Säilykkeitä Tallinnast

säilykemies

Morjenttes. Kiinnostaisi lihasäilykkeet, hernekeitot, pavut ja säilykehedelmät. Voitteko suositella jotain paikkoja mistä näitä saisi. Jokin tukkuliike esim?
Pakun meinasin tunkea täyteen ruokaa pahanpäivän varalle.

Minkähintaisia noi säilykkeet on? Esim. hernekeitto. Suomessa se on 0,87

7

1648

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kunhalvallasain

      Suomen lidlistä saat hernekeittoa ensi lauantaina hintaan 0,39 purkki.

    • dipl.kaufmann

      Jos haluat säilykekinkkua, niin osta se tarjouksen sattuessa Suomesta Lidlistä. Virossa on paljon myynnisssä lihasäilykkeitä Turistieine-nimellä, mutta eri valmistajien laatu vaihtelee laajasti. Kokeile.

      Hernekeitto (ja muutkin keitot) kannattaa ostaa Virosta. Ne hakkaavat Suomessa myynnissä olevat mennen tullen. Suosittelen Salvestin valmisteita lasipurkissa, hintaluokka n. 1,5 eur/purkki (seljanka kalliimpaa).

      Saisit säilykkeet kokonaisuudessaan ehkä kaikkein halvimmalla Kaupmees-tukusta, mutta sinne vaaditaan asiakaskortti. Ei vähittäiskaupan hinta, esim. Prisma eroa siitä sanottavasti.

    • kapsass

      Saako tallinnasta kätevästi hapankaalia missä muodossa, säilykkeenä tahi tuoreena?

      • TaLLin.Ger

        Kyllähän taksit tietävät paikat, mistä sitä "saa". Sanoo vaan, että nyt tekee mieli hapukapsaskasta.


    • Sellane ol viipuri

      "Keskustorilla" kuulemma myydään isoista saaveista. Kävin ko. turgilla ja oli kyllä ryssän meininki siinä mestassa, hajua ja kieltä myöden. Olivat jo laittamassa kojujaan kiinni että jäi ostokset tekemättä, olisi ne kyllä varmaan jääneet muutenkin.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä

      Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai
      Ikävä
      117
      9972
    2. Persut: haluamme lisää veroja!

      Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki
      Maailman menoa
      78
      5016
    3. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      69
      4832
    4. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      7
      3290
    5. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      14
      2507
    6. Numero josta kaivattusi tulee mieleen

      Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.
      Ikävä
      107
      1730
    7. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      55
      1550
    8. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1536
    9. Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera

      Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota
      Lieksa
      59
      1454
    10. Heräsin taas sinä mielessä

      Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?
      Ikävä
      66
      1392
    Aihe