Ostin tossa HP:n läppärin jossa Winukan 7.
Siihen hankin huawein nettitikun jotta näkis mualimaa.
Nyt on niin jotta toi tikun merkkivalo kirkastuu ainakun mä avaan selaimen ja alan surffata. Elikkä se valo ilmottaa jotta nettiyhteys on auki ja tieto liikkuu.
Mut oon huomannut, jotta vaikka SELAIN ON SULJETTU ja touhuan jotain tekstin- tai kuvankäsittelyä, niin yht`äkkiä sen tikun merkkivalo alkaa hehkua kirkkaana ihan kuin olis nettiyhteys toiminnassa. Mitää ilmotuksia ei kuitenkaan näy päivityksistä tms.
Esselte- ja malvarebytes ei löydä mitään.
Mistä mä nään mikä siellä kummittelee?
Kuka/mikä käyttää nettiyhteyttä...
5
116
Vastaukset
- 1
Jos olet kirjautunut tikun kautta nettiin, tikku huhuilee verkon kanssa vaikka et netissä varsinaisesti olekkaan.
eikös kaikki kännykät pidä aika ajoin yhteyttä tukiasemaan (ja käyttäjä voidaan paikantaa...). Nettitikku on käytännössä matkapuhelin sim-kortteineen
- Tauno Tietokanta
Mutta eihän esim päivitystarkistuksista ja muusta normaalista liikenteestä tule mitään ilmoitusta. Tikku saattaa itsekin tarkistella jotain. Tuolla perusteella ei ole mitään perusteita epäillä mitään ongelmaa tai väärinkäyttöä.
- isoveli valvoo
Niin siis vaikka sanotaan, että netti aukeaa vasta sitten kun avaat selaimen ei ihan pidä paikkansa. Jo itsestään Windowsin sisälle on rakennettu sellasia, päivittäviä/hakevia osia ja sen sun tikku voi käydä tarkistelemassa paikannusta /päivitystä tms. Samaten virustorjunnat. Eli kone keskustelee tavalla tai toisella ohjelmistovalmistajien kanssa. Samasta syystä nää älypuhelinkäyttäjät on saaneet kivoja laskuja. Ja kun haet ohjelmia, niin millaisia lupia sä olet antanut niille asennus hetkellä? Mut kyllä ne tekee sitä ilman ns lupaakin. Sano nää nörtit täällä mitä tahansa. Sullahan ei ole näihin ohjelmiin omistusoikeutta vaan käyttöoikeus ja sen mukana ne saa sulta jotain..
Googlekin paikantaa sun konetta koko ajan. Sehän kertoo sen sulle kun avaat googlen. Ja koitappa vaihtaa se kaupunki siihen vaikka Ateenaksi...vaihtuu aika nopeasti takaisin.
Tää on oikeasti yhtä paikannusta ja vähän vakoilun makua näissä laitteissa. Siksi ei kannata jättää mitään kauhean henk koht tavaraa koneelle vaan tallenna ne tärketä tikulle tai muulle ulkoiselle.
Käyttääkö sun naapuri tai joku muu etänä...se pitäis tarkistaa sun koneelta. Mut epätodennäköistä. Vaihda tunnareita tasaisin välein, myös sen tikun tunnarit, jos voit. - ...............
Se valo EI kerro että siellä on liikennettä vaan sillähetkellä käytettävän yhteystavan. Usein tikku tipahtaa hitaampaan tilaan kun ei ole liikennettä mutta ei aina. Lisäksi käyttöjärjestelmä ja monet ohjelmat tekevät taustalla päivitystarkistuksia (eli tarkistavat netistä palvelimelta onko saatavilla uusia päivityksiä) ja vastaavaa joka aiheuttaa jonkinverran liikennettä.
Windowsissa ei tainnut olla vakiona ohjelmaa joka näyttäisi mitkä prosessit/ohjelmat käyttävät verkkoa ja kuinkapaljon mutta niitä löytyy netistä useita ilmaisiakin. Jos haluat tutkia niin voit asentaa jonkun tuollaisen ohjelman jolla näet mistä sitä liikennettä tulee (ja koska sitä oikeasti on).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1515172
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä413263- 2463106
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?442648- 361824
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?271605Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411566- 161457
- 231437
- 241337