Kansanedustajaehdokas, europarlamentaarikko Paavo Väyrysen (kesk) mielestä tuulivoiman vähättely on Suomessa lopetettava, koska uusi teknologia on mahdollistanut entistä suurempien ja tehokkaampien tuulivoimaloiden rakentamisen.
Väyrynen ehdottaa yhteisteholtaan jopa tuhannen megawatin tuulivoimalaryppään rakentamista Kivalo-vaaroille Lappiin. Kivalo sijaitsee Kemijoen varrella lähellä Kemiä.
Väyrynen kirjoittaa Energiauutiset-lehdessä, että Suomessa tähän sähköntuotantomuotoon ei ole suhtauduttu vakavasti, mutta asennoitumista pitäisi muuttaa. Kun tekniikka kehittyy, yhä korkeampia myllyjä rakennetaan ja yhden tuulivoimalan teho voi nousta jo viiteen megawattiin.
Tuulivoimalaskelmat perustuvat Väyrysen mukaan Suomessa vanhentuneisiin tuulikarttoihin, joita laadittaessa lähdettiin siitä, että voimaloiden tornit ulottuisivat vain 50 metriin. Nyt Ruotsiin suunnitellaan jopa 300 metrin torneja, joten tuulikartoitus pitäisi Suomessa uusia.
Suomen haitta on Väyrysen mukaan vähätuulisuus, joten hankkeille tarvittaneen valtion tukea, mutta toisaalta täällä on paljon tilaa.
Kivalo-vaarat olisivat Väyrysestä sopiva kohde, koska niillä ei ole erityistä luontoarvoa ja ne ovat kaukana asutuksesta ja matkailukohteista.
"Kivaloille voisi rakentaa jopa tuhannen megawatin puiston. Eihän siihenkään tarvittaisi kuin pari sataa turbiinia", Väyrynen arvioi.
Toinen sopiva kohde voisi olla Suomenselän alue Etelä-Pohjanmaan ja Pohjois-Satakunnan välillä.
Vihreät räpyttelee vain silmiään
4
600
Vastaukset
- Pysyäkseen sulana pakkasilla
Jolloin ei tulen virettäkään käy! Siihen menisi enemmän kuin yhden Vuotoksen verran energiaa.
Ei tainnut tänätalvenakaan akkasilla trbiinit juurikaan jauhaa mitään, niin paitsi tietysti ne vesivoimalat, joita Paavokin vihaa aina jopa Vuotosta myöten! Sellainen tämä lappi on ja sen kansanedustaja. Ei kuin työttömyyttä lisääiä tekijöitä vain kannatetaan. Eikä se Väyrynen ole ainoa vastarannan kiiski! - niinpä niin
tuntee Väyrynen paikat, Kivalojen laki on vanhojen metsien suojelualue ja vielä Naturassa.
Suunnittelivat aikoinaan pumppuvoimalaakin sinne mutta eipä kynnet pystyneet... - vihreä.
Maisemassa tuulivoimala on rumistus. Katkennut siipi voi lentää kolme kilometria.
Jos muut alkaa , niin ei kannateta. - kustavilainen
on selvitellyt noita tuulivoima-asioita. Paavon tieto pitää paikkansa, että uusista tuulivoimaloista saa enemmän energiaa pienemmilläkin tuulilla, mutta on selvinnyt, että meillä on riittäviä tuulia muuallakin kuin rannikoilla. Sillä pystyisi ratkaisemaan pienen osan erergiansaannista, mutta olisipa kotimaista energiaa kuten vesienergiamme. Molemmat perin saasteettomia. Tuulivoiman käyttökustannuksetkin ovat pienet.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 424300
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1344067- 643716
- 873551
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans333537Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe643341- 842916
- 542835
- 252626
Korjaamo suositus
Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p142334