Ostin tossa HP:n läppärin jossa Winukan 7.
Siihen hankin huawein nettitikun jotta näkis mualimaa.
Nyt on niin jotta toi tikun merkkivalo kirkastuu ainakun mä avaan selaimen ja alan surffata. Elikkä se valo ilmottaa jotta nettiyhteys on auki ja tieto liikkuu.
Mut oon huomannut, jotta vaikka SELAIN ON SULJETTU ja touhuan jotain tekstin- tai kuvankäsittelyä, niin yht`äkkiä sen tikun merkkivalo alkaa hehkua kirkkaana ihan kuin olis nettiyhteys toiminnassa. Mitää ilmotuksia ei kuitenkaan näy päivityksistä tms.
Esselte- ja malvarebytes ei löydä mitään.
Mistä mä nään mikä siellä kummittelee?
Kuka/mikä käyttää nettiyhteyttä...
5
119
Vastaukset
- 1
Jos olet kirjautunut tikun kautta nettiin, tikku huhuilee verkon kanssa vaikka et netissä varsinaisesti olekkaan.
eikös kaikki kännykät pidä aika ajoin yhteyttä tukiasemaan (ja käyttäjä voidaan paikantaa...). Nettitikku on käytännössä matkapuhelin sim-kortteineen
- Tauno Tietokanta
Mutta eihän esim päivitystarkistuksista ja muusta normaalista liikenteestä tule mitään ilmoitusta. Tikku saattaa itsekin tarkistella jotain. Tuolla perusteella ei ole mitään perusteita epäillä mitään ongelmaa tai väärinkäyttöä.
- isoveli valvoo
Niin siis vaikka sanotaan, että netti aukeaa vasta sitten kun avaat selaimen ei ihan pidä paikkansa. Jo itsestään Windowsin sisälle on rakennettu sellasia, päivittäviä/hakevia osia ja sen sun tikku voi käydä tarkistelemassa paikannusta /päivitystä tms. Samaten virustorjunnat. Eli kone keskustelee tavalla tai toisella ohjelmistovalmistajien kanssa. Samasta syystä nää älypuhelinkäyttäjät on saaneet kivoja laskuja. Ja kun haet ohjelmia, niin millaisia lupia sä olet antanut niille asennus hetkellä? Mut kyllä ne tekee sitä ilman ns lupaakin. Sano nää nörtit täällä mitä tahansa. Sullahan ei ole näihin ohjelmiin omistusoikeutta vaan käyttöoikeus ja sen mukana ne saa sulta jotain..
Googlekin paikantaa sun konetta koko ajan. Sehän kertoo sen sulle kun avaat googlen. Ja koitappa vaihtaa se kaupunki siihen vaikka Ateenaksi...vaihtuu aika nopeasti takaisin.
Tää on oikeasti yhtä paikannusta ja vähän vakoilun makua näissä laitteissa. Siksi ei kannata jättää mitään kauhean henk koht tavaraa koneelle vaan tallenna ne tärketä tikulle tai muulle ulkoiselle.
Käyttääkö sun naapuri tai joku muu etänä...se pitäis tarkistaa sun koneelta. Mut epätodennäköistä. Vaihda tunnareita tasaisin välein, myös sen tikun tunnarit, jos voit. - ...............
Se valo EI kerro että siellä on liikennettä vaan sillähetkellä käytettävän yhteystavan. Usein tikku tipahtaa hitaampaan tilaan kun ei ole liikennettä mutta ei aina. Lisäksi käyttöjärjestelmä ja monet ohjelmat tekevät taustalla päivitystarkistuksia (eli tarkistavat netistä palvelimelta onko saatavilla uusia päivityksiä) ja vastaavaa joka aiheuttaa jonkinverran liikennettä.
Windowsissa ei tainnut olla vakiona ohjelmaa joka näyttäisi mitkä prosessit/ohjelmat käyttävät verkkoa ja kuinkapaljon mutta niitä löytyy netistä useita ilmaisiakin. Jos haluat tutkia niin voit asentaa jonkun tuollaisen ohjelman jolla näet mistä sitä liikennettä tulee (ja koska sitä oikeasti on).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on626755- 666598
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1445404Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist504413En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204069Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53600- 373128
- 283053
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris692720Köysi alkaa kiristyä putinin kaulalla....
Putin pelkää eniten juuri omaa porukkaansa, ja siihen on varmasti syytä kun sota ei ole mennyt hyvin, tappiot ovat valta362223