Lapsi ja karppaus

Aira H.

Millaisia kokemuksia muilla on ollut lapsen kanssa karppaamisesta ja muiden suhtautumisesta siihen? Karppaajana vieläkin jatkuvasti törmää jos jonkinlaisiin käsittämättömiin ennakkoluuloihin ja jopa jotenkin vihamieliseen suhtautumiseen...

Tällä viikolla kävi taas ihan käsittämätön juttu.. hemmetti kun täytyy sotkeutua muiden asioihin jatkuvasti. Aloitettiin karppaus 9-vuotiaan tyttäreni kanssa viime vuoden lopulla ja meistä molemmista huomaa kyllä positiiviset vaikutukset. Lapseni oli sitten käynyt terkkarilla johonkin kipuun liitttyen ja oli tullut puheeksi sitten tämä ruokavalio kun terkkari piti lastani vähän alipainoisena. Olemme ns. ketokarppeja eli emme hiilihydraattia syö juuri ollenkaan, tästä sitten oli kyseinen ämmä ottanut HIRVEÄT pultit ja soitti meille kotiin asti ja kyseli tästä. Vissiin pitää mua jotenkin huonona kasvattajana jne ja koko puhelun sävy oli niin vittuileva kun voi olla. Koitin aluksi ihan asiallisesti kertoa perusasioista, esim kyllähän tutkimuksetkin jo kertovat että terveysvaikutukset ovat tuntuvia ja positiivisia mutta ei ei... taas näkee miten syvälle ihmisten mieliin on juurrutettu nämä virallisterveelliset ravintosuositukset jotka perustuvat lähinnä elintarviketeollisuuden lobbaukseen... Ottaa vaan niin aivoon kun joku alikoulutettu akka alkaa pätemään aiheesta josta tuskin mitään tietää, eipä varmaan ole tullut esim yhtään tutkimusta luettua. Oli sitten pakko sanoa lopulta suorat sanat sille. No päätti sitten kutsua mua VASTUUTTOMAKSI VANHEMMAKSI ym ja keskustelu loppui varsin vihaiseen sävyyn.

Soitin sitten kouluun päin ja puhuin tällaisesta terveydenhoitajan käytöksestä mutta samanlaiset asenteet niilläkin vaikka olikin asiallisempia. Meidän lapsi ei kyllä käy enää koulun terkkarilla, eiköhän nuo hommat voi hoitaa asiallisemmissakin paikoissa.

Siis kysyn vaan mikä ongelma tässä voi olla kaikilla, jatkuvaa kuittailua tulee. Käsittääkseni ainakin lapsi itsekin kokee karppaamisen tosi mukavaksi puuhaksi ja hänkin on sitä mieltä, että se on terveellistä. Mitään ongelmia ei tosiaan ole ilmennyt, ja miksi ilmenisikään. Ihmisille on vaan niin vaikea suvaita mitään 'erilaista'.

Ja tuosta alipainoisuudesta vielä, lapseni ei tosiaan ole mikään sairaan alipainoinen vaan päinvastion ennen oli ehkä turhankin pullea, nyt on mielestäni juuri sopiva ja terveempi.

5

226

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dgnsnsm

      Ymmärrät varmaan, että terveydenhuollon ammattihenkilön tulee noudattaa virallisia suosituksia työssään, vaikka sinä kuinka selittäisit niiden olevan väärässä? Tai ilmeisesti et ymmärrä.

      Vittuilu ei kyllä kuulu työnkuvaan.

      • musta on

        väärin sotkea lapset aikuisten ruokakokeiluihin.Kyllä sitä ihan "kaikkiruokaisenakin" pystyy olemaan terve ja normaalipainoinen.


    • Kotiäiti12345

      Minulla on vähän sama kokemus. Mutta ilman vittuilua. Lähinnä kauhisteli ja mietiskeli kolesteroliarvoja :D

      Ihmiset kun ei tiedä mitä karppaus on. Mitä ihmeen väliä on jos ei puputa leipää!?? Meillä on ruualla kasviksia leivän tilalta. Jos vähänkin opiskelee aiheesta, tajuaa, että parsakaali on parempaa kuin gluteenijauhot... Ja se älytön tärkkelyksen ja sokerin määrä mitä lapsille puputetaan...
      Täällä pidän päiväkirjaa omasta vauvasta joka juuri aloitti sormiruokailun.
      Ja karpisti :D
      http://karppausjaperhe.blogspot.com/

    • "Ja tuosta alipainoisuudesta vielä, lapseni ei tosiaan ole mikään sairaan alipainoinen vaan päinvastion ennen oli ehkä turhankin pullea, nyt on mielestäni juuri sopiva ja terveempi."

      Jos lapsesi paino on tippunut karppauksen seurauksena, ehkä siksi terveydenhuoltajalla kenkä puristaa. Normaali- ja alipaino eivät käsittääkseni ole mielipidekysymyksiä, vaan ihan laskennallisia arvoja. Jos tekstiäisi katsoo kyynistäjän lävitse, niin katse kiinnittyy ennen kaikkea lapsen vähäiseen ikään ja painon putoamiseen. Entä mistä kivusta mahtoi olla kysymys? Selvisiköhän se asia?

      Karppaaminen sinänsä on varmasti terveellistä, mutta etenkin nuoret lapset sivuuttavat helposti pointin ja näkevät vain tuloksen. Vaikkapa sen, että hänen painonsa on pudonnut syömistottumusten muutoksen seurauksena ja sitä pidetään hyvänä. Ehkä terveydenhoitaja uumoilee anoreksian aineksia, tai tahatonta painotusta? Onko lapsen paino sittemmin vakiintunut, vai tippuuko yhä?

      Vaikka varmasti olet hyvinkin vastuullinen vanhempi, on totta että kaikki erilainen joutuu ikäänkuin todistusvelvolliseksi. En tiedä kannattaako kouluun ja terbeydenhoitajaan välejä katkaista, jos asiat todella ovat kunnossa niin ne todistavat itsensä. Suuttuminen vain lisää epäilevien tahojen ennakkoluuloja.

    • i know

      Lapset tarvitsevat hiilareita, joka nostaa insuliinia, koska INSULIINIA TARVITAAN KASVUUN!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      228
      5119
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      66
      3374
    3. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      94
      3067
    4. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      37
      3009
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      62
      2865
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2695
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2401
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2237
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      154
      1651
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1330
    Aihe