SOTE ja kirkollisvero

"Verotuksen painopisteen siirtämisellä kunnilta valtiolle on vaikutusta myös kirkollisveron tuottoon. Valtion tuloveron määrän kasvaessa merkittävästi, ensisijaisesti valtion tuloverosta tehtävät vähennykset kohdistuisivat nykyistä enemmän valtion tuloveroon ja nykyistä vähemmän kunnallis- ja kirkollisveroon. Tämä johtaisi siihen, että kirkollisveron tuotto kasvaisi arviolta noin 43 miljoonalla eurolla. Kirkko siis saisi verouudistuksen yhteydessä perusteetonta hyötyä - -"

Minusta verotusoikeus on itsessään perusteeton hyöty.

Kirkko tulee hyötymään sote-uudistuksesta hyvin, hyvin paljon. Sen ei tarvitse muodollisesti nostaa veroprosenttia, kun vero tosiasiallisesti nousee muutenkin.

Tästä on pidettävä ääntä.

38

387

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LukijanKommentti

      Kirkko on jo nyt kansantaloudellisesti ylikallis instituutio. Suomen kirkko käyttää 42 % enemmän rahaa kuin saman kokoinen ja samoja ns. yhteiskunnallisia tehtäviä hoitava Tanskan kirkko.

      • Totta, mutta minusta tätä ei kannata yhdistää sote-juttuihin. Ajattelen jotain lyhyttä lausuntoa, jossa todettaisiin mm. että väite 2% maksimista kirkollisverossa jättää ortodoksit huomiotta.


      • HalvallMenee

        Kannaria kehiin. Kallista on


      • TuliMieleen

        Jotenkin 43 miljoonan perusteeton lisätuotta pitäisi "kompensoida". Valtioverottaja voisi esim. lisätä kirkollisveron perintäkorvausta 20 miljoonalla.


    • Valepoliitikotkusettaa

      Katsotaanpa, miten nykyisin niin pienituloinen eläkeläinen, ettei mene kuin yle-vero, joutuu jatkossa riistetyksi! Kirkollisveroakaan ei ole ollut vara maksaa vuosikymmeneen. Joko siitäkin tulee pakkovero yle-veron tapaan ja tulevan sote-veron päälle?
      Sipilähän sanoi viime vaalien alla vahingossa totuuden eli sellainen vero on suunnitteilla sote-uudistuksen myötä. "Eihän sitä kukaan sieltä yle-veron perästä veroilmoituksesta edes huomaa" . Näin sanoi vaalikeskustelussa, mutta toimittajatpa olivatkin valppaina ja Sipilä joutui perumaan siinä kohtaa puheitaan. Varmaa on kuitenkin, että se sieltä juuri siihen tapaan tulee ja köyhät maksaa.

      • ?? Että kirkollisvero kaikille? En muista sentään sellaista kuulleeni poliittiselta johdolta, ja luulisi että asia olisi pantu merkille.

        Kirkon puolelta tuollaista on kyllä esitetty ilmeisesti aivan tosissaan.


      • Huhhahheijaaa
        jori.mantysalo kirjoitti:

        ?? Että kirkollisvero kaikille? En muista sentään sellaista kuulleeni poliittiselta johdolta, ja luulisi että asia olisi pantu merkille.

        Kirkon puolelta tuollaista on kyllä esitetty ilmeisesti aivan tosissaan.

        Päivi Räsänen ehdotti tv:ssä rangaistusveroa kirkosta eroaville. Mutta sellainen on jo, kun eroava joutuu maksamaan koko eroamisvuoden loppuun asti kirkollllisveroa.


    • hda

      Tämä kyllä kaipaa enemmän julkista keskustelua. Muuttaa huomattavan veronmaksajista ison osan verotaakkaa merkittävästi

      • On sitä tarkoitus kunnallisveron osalta säätää niin, että malli olisi kustannusneutraali veronmaksajille. Ja kuten sote-työryhmäkin toteaa, kirkollisverosta pääsee helposti eroon. :=)

        Mutta yleisesti totta toki. Olipa veroprogressiosta mitä mieltä vain, on hyvä ymmärtää miten se voi tosiasiallisesti muuttua. Tuo ryhmäkin toteaa, että nykyinen kunnallisvero on todellisuudessa progressiivinen.


      • hda
        jori.mantysalo kirjoitti:

        On sitä tarkoitus kunnallisveron osalta säätää niin, että malli olisi kustannusneutraali veronmaksajille. Ja kuten sote-työryhmäkin toteaa, kirkollisverosta pääsee helposti eroon. :=)

        Mutta yleisesti totta toki. Olipa veroprogressiosta mitä mieltä vain, on hyvä ymmärtää miten se voi tosiasiallisesti muuttua. Tuo ryhmäkin toteaa, että nykyinen kunnallisvero on todellisuudessa progressiivinen.

        Ymmärsin jostain aiemmasta lehtijutusta tms että malli oli tarkoitus olla kustannusneutraali niin, ettei sote-kulujen siirtyminen kunnilta valtiolla muuttaisi kunnallis- ja valtionverotuksen yhteismäärää veronmaksajan tappioksi.
        Onko tarkoitus siis oikeasti huomioida myös nämä välilliset vaikutukset jotka tulevat vähennysten yms kautta?


      • hda kirjoitti:

        Ymmärsin jostain aiemmasta lehtijutusta tms että malli oli tarkoitus olla kustannusneutraali niin, ettei sote-kulujen siirtyminen kunnilta valtiolla muuttaisi kunnallis- ja valtionverotuksen yhteismäärää veronmaksajan tappioksi.
        Onko tarkoitus siis oikeasti huomioida myös nämä välilliset vaikutukset jotka tulevat vähennysten yms kautta?

        Siltä se minusta näyttää. Perusteluissa selostetaan aika tarkasti tätä rahanjakoa, ja mm. kunnallisveroihin on tulossa roima pudotus. Tuskin se ihan tasaan menee millään, mutta kai sopivilla veroasteikon säädöillä pääsee hyvin lähelle.

        Eroakirkosta.fi:n verolaskuri monimutkaistunee edelleen.


    • Hallituksen syksyn HE-luettelossa tämä on tiivistetty näin:

      "Lakisääteisten indeksikorotusten jäädytys valtion rahoitukseen evankelis-luterilaiselle kirkolle ja valtionavustukseen ortodoksiselle kirkolle. Esityksestä on kirkkolain 2 luvun 2 §:n mukaan pyydettävä kirkolliskokouksen lausunto. Kirkolliskokous kokoontuu 8. – 11.11."

      Jotenkin veikkaan, että kirkolliskokous ei tule hurraten kannattamaan rahoituksen jäädyttämistä.

      • Kysynpä.vaaan

        Mitä sanoofoorumin "rahahana.kiinni"-kirjoittaja?


      • Kas, tuo päätyi päivän blogiksikin. Sen alle tuli keskustelua myös väestötietojen ylläpidon rahoituksesta.


      • epätieto
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Kas, tuo päätyi päivän blogiksikin. Sen alle tuli keskustelua myös väestötietojen ylläpidon rahoituksesta.

        Selvisikö siellä mitään perusteita sille, miksi valtion pitää ja kannattaa kirkolle tästä maksaa? Ja paljonko tuon tuen määrä oikeasti on?


    • Sote-papereita julkaistiin tänään satoja sivuja. Kirkkoa ei niissä mainita erikseen, mutta jos oikein ymmärsin, tuo n. 43 miljoonaa olisi edelleen toteutumassa.

      • Ja lisää lukemista. Ns. voimaanpanolain 6. luvun 41 § mukaan "Kunnanvaltuuston on määrättävä vuoden 2019 tuloveroprosentiksi vuoden 2018 tuloveroprosentti vähennettynä 12,51 prosenttiyksiköllä."

        Vastaavaa muutosta ei esitetä, eikä voidakaan esittää, kirkollisveroon.


    • Perustuslakivaliokunnan lausunto tuli. Ei mainintoja kirkollisverosta, enkä odottanukaan niitä. Jäänee vapaa-ajattelijoden tiedotuksen varaan miten tästä yksityiskohdasta julkisuudessa kerrotaan.

      • Luk.huom

        Liitetään keskusteluun.


    • Tehtäs

      Vatsalause!

    • Huomaan vasta nyt summan muuttuneen. Tuossa oli alkuaan 43 miljoonaa, mutta nyt HE kertoo

      "Tämä johtaisi siihen, että kirkollisveron tuotto kasvaisi arviolta noin 65 miljoonalla eurolla. Kirkko siis saisi verouudistuksen yhteydessä perusteetonta hyötyä - -".

      Vielä lisää vuosia kirkolle.

    • Kello käy, loppua ei näy. Sote on nyt vaiheessa, jossa ääritapauksessa sitä voidaan ajaa vielä väkisin läpi, ja homma kaatuu yhden kansanedustajan satunnaiseen poissaoloon vaikkapa sairastumisen takia.

      Olipa mitä mieltä hyvänsä uudistuksesta kaikkiaan, niin valtionkirkkojen kannalta tämän kariutuminen on joteensakin pahin mahdollinen asia mitä voi tapahtua.

    • Tämäk

      Helkkarin iso kupru ja bisnessaalis. Tämäkin vielä.

    • HalunPuute

      Tätä ei ole yritettykään tasata... Eikö muka ole konsteja?!

      • Sopii ehdottaa sellaista. Miten hoitaisit?


    • Vielä tänään on sote-valiokunnan kokous. Teknisesti olisi mahdollista saada lakiesitys läpi, mutta uskooko siihen enää kukaan?

      • kirkko_tekee_pahaa

        Kirkko on ollut tästä aiheesta yllättävän hiljaa, vaikka perinteisesti se kitisee pienimmistäkin rahasummista (vrt. ehtoollisviinien verotus). Onko tässä nyt niin, että se ei uskalla nosta ääntään julkisuuden pelossa?

        Oli miten oli, piispojen viikonloppu menee tänään pilalle kun sote kaatuu! :)


    • Sekul

      Se on voi voi

    • Kyss

      Ex-hallituksella ei tainnut olla mitään aietta leikata toisaalta kirkon ylimääräistä hyötyä.

      • Kuten yllä: MITEN se tapahtuisi?

        Erilliset säädökset kirkollisveropohjalle, niin että verottajan pitäisi hoitaa kolmea täysin erillistä verotusta? Pakotettu kirkollisveroleikkuri, jossa valtio nappaisi melkoisella rautakouralla kirkon autonomiasta kiinni? Muu, mikä?


      • Riittävästikö
        jori.mantysalo kirjoitti:

        Kuten yllä: MITEN se tapahtuisi?

        Erilliset säädökset kirkollisveropohjalle, niin että verottajan pitäisi hoitaa kolmea täysin erillistä verotusta? Pakotettu kirkollisveroleikkuri, jossa valtio nappaisi melkoisella rautakouralla kirkon autonomiasta kiinni? Muu, mikä?

        Nyt on aikaa keksiä?


      • KikkaKalmanen
        Riittävästikö kirjoitti:

        Nyt on aikaa keksiä?

        Lopetetaan koko kirkollisvero. ehtii hyvin sillä välillä kun sote maakunnisa tulee.


      • KikkaKalmanen kirjoitti:

        Lopetetaan koko kirkollisvero. ehtii hyvin sillä välillä kun sote maakunnisa tulee.

        No kuten kirjoitin alussa, "Minusta verotusoikeus on itsessään perusteeton hyöty."

        Mutta jos tuo otetaan annettuna, on aika vähän vaihtoehtoja.


    • SoonVoiVoi

      60 miljoonaa olisi ollut yli 7 %:n ansiotonta kasvua.

    • Kun uudistus nykymuodossaan kaatui, voikin miettiä millainen on tuleva malli.

      On mahdollista, että kirkon tuollainen etu tulee kuitenkin. Toisaalta voi käydä juuri päinvastoin. On kovin epätodennäköistä, että kirkko saisi puhuttua itselleen vielä oman veropohjan laskukaavan -- ja jos ei saa, sen asema on tässä heittopussina.

      Kirkollisveromiljardihan on huomattavan pieni suhteessa valtion budjettiin ja sote-menoihin.

    • RälssiPois

      Ansioton etu

    • Anonyymi

      Rahanahne kirkko hiljaa kuin pissi sukas.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5107
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      24
      3456
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      34
      2785
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1810
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1586
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      247
      1370
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1362
    8. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      73
      1058
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1005
    Aihe