Olen nyt kirjastossa ja nopeustestin mukaan tämä on sadan megan liittymä. Eipä ole valittamista mutta miten nopea on kahden megan liittymä, liikkuvan kuvan voinee heittää unholaan, ei juutuubit näy?!
Kahden megan liittymä ei riitä?!
11
232
Vastaukset
- höpsistä, ,
Kyllä juutuupit ja netti-tv:t näkyvät kahden megan kaistalla. TV 4.n kanssa voi olla vaikeuksia, sillä sen materiaali on niin paksua, ettei se oikein mahdu kahden megan lävitse, joten ärsyttävää puskurointia voi esiintyä.
- yrn vatkuli
Ei täällä edes TV 4 näy joten kuka viittii sen nettitv:täkään katsoa. Länsirannikolla on eri asia kun Ruotsin kanavat näkyy.
- kilo vinkki
Voit katsoa youtube vaikka 5 kilon liittymällä, joudut vaan ensin odottamaan että video latautuu koneellesi. Suorat streamit on erikseen.
- Miten on
Kaunkos sitä joutuu odottamaan? Esim viiden minuutin musiikkipätkä.
- Huijausta.....25
Joopa joo,ol 1megan liittymä ,nyt on 30-40 jossa todellinen nopeus jää alle 10megaa huijausta kaikki nopeudet.En ole huomannut eroa latauksissa 1megan nopeus hoiti aivan samalla tavalla kuin 30-40 megaa.Olen ollut kauan saman operaattorin asiakas 8euroo makso korotus siihen tuli liikkuva laajakaista ja se uusin Mokkula.Millonkahan nämä nopeudet olisi tosija eikä operaattorin esittämiä huijauksia.Olen muuten testannut kolmella eri mittauksella ja keskusyksiköt ovat huippu luokkaa.ETTÄ HÖPÖ KAIKKI OPERAATTORIT JOTKA LUPAILETTE TURHIA
- Miten on
Tuohan on järkyttävää! Olen meinaan ensimmäistä tietokonetta ostamassa, hyvä jos kaksi megaa riittää. Se yhteys kuuluu vuokraan.
- Mega mega.....
Kokeile sitä 2 megan nopeutta ,sitä pystyy nostamaan jos haluaa tulla huijatuks.
- HitaampiakinOnOlemas
Samaa mieltä. Kysyjä on luultavasti sama joka on jo kahteen otteeseen vatvonut samaa asiaa.
Ota se 2meganen jonka Sonera asuntoon antaa ja aloittele sillä jos koneenkin joskus saat ostettua. > Kyllä juutuupit ja netti-tv:t näkyvät kahden megan kaistalla.
totta. Jos puoletkin noista megabiteistä (keskimäärin) tulee
netti-tv:t käyttävät vaihtelevia bittivirtoja. Pahin lähimenneisyydessä taisi olla Tour de France Eurosportissa, jotain 0,8 Mbit/s. TV7 normaalisti 0,364 Mbit/s. mutta on myös Flash suuremmalla bittivirralla. Loppuviikosta katsoin jotain jossa oli vain 0,25 Mbit/s.
ikävää vaan että harva kiinteäkään laajakaista antaa lupaamaansa nopeutta, nyrkkisääntö on että varaa tuplasti se varsinaisesti tarvittava
("keskimäärin" tuolla tarkoittaa että käytössä on aina monen sekunnin puskuri eli lyhy hidastelu tai katkos ei useinkaan vaikuta. Hyödyllistä varsinkin mobiililaajakaistan kanssa)- ***
EI SONERAA. EI HYVÖT IHMISET EI SONERAA
Se 2 megaa riittää, jos sen todella saat, ja jos on vakaa.
Kaapeli modeemi Ping voi olla alhainen, Down lähes se minkä tilasit , Up melko hyvä, yhteys voi pätkiä koska joka kämppä siinä talossa käyttää samaa yhtä kapasiteettiä/piuhaa.
ADSL Ping kasvaa roimasti, Down voi olla kiva tai loistava, mutta Up on 0,5-1 ihan sama mitä tilasti. Mielellään alarajalla. Yhteys on suht vakaa, mutta hidastuu...jotain syystä silloin tällöin. Kaatuminen mahdollista, mutta harvemmin kuin Kaapelimodeemissa.
Nettitikut on paskoja, en ole kuullut vielä onnellista tarinaa. Itse tarvitsin kuluttaja-asiamiehen apuihin, että pääsin siitä eroon.
Kuuluvuuskartat on vain ...jotain sinne päin. Ne ei ole ihan totta. Varsinkaan Soneralla. Jos kokeilet tikkua, pyydä kokeilusopimuksella..jotta tiedät ninkä operaattorin kuuluvuus toimii alueellasi parhaiten.> Jos kokeilet tikkua, pyydä kokeilusopimuksella..jotta tiedät
> minkä operaattorin kuuluvuus toimii alueellasi parhaiten.
kokeilu ei kesän lomaviikkoina vaan täyden kuormituksen aikoihin, minulla on hitaimmillaan klo 20-21. Nettitikku ihan oikeasti liikkuvaan käyttöön eri paikoissa? Silloin on arvoa sillä että verkko on kattava (mitä yhdellä kolmesta operaattorista ei ainakaan ole)
sitten vähän nettikeskustelujen lukemista ja tarvittaessa perustemppuja toimivuuden parantamiseksi: Tukeva usb-jatkojohto, kentänvoimakkuuden näyttö, tikun paikan optimointi, taustaping erikseen tai yhteysohjelmassa (joka mieluummin katkenneen yhteyden automaattisesti palauttava)
pelaamisen tikku harvoin sopii, muuhun käyttöön ainakin sen verran että alan kolmatta vuotta ilman kiinteää nettiä kotona
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia?
Kertokaas omia mielipiteitä eutanasiaan liittyen. Onko mielestäsi oikein vai väärin ja miksi?2012518Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1111271Riikka Purran kaudella nousi bensan hinta yli 2 euron
Muistatteko kuinka edellisen vasemmistohallituksen aikana, ns. Marinin aikakaudella, bensiiniä sai 1,3 euron litrahinnal1835164Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa373803Mitäs nyt sijoittajat?
Pörssit laskevat maailmalla Iranin sodan takia ja muutenkin ovat olleet Trumpin vallan alla epävarmat. Ainoa, mikä on no1973614Hjallis Harkimon, 72, Jasmine-rakas, 37, paljastaa suhteen alusta: "Vähän..."
Liikemies, kansanedustaja Hjallis Harkimo ja tuottaja-juontaja Jasmine Pajari ovat pariskunta. He asuvat yhdessä Sipooss563307Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1092964Jäit kiinni siitä
että katselet minua. Käänsin pääni, minäkin etsin sinua, ja meidän katseemme kohtasivat. Eikä se haittaa - molemmat ky162823Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie942295Jutta Larm, 52, haluaa kumota tämän piintyneen ikämyytin
Oletko samaa mieltä? Jutta Larm on 52-vuotias ja tehnyt pitkän uran yrittäjänä. Hän haluaa kumota tämän piintyneen ikämy192025