Arrogantti äkäpussi ilahduttaa meitä laatudekkarin ystäviä ainakin vielä tällä teoksella. Jäähyväistunnelmaa on ilmassa, nimeä myöten.
Eurodekkareita harrastanut tunnistaa kaukaisen esikuvan. Perusasetelma on sama kuin mitä sveitsiläisen maalari-kirjailija Dûrrenmatt kuvaa teoksessaan Tuomari ja hänen pyövelinsä. Maino kirja sekin.
Perssonin kirjoissa seikkaillut ja sankaroinut keskusrikospoliisin päällikkö Lars Martin Johansson on eläköitynyt ansaitusti. Päivät täyttyvät puutarhanhoidolla, syömisellä, metsästyksellä ja muilla leppoisilla harrastuksilla. Kunnes Lars poikkeaa maan parhaalle nakkikipsalle ja kaikki pimenee. Kolmen päivän tajuttomuuden jälkeen sankaripoliisi, joka näkee kulman taakse, heräilee ja huomaa menettäneensä muistin lisäksi toisen puolen liikuntakyvystä. Kaikkea se aivoveritulppa tekeekin rapistuneelle, hyvinsyöneelle kropalle.
Sairaalassa toipuillessaan Lars Martin kuulee lääkäriltään surullisen vanhan rikostapauksen. Kymmenvuotias Yasmine-tyttö on kidnapattu ja murhattu. Tapaus on selvittämättä ja 25 vuotta kulunut, joten juridisesti juttu on vanhentunut. Aikoinaan juttua tutki kirjailijan antisankari Evert Bäckström, tapansa mukaan eli huolimattomasti. Evertin persoonaan kirjoittaja on vuosien mittaan koonnut kaiken kielteisen mitä poliisivoimien yksilöistä löytyy. Ennakkoluuloisuuden, laiskuuden, rasismin ja väkivallan, ainakin.
Lars Martin ryhtyy kaivelemaan Yasminen juttua, ensin sairaalapediltään ja sitten kotiuduttuaan. Tutkimusryhmä muodostuu pikkuhiljaa ja poikkeaa genren vakioratkaisuista. Ydinjoukon muodostavat vanha työkaveri, eläkeukko itsekin eli Jernebring, parikymppinen kotihoitaja Matilda, verotarkastajana toiminut lankomies Alf ja venäläinen lastenkotikasvatti pikkurenki-Makarov, jonka isoveli lähettää Larsin avuksi ja turvaksi. Sangen epätyypillinen mutta toimiva työryhmä.
Aluksi näyttää mahdottomalta saada mitään uutta irti neljännesvuosisadan takaisista tapahtumista. Vaikka koko kertynyt tutkimusaineisto on käytettävissä. Lars Martin etupäässä makailee sohvalla ja ajattelee, vaihtaa välillä sänkyyn tai käy sairaalassa kontrollissa. Aivot pelaavat pätkittäin, mutta vähitellen eri oivallusten kautta kokonaisuus hahmottuu. Kunhan apurit juoksevat kaupungilla milloin minkäkin johtolanganpätkän perässä.
Yksi kirjan suurista teemoista on oikeudenmukaisuus. Mikä on oikein, kun rikollinen tiedetään varmasti mutta juttu on vanhentunut? Onko oikein, että Palmen murhaa ei lainmuutoksella päästetty vanhenemaan, mutta aiemmat tapaukset saivat sulkeutua lopullisesti? Oliko oikein keskittää kaikki voimavarat Palme-jutuun ja jättää samanaikaiset muut tapot vähemmälle tutkinnalle?
Palme-murhahan sai lopullisen Perssonmaisen ratkaisun kirjassa Putoaa vapaasti kuin unessa.
Perssonin tyyli viehättää. Hän käyttää paljon kaksoisrepliikkejä. Mitä sanotaan sivistyneesti ääneen ja mitä todella ajatellaan. Sanojen takana on monesti pirullinen, nautittava hauskuus. Vaikka karmeista asioista puhutaan.
Suosittelen lämpimästi, jos näppivoimat riittävät (525 sivua).
Leif G W Persson : Matkan pää
alvari.raappavaara
0
269
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP jo 100 % suositumpi kuin persut
Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst15311028Ikävä sinua mies
Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i474275Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa
Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58654002Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen
No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat1953653PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas
https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija1013476Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia
tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,1013330Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä
Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.731980Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?
Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis161295Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.
Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt155998Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu
Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun269947