Keskiyö/tuntijasi

Tulppaani/narsissi.

Hei. Näetkö minua asumassa omakotitalossa ja möyhimässä kukkapenkkejä ja marjapensaita maalais maisemissa, silti vain keskustaan 10km matka??

Olen lupautunut miettimään asiaa jouluun asti, jolloin teen lopullisen päätöksen. Jos näetkö onnistuuko se yhdessä elääminen?

7

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hei
      no aloitetaan tästä hetkestä, eikä kiirehditä. sinä olet kaupunki-ihminen ja nautit saamistasi palveluista. kukkapenkit ovat hienoja ja niistä sinä pidät heti. mutta marjapensaat ovat toinen juttu. et ole mikään mehulinko.

      näen sinulle tuossa muutoksessa taloudellista helpotusta. ja sitten tuo kumppani, hän on oikeasti kiintynyt sinuun. sinä epäröit vapautesi puolesta, koska se on sinulle tärkeä. teillä menee mukavasti ja olette kumpikin etsineet sitä oikeaa itsellenne.
      nyt tuntuu, että se olisi löytynyt.

      uskoisin, että teillä on joskus mennyt sukset ristiin. olette selvittäneet asianne ja sopineet riitanne.
      tuon kumppanisi exä saattaa heittäytyä hankalaksi jossakin vaiheessa, siihen voit varautua viileästi ja huiskaista hanskallasi.

      yhdessäeläminen on aluksi oppimista ja totuttelemista. teillä on hyvät eväät onnistumiseen, kun sovitte kuka tekee mitä ja annatte toisillenne myös tilaa elää.
      kyllä sinä viihdyt siellä talossa ja rakkaasi kanssa. tällä tavalla näen alkuajat.

      t: Keskiyö

    • Narsissi/tulppaani

      Hei taas. Ja kiitos vastauksestasi.
      Siitä mehulingosta. Olen keittänyt talven mehut ja hillot.
      Koska tykkään juuri sellaisista asioista:))
      Ei ole ollut mitään riitaa keskenään..
      Mies on ollut yksin monta vuotta, miksi exä yhtä äkkiä alkaisi heittäytyä hankalaksi??

      Kysyisin sinulta vielä että onko mies sitä mitä sanoo olevansa?
      Ainakin haluaa olla asioissa aina oikeassa ja kova inttämään..

      Kovaääninen, mutta sydän kultaa ja hyvin huomaavainen..
      Rauhoittuuko tuo inttämisen ja todistamisen halu hänessä? Se ärsyttää minua suunnattomasti, kun pitää vääntää kättä asiasta, minkä itse on kokenut ja nähnyt, mutta hän ei..

      Tulenko pärjäämään hänen murrosikäisen poikansa kanssa?
      Hän asuu kyllä äitinsä luonna, mutta on hyvin paljon isän kanssa, mikä on ihana asia..
      Kiitos sinulle tuntija.

      • Tulppaani/narsissi

        Lisään vielä että piti kirjoittaa käden vääntöä asioista eikä vain pelkästään yhdestä asiasta..


    • Hei
      hassua, en kyllä näe sinua siellä tekemässä mehuja, mutta hyvä kun olet nyt tehnyt. näen sinulle muita askareita jatkossa.
      miehesi on itsepäinen, mutta hän rakastaa sinua. se on hänen luontonsa, eikä se siitä mihinkään muutu. kun tunnet hänet, voit hyvinkin antaa hänen olla oikeassa. siitä hän rauhoittuu. saat sitten oman tahtosi läpi toista kautta...

      näen kyllä että jotakin hankaluuksia voi tulla pojan äidin kanssa. hänellä on omia suunnitelmia ja ne eivät ole samoja, kuin teillä on.
      pojan kanssa pärjäät niin hyvin, että hänen äitinsä voi tulla mustasukkaiseksi.
      tuo sinun kumppanisi on periaatteen mies, siksi hän on itsepäinen. mutta kun katsoo toiselta kantilta, niin häneen voi luottaa. ihan hyvin teillä menee.

      t: Keskiyö

    • Tulppaani/narsissi

      Kiitos sinulle jälleen kerran..
      Kuullostaa hyvältä. Mitä askarita Sinä minulle näet?

    • Hei
      näen aivan kotiin ja pihaan liittyvää tekemistä, teillä on jokin yhteinenkin projetki. johonkin liittyy puu tai puun kanssa touhustelu. ehkä pientä rakentamistakin.
      miehesi pitää perinteisestä naisesta, sinä muistutat jollakin tavalla hänen äitiään. ja hän on erittäin mielissään.


      t: Keskiyö

    • Tulppani/narsissi

      Kiitos taas. Kyllä meillä on puunkaato ja pation rakentaminen suunnitteella:)
      Kaikkea hyvää Sinulle keskiyö/tuntijani.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      199
      3171
    2. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      62
      1974
    3. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      35
      1592
    4. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      65
      1573
    5. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      93
      1280
    6. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      22
      1225
    7. Rakastan sitä

      kun uppoat selittämään jotain. Etsit oikeaa tapaa sanoa jotain, jonka olet jo etukäteen miettinyt, sekoat vähän sanoissa
      Ikävä
      50
      1003
    8. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      5
      942
    9. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      61
      927
    10. Jokaisella tytöllä on supervoimansa

      Millaisia ajatuksia artikkeli herättää? Mainos: Dove | ”Itsetuntoni oli ihan romuttunut” – Peppina Rosén haastaa tavan
      Sinkut
      187
      922
    Aihe