Miten ois pakolline joulu ja suvivirsi
10
<50
Vastaukset
- Kiviveitsellä vaan
Minusta kikki on ymärileikkava samaan syssyyn, niin ei tule jäkipuheita tästäkään taas, siis sekä tytöt että pojat mutta mitä opettajat edellä sitä lapset sitten perässä.
On muistettava, että on jo linjattu, että myös kaikille pakollisessa joulujuhlassa voidaan lukea jouluevankeliumi ja kevätjuhlassa laulaa suvivirsi, koska tuossa yhteydessä ne eivät ole uskonnon harjoittamista, vaan osa kulttuuriperintöämme. Toki heti jos juhlaan liitetään jotain muutakin, mikä on laskettavissa jonkin uskonnon harjoittamiseksi, esim. rukoilua, on lasten vanhemmilta aina kysyttävä lupa osallistua tilaisuuteen, ovatpa he sitten minkä uskontokunnan jäseniä tahansa.
Pitäisin oikein tervetulleena tällaisia eri uskontojen ja kulttuuriperintöjen juhlia, joihin kaikki oppilaat voivat osallistua. Näin oppilaat oppivat tuntemaan vieraita uskontoja ja myös peilaamaan niitä omaan uskonperintöönsä. Ja aina kun koulumaailmassa voidaan toimia niin, ettei oppilaita tarvitse erotella, pitäisin sitä positiivisena asiana. Sinällään kuulosti minusta oikein hyvältä idealta tuo uutisen koulun teemavuosi.
Sanna Husso
pastori"On muistettava, että on jo linjattu, että myös kaikille pakollisessa joulujuhlassa voidaan lukea jouluevankeliumi ja kevätjuhlassa laulaa suvivirsi, koska tuossa yhteydessä ne eivät ole uskonnon harjoittamista, vaan osa kulttuuriperintöämme."
Kyllä, jouluevankeliumit ja suvivirret on katsottu kulttuuriperinnöksemme. Joulu- tai kevätkirkko on jo sitten uskonnon harjoittamista.
Osallistumispakkoa ei kuitenkaan käytännössä ole edes joulu- tai kevätjuhliin sillä eduskunnan perustuslakivaliokunta teki seuraavan lisäyksen:
"Tarvittaessa huoltajien kanssa voidaan sopia oppilasta koskevista yksilöllisistä järjestelyistä ja mahdollisesta vaihtoehtoisesta toiminnasta, mikäli vakaumus estää osallistumisen juhlaan tai sen osaan. "
Lisäys on varmastikin tarvittu fundamentalististen uskovien, olivat he sitten kristittyjä tai muslimeja jälkikasvun kasvatuksen turvaamiseksi :)- Sirka gåt år
Tämä onkin ollut erityisen antoisa vuosi kristillisen kulttuuriperinteen vaalimisen ja puolustamisen saralla, vai mitä Sanna?
Tuossa koulussa onkin, myös muslimeille ja ateisteille.
"Kaikki oppilaat osallistuvat esimerkiksi luterilaiseen ja ortodoksiseen juhlaan sekä kirkkoon kuulumattomille järjestettävään juhlaan."
Jostakin syystä tuosta tuo on ylittänyt uutiskynnyksen vasta nyt, kun kirkkoon kuuluvat ja uskonnottomat yritetään pakottaa muslimijuhlaan.
Lain hengen mukaista tuo ei ole, vaikka kuinka painotettaisiin, että juhlat eivät ole uskonnollisia (tai ei-uskonnollisia ateistien juhlissa).
Siinä koulun rehtori on toisaalta aivan oikeassa, että lasten tulisi tuntea myös muita kulttuureita ja myös niiden uskonnollisia vivahteita koska ne liittyvät niihin usein hyvin kiinteästi.
Kouluissa tulisikin opettaa uskontojen sijaan enemmän elämänkatsomuksia ja uskontojen historiaa kuin katsomuksellisia seikkoja.- Kunhan kysyn
Onko muuten muslimien rukoilu uskonnon harjoittamista. Suomen kouluissahan kielletään Suvivirsi, mutta järjestetään muslimeille rukouspaikka.
Miksi siis muslimi saa rukoilla Suomen kouluissa, mutta kristitty ei ? Kristittykin saa rukoilla. Joissakin lukioissa esim. oppilaat pitävät Raamattutunteja hyppytunneillaan tai tuokioita välitunnilla. Mahdollisuus uskonnolliseen toimintaan voidaan antaa, kunhan siihen ei pakoteta ketään, eikä se tapahdu muun kouluopetuksen kustannuksella.
Sanna pappiTarkennus: käytin vähän outoa sanaa kun sanoin, että Raamattutunti, oikeampi ilmaisu olisi ollut Raamattupiiri. Yleensä nuo Raamattupiirit vielä ovat samalla myös rukouspiirejä. Mutta pointti oli, että kyllä uskonnon harjoittaminenkin kouluun mahtuu, onpa se sitten islamin tai kristinuskoa tai vaikkapa järjestötoimintaa, kunhan se tosiaan vaan on oppilaitten tarpeista lähtevää ja vapaaehtoista eikä häiritse koulun muuta elämää.
Sanna- ensin oma
Eihän siinä sinänsä mitään, että hälvennettäisiin ennakkoluuloja toiseen uskontoon, mutta kun he eivät taida oikein tästä kristinuskosta kuulla mitään, niin se on kyllä vähän hassua.
- elakim
ao
Ei toi hullumpi idea ole.
Aabrahamilla oli useampi lapsi.
`Millä näette poistaa malkaa veljenne silmästä, jos ette näe hirttä omassanne.`.
`Minulla on myös muitakin, jotka minulle on annettu, jotka eivät ole tästä seurakunnasta.`.
`Miksi kiukuttelet minulle. Vaikka olen antanut teille enemmän, kuin veljellesi.`.
Èikö teidän vainionne pursua maitoa, ja hunajaa, vaikka veljenne elää erämaassa.`.
Òlkaa vieraanvaraisia. Sillä itsekkin olette olleet orjia vieraassa maassa.`.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja16922185Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant669377Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.247383Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va656240SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1795846Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3215350Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot304878HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.864510Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm894281"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1153770