Niin viestien avauksissa kuin vastauksissa tulisi käydä selvästi ilmi mistä on tarkoitus keskustella. Esimerkiksi näin:
Otsikko: Huoleton on hevoseton poika
Ei tarvitse edes tallia, jonka ovi pitä sulkea, kakat korjata ja huolehtia syötävistä, heinistä ja kauroista.
Vastaus: Hankalaa olisi minustakin. Miten kuljettaa hevonen hississä ylimpään kerroseen ja parveke ei riitä asuintilaksi. Olohuoneessako sitä oritta tai tammaa pitäisin? Mitä häh?
Kakkeluurin kikkaroita kerääntyisi ihan liiaksi. Hyväksi lannoitteeksihan tuo tiedetään, mutta mihin kukkaruukkuihin tuo saataisiin mahtumaan? Minä kysyn vaan. Sitten tulee vielä esteeksi naapurisopu. Taas se sinun konisi kolistelee kavioineen ja häiritsee minua, niin ja se jatkuva hirnuminen häiritsee ihan hirmuisesti. Tee hevosmakkaraa siitä luuskastasi!
Näin se vahvistuu käsitys hevosettoman pojan huolettomuudesta.
Miten aloittaa viesti tai vastaus?
11
220
Vastaukset
- *Kukkahame*
Ja höh höh tätä oppituntia!
Ruuneperilla on varmaan polvihousut ja karttakeppi liitutaulu, välineinä.
Ensimmäisenä tämän avasin enkä ohi pääse vastaamatta, opit luin enkä oppinut mitään, niin ikävä asia tuli mieleeni jos talleja ei olisi.
Mistä niitä hirnakan munia saisin sitten ruusupensailleni keväisin??
Sehän on talven yli maatuneena parasta poweria ja luomia ennen kaikkea, isoilla talleilla käytetään pipanoita papanoita ruuaksi ja silloin ei hirnakka pysty tekemään palleroita, hajoavat juuttaat aivan sahanpurun ja kutterin joukkoon.
Kokemuksen syvällä rintaäänellä vastasin, voit arvostella jos niin haluat ;-D!
Tässä kaikki mitä tuli mieleen hevosettomuudesta. - sinisirkku-
Hauska esimerkkihän tuo oli vapaasta ja huumorinsävyttämästä keskustelusta:D Auta armias mitä olisikaan llassinen näyte tuonut vastauksiin !
Ihan oikea asiahan tuo on, näissä kun esim, kieliasiat useinkin sivuuttaa täysin otsikon antaman viitteen.
Ollappa hevonen, kiiltääkarvainen kaunotar. Katselin hiljattain englantilaisia lämminverisiä takaa päin, niiden kävellessä . Millään eläimellä ei niin kaunista takamusta ole kuin hevosella, no naisella tietty, eikä ihme olekkaan, että verrataan täysveriseen tamaan:D Jalkojen kaari on upea rodukkaalla hevoisella!
Ja mikä kaulan kaari ja jalo pää! Voihan Kössi, tuoksustakin pidin. Valjastanut en ole koskaan, mutta tyttäret ja tyttärentytär heittelee lantaakin siellä Belgiassa taas. Antaa se hyvän kunnon ainakin!
Hyvää illanjatkoa ja hevostarinoita :D - konditionaali.
Eiköhän anneta jokaisen aikuisen kirjoittaa täällä halunsa ja taitonsa mukaisesti?
Minulle erilaisuus on rikkautta, onneksi kaikki eivät ole kaltaisiani. Sepä vasta pitkästyttävää olisikin.
Täällä olemme kaikki oikeutettuja tasa-arvoon, sinä, kuin minäkin, vain. - Jo on
No mitä tää nyt on? En edes viitsi olla kohtelias ja keksiä jotain ymmärrettävää sanomista, mutta sanon vaan että mene hevon kuuseen repimään parempia kirjoituksia - sille ei sitten mitään voi jos laari on tyhjä.
- hyvä aloitus
kun saatiin tietää että aina on eräällä enemmän kuin muilla ja vallan ulkomailla. Ei suomalainen oo mittää.
- !!!
hihihih
Me ollaan Ruunperin kanssa niin lennokkaita ajattelijoita, että on siinä muilla kanssaihmisillä joskus vaikea mukana pysyä.
Ei se kuitenkaan haitta, sillä jokainen vastaa niin kuin on asian ymmärtänyt ja niin alkaa monipuolinen ja vivahteikas keskustelu, joka rönsyilee siellä sun täällä.
Voipa joku ottaa niinkin nokkiinsa, että heittää haisulit vastaukseksi.- rönsyilystä
puheen olle, Ruunehan siitä suuttuu , pitää pysyä hänen mieleisissä raameissa. Taitta eräät sen taidon osatakkin.
- ))))))))))))))))))))
Ei kai nyt sentään ! ))))
- Laritsa M
Kannattaa pinnallista syvällisemmin miettiä miten aloittaa viestiä tai vastausta. Silloin ei aikamme kulu hukkaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1525683Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1673744"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1393428Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m383235Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492786Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.612343- 242280
Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2362263Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk941862Ehkä mä ymmärrän sua nyt
Paremmin kuin silloin aikoinaan. Kaikkia jännitteitä, joita on täytynyt tulla sun taustasta. Oot ollut aika rohkea elämä51342
