Luomuperunan viljely kokemuksia

Olisi paljon jokiranta peltoja ja muutenkin hyvää pottumaata. luomussa mennään 40ha peltoa 50%/50% nurmella puolet viljalla, muualla töissä koko ajan.

Miten pottu puoli kannattaa, käytännön kokemusta?
2670
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

..saat asiallisen sopimuksen jonkun kaupan kanssa, että toimitat luomuperunaa.
Itselläni ei ole perunasta kokemusta, mutta vihanneksista on. Kaveri toimitti luomuperunaa, oli lannoitettu karjanlannalla ja sai melkoisia satoja, kilohinta oli ihan hyvä. Lajike oli Nigola tuolloin. Varastot vaan maksaa ja onhan siinä työtäkin..

Äänestä
Aloittaja

Ok, en itse kyllä lajittelua/pakkausta hoitaisi, pitää tiedustella jos saisi jonkin lähistöllä olevan lumupakkaamon mukaan. karjanlantaa on saatavilla hyvin. kalajoen lähistöllä toimitaan joten kuorma-autolla oulu-kokkola akselilla voi pottua kuskata kuhan hinnan saa kohdalleen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ozzy8 kirjoitti:

Olisi paljon jokiranta peltoja ja muutenkin hyvää pottumaata. luomussa mennään 40ha peltoa 50%/50% nurmella puolet viljalla, muualla töissä koko ajan.

Miten pottu puoli kannattaa, käytännön kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu