CaptainStormblade

Morjes! Elämään ja ihmisiin positiivisesti suhtautuva, rauhallinen kaveri näytön tällä puolen. Mulle sattu semmonen lottovoitto elämässä, että synnyin sokeana. Oon kiitollinen siitä, koska ilman sitä mä en olis just mä. Alun perin oon lakeuksilta Etelä-Pohjanmaalta, notta murtehes löytyy ja välillä voin puhua huomaamattani murretta. Nykyään Uudellamaalla. :)
Liittynyt sitten
Muokkaa profiilia1 aloitusta · 6 kommenttia
- Tavallinen muuten, mutta syntymäsokea. Tosin oon sokea ihan tavallisella tavalla: en näe mitään. Oon joskus naureskellut että mitä ihmettä mä näöllä teen, sitä ei kannata mulle "palauttaa" kun en oo kokaan semmosta omistanut. Eli oon vahvasti sitä mieltä etten oo menettänyt mitään, pikemminkin päinvastoin. Sokeus oli mulle lottovoitto koska ilman sitä en olis just mä. 😍
- Halusin sanoa tähän aiheeseen seuraavaa:
Olen eronnut vanhoillislestadiolaisuudesta, suurilta osin kokemani ulkopuolisuuden vuoksi. Minua satutti eniten se, että yhteisö, joka puhuu suvaitsevaisuudesta, ei suvainnut erilaista joukossaan. Taustana sen verran, että synnyin sokeana, eli olin erilainen kuin kaikki muut liikkeessä eläjät. Luulisi, että jos kaikkia pitää suvaita, pitää suvaita myös sitä yhtä oikeasti erilaista. Emmehän me kukaan itse mitään sille voi, millaisina synnymme.
Jätin siis tämän elämäntavan taakseni, vaikka elinkin siinä enemmän ja vähemmän sisällä yli kaksikymmentä vuotta. En halua tuomita ketään, kukin uskokoon niin kuin hyväksi näkee. Minulle uskon taakse jättäminen toi sisäisen rauhan ja tunteen siitä, että voin olla kaikkialla sellainen kuin oikeasti olen. Yhden todella arvokkaan asian vanhoillislestadiolaisuudessa eläminen minulle jätti: avoimuuden. Sen, jota olisin kanssauskovilta toivonut itseänikin kohtaan. Ymmärrän toki, ettei suvaitsemattomuus varmasti ollut tahallista, mutta tapahtui se silti.
Älkää tuomitko, ettei teitä tuomittaisi.
P.S. Olen kirjoittanut Uskontojen uhrien tuki ry:n sivuille artikkelin lähdöstäni ja sen jälkeisistä tapahtumista. Tämä vain tiedoksi. - No täällä olis vapaaehtoinen.
- Tässä ap. Treffit-osiosta löydyn myös, sinne saa tulla kirjottelemaan :)
- Treffit-osiosta löytyy, tulehan jutuille :)
- Sitä se anteeksianto uskon varjolla ko. liikkeessä on. Kaiken saa anteeksi, jos tekee parannuksen.