Olen yrittänyt Googlettaa vba-kyvyilleni sopivia vinkkejä mutta...
Excel 2003-taulukossa on toisaalta poimittuja arvoja (esim.=AD38). Rivejä on muutama kymmenen ja sarakkeita (päiväys) satoja.
Tulosteessa olisi sarakkeita 14 (2 viikkoa) jolloin joka rivillä ei olisi arvoja. Nämä nolla-arvoiset rivit valitulla alueella pitäisi saada piilotettua tulostuksen ajaksi.
Eli ongelmani: Miten piilottaa nolla-arvoiset rivit VALINTA-ALUEELTA tulostuksen ajaksi.
Piilota tyhjät rivit tulostukseen
MoMo-49
1
207
Vastaukset
ei kovinkaan kummoinen juttu
ThisWorkbook moduuliin...
Private Sub Workbook_BeforePrint(Cancel As Boolean)
'solujen piilotuskoodi alku
'koodia...
'solujen piilotuskoodi loppu
ActiveWindow.SelectedSheets.PrintOut Copies:=1
Cancel = True
End Sub
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2694911Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii893384- 423278
- 492582
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua451817- 971620
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘971428- 121227
- 701027
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1441025