Mihin vapaa tila "katoaa"?

2+19

Paikallinen levy C : 367 GT vapaana/449 GT.

Kolme GT:a taas katosi johonkin:eiliset päivityksetkö veivät?

En juuri tallettele mitään koneeseen,muutaman kuvan ja vähän tekstiä silloin tällöin.

17

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .

      Windows on kaikilta osin itsekseen turpoava ja lihova käyttöjärjestelmä.

    • pixelipekka

      Päivitykset kasaantuvat entisten päälle, kun kehittyneemmissä käyttöjärjestelmissä päivitykset pääosin vain vaihdetaan uusiin.
      Lisäksi se kerää jatkuvasti väliaikais-, historia- ja muuta tarpeettomaksi käyvää sälää, kuten myös rekisteriin.

    • Siellä on tod.näk. jonkun päivityksen tekemä palautus backup piilotiedostona jonka avulla wintoosa muistaa järjestää kaiken tilaan ennen päivitystä jos tarve sellaiseen tulee. Esim . Service packit ym. luo "hemmetin isoja kansioita" jossa on vaan backup / palautus tiedostoja ym. jotka ainakin minun mielstä voi pyyhkiä sinne huittisten nevadaan tilaa viemästä jos kovo alkaa olemaan täynnä muutenkin. Muutoin moisista gigan parin tilamuutoksisata ei kannata piitata, ellei tila tosiaan oikeasti ala tyystin loppumaan kovalevyltä.

    • ***********
    • Ne Sp1 varmuuskopio tiedostot saa helposti pois Windowsin "järjestä uudelleen" Toiminnolla.. Minulla se löysi niitä 1 gigan edestä...

    • Windows tekee oletuksilla palautuspisteitä, päivitykset tekee palautusmahdollisuuksia, selain tallentaa levyllä olevaan välimuistiin kuvia, roskakoriin menee poistetut tiedost yms. Ihan normaalia ja siitä ei tarvitse välittää. Ohjelmistot myös automaattisesti vapauttaa sitä tilaa, ettei täytä koko levyä palautuspisteillä tai selainvälimuistilla.

    • ainakin takavuosina mm. office-ohjelmat oletusarvoisesti tallensivat kaikki muutokset ("undo"-käyttöön) dokumentteihin ja paisumisen estämiseksi piti välillä tallentaa "SaveAs.." -toiminnolla eri nimelle. Tai etsiä oikea konfiguointiasetus valikoista.

      Paisuminen on myös tietoturvariski eli samaan "pohjaan" editoidusta dokumenteista voi ihan debug'illa lukea toisille vastaanottajille lähteneitä tietoja

    • CCleaner

      CCleaner auttaa osaksi ongelmaan.
      http://www.download.fi/tietoturva/jarjestelman_puhdistus/ccleaner.cfm


      CCleaner on käyttöjärjestelmän ja sovellusten siivoustyökalu. Ohjelmalla pystyy helposti poistamaan turhat tiedostot tietokoneelta, joka taas auttaa Windowsia toimimaan nopeammin.

      Tällä hetkellä CCleaner pystyy tarkkailemaan ja siivoamaan mm. seuraavia sovelluksia: Internet Explorer, Firefox, Windows OS, Windows registry ja tämän lisäksi useita muita sovelluksia.

      • Höpöhöpö. Tiedostojen määrä ei vaikuta suorituskykyyn millään tavalla, ja tässä nyt ei ole mitään ongelmaa vaan järjestelmä toimii normaalisti kuten kuuluukin.

        Tuollaisilla ohjelmilla sen sijaan on riski että sotkevat jotain, jos vaikka se Firefox muuttuu jonkun päivityksen yhteydessä hieman erilaiseksi ja CCleaner toimiikin väärin uuden version kanssa.

        Lisäksi kannattaa huomioida se, että jonkun selaimen väliaikaistiedostot on tehty NOPEUTTAMAAN selausta.


      • osoitetäydennys
        M-Kar kirjoitti:

        Höpöhöpö. Tiedostojen määrä ei vaikuta suorituskykyyn millään tavalla, ja tässä nyt ei ole mitään ongelmaa vaan järjestelmä toimii normaalisti kuten kuuluukin.

        Tuollaisilla ohjelmilla sen sijaan on riski että sotkevat jotain, jos vaikka se Firefox muuttuu jonkun päivityksen yhteydessä hieman erilaiseksi ja CCleaner toimiikin väärin uuden version kanssa.

        Lisäksi kannattaa huomioida se, että jonkun selaimen väliaikaistiedostot on tehty NOPEUTTAMAAN selausta.

        > kannattaa huomioida se, että jonkun selaimen väliaikaistiedostot
        > on tehty NOPEUTTAMAAN selausta.

        cleanerilla lähtee päivittäin kätevät nettiosoitteen automaattiset täydennyksetkin


    • 20+16

      Taas katosi 2 GT:a,mitään en ole tallentanut.Nyt vapaana 365/449.
      Surffailtu kylläkin tuntikausia.

      • Ei mitään merkitystä. Tallentaa vaan välimuistiin sivustoja että surffailu olisi nopeampaa. Kyllä se sitten poistaa itsestään vanhoja juttuja mitä ei tarvitse.


    • 19+19

      Täytyypä käyttää tuota cleaneria,mutta mihin kohtiin laitetaan rastit.Muutama
      vuosi sitten xp:n aikana poistin liikaa ja jouduin asentamaan W:n uudelleen.

    • Pannaan pakettiin.

      Jos sulla on win7 käy JÄRJESTÄ UUDELLEEN LÄPI se poistaa aikaa paljon päällekkäis tiedostoja ja vanhoja asennustiedostoja.Oli asennuksen jälkeen koko 23GB puhdistuksen jälkeen 12,7GB .Puhdistuksen jälkeen ajoin vielä cclenarin monta kertaa.XP ssä oli pakkaus ohjelma sillä sai pakattua 5,5 GB ohjelmat,7 kasta se puuttuu.Pannaan

    • Jos sinulla on 367 gigaa vapaana, niin miksi stressaat asialla?

    • 19+15

      Kyllä vähän ihmetyttää mitä noissa kadonneissa tiloissa on ja missä ne ovat.
      Miten pääsee katsomaan ,mitä kone on tallentanut?

    • > Miten pääsee katsomaan ,mitä kone on tallentanut?

      pistä windowsin Search etsimään päivämäärän perusteella

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      255
      7157
    2. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      36
      3747
    3. PropsApp Koodi

      Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset
      2
      3298
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      66
      3071
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      107
      2758
    6. Tämä on persut

      Persut kannattavat koko Suomen alueiden luovuttamista Venäjälle. Kannattavat myöskin väestönvaihtoa suomalaisten ja ven
      Maailman menoa
      10
      2656
    7. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      42
      2398
    8. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      46
      2165
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      65
      1908
    10. Pitäiskö meidän tehdä jotain

      Mennä vaikka kihloihin?
      Ikävä
      96
      1801
    Aihe