä Jyväskylän Outlaws MC:n jäsentä vangittu: "Määrät p
      Jyväskylä
      50
      1714
    3. Persut petti kannattajansa, totaalisesti !

      Peraujen fundamentalisteille, vaihtkaa saittia. Muille, näin sen näimme. On helppo luvata kehareille, eikä ne ymmärrä,
      Maailman menoa
      35
      1537
    4. Ei luottoa lakko maahan

      Patria menetti sovitun ksupan.
      Suomen Keskusta
      42
      1508
    5. Nähtäiskö ylihuomenna taas siellä missä viimeksikin?

      Otetaan ruokaöljyä, banaaneita ja tuorekurkkuja sinne messiin. Tehdään taas sitä meidän salakivaa.
      Ikävä
      2
      1456
    6. Nellietä Emmaa ja Amandaa stressaa

      Ukkii minnuu Emmaa ja Amandaa stressaa ihan sikana joten voidaanko me koko kolmikko hypätä ukin kainaloon ja syleilyyn k
      Isovanhempien jutut
      7
      1450
    7. Sinäkö se olit...

      Vai olitko? Jostain kumman syystä katse venyi.. Ajelin sitten miten sattuu ja sanoin ääneen siinä se nyt meni😅😅... Lis
      Ikävä
      3
      1417
    8. Housuvaippojen käyttö Suomi vs Ulkomaat

      Suomessa housuvaippoja aletaan käyttämään vauvoilla heti, kun ne alkavat ryömiä. Tuntuu, että ulkomailla housuvaippoihin
      Vaipat
      2
      1351
    9. Hyvää yötä ja kauniita unia!

      Täytyy alkaa taas nukkumaan, että jaksaa taas tämän päivän haasteet. Aikainen tipu madon löytää, vai miten se ärsyttävä
      Tunteet
      4
      1275
    10. Lepakot ja lepakkopönttö

      Ajattelin tehdä lepakkopöntön. Tietääkö joku ovatko lepakot talvella lepakkopöntössä ´vai jossain muualla nukkumassa ta
      7
      1243
    Aihe