Onnistuuko kytkinnesteiden vaihto "läpilaskemalla". Eli täytetään säiliötä ja lasketaan ilmausruuvista ulos. Täytyykö painella poljinta? Vai kannattaako esim vaihtaa tippakannulla täyttämällä alakautta ilmausnipasta?
Vastaukset 2
Alakautta tippakannulla ollaan saatu paras tulos.
Painele se tippakannullinen kokonaan läpi, sitten kun se "lyö" ensimmäisen keran ilmaa niin lopeta ja ruuvi kiinni, ylimäräiset nesteet tulee säiliöstä yli, huuhtele ne vaan runsaalla vedellä pois, lopuksi joku painaa kädellä kevyesti poljinta ja toinen "tirskauttaa" sen ilmakuplan pois sieltä alasylinteristä.
Voihan sitä hyttiä kaataa jonkinverra tai yrittää tehdä pahvista kaukalon ettei sotke ylitulleella nesteellä paikkoja, kastelukannullinen kuumaa vettä hoitaa kyllä puhdistuksen.
Joskus sitä poljinta on joutunut vielä pumpaileen mutta tää on ollut nopein ja varmin tapa.- --------------------
Suurkiitokset neuvoista!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 100822
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.361780Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38589- 65575
- 71571
- 47568
- 30556
En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä
Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.25530Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48527Jos se onkin niin
Että me molemmat kaivataan toisiamme. Odotetaan sitä näkemistä. Ollaan mustasukkaisia ja mietitään, että kenen kanssa se27522