missä viipyy opintotuki 4.10.2011

wedcknweckln

Onkos muille tullut jo OT tänään. Nordeassa ei ainakaan vielä näy.

12

473

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tt

      Kiitos että kirjoitit. Sama ongelma minulla. N ordean tilillä ei opintotukea näy. Eka kerta kun näin on käynyt. Johtuu varmaan pankista. Ovat viimeaikoina uusineen järjestelmiä. Vanhana hyvänä aikana opintotuki oli aina puolenyön aikaan tilillä.

      Nallehan siistyi sieltä toisesta pankista pilaamaan myös Nordeaa.

      vittu.

    • mie vaan

      Ei näy täälläkään. Hitusen hanurista, pitäs päästä autolla liikenteeseen,polkimia en oo vielä asentanu, joten bensaa vielä tarvii ostaa, mutta minkäs teet ittepähän olen opiskelijaelämän valinnu. Perseaukisena kokoajan ja ne vähätkään rahat ei edes tule.

    • öööööt

      Huh! Onneks ei ole muillekaan tullut! Pelkäsin jo että tässä on joku Kelan ongelma. Mullakin Nordea...

    • jflglglglf

      Ei oo mullekaan tullut ja nordeassa tili...

    • Mulle tuli heti puoliltaöin Nordean tilille monta opintotukea, vaikka en edes opiskele. Kenen tukia mahtavat ollakaan? Satuin huomaamaan kun oli pitkä rivi kaikenlaisia luusereita jonossa pankkiautomaatilla ja pakkohan se oli käydä kurkistamassa mitä tilillä tapahtuu.
      Onko opintotukiraha jotenkin korvamerkittyä, eli onko se pakko sijoittaa esimerkiksi nuudeleihin tai halpaan valkkariin? Näin monella opintotuella kun saisi jotain muutakin......

    • öööööt

      naureskele siellä vaan ... mulla kaksi lasta ruokittavana

    • Punkuknowit

      Hahahahahaaaaa, mukava juttu. Mullakin opintotuki jossai hanurissa eli missä lie. Rahaa on tilillä 60snt ja oon ollu jo yli vuorokauden syömättä. Odotin niin innolla rahapäivää näin mun nimpparinkin kunniaks nii eikö joku vittu ryssiny tämänkin.

      Terveisin,

      Onnellisesti nääntyvä opiskelija

    • 11+13

      Kelan etusivullahan on asiasta ilmoitus.

      • distu

        @11 13
        Niin on, joka lisättiin sinne noin klo 10.00.

        Nordeasta kerrottiin, että maksut pyritään toimittamaan mahdollisimman pian ja käsitykseni mukaan fyffet saattaa tulla jo tänään.


    • tt

      Hanurista juttu on siinäkin mielessä että ainoastaan tältä palstalta saa vertaistukea. Muualla asiasta ei puhuta mitään. Tuleeko tästä normaali käytäntö? Kela on maksanut tänään rahat, mutta koska näkyy tilillä? Meneekö pankkipäivä? Reilu vuosi sitttenhän muutettiin käytäntöä, että suoritukset näkyvät tilillä vasta aamuyöllä neljän jälkeen. ( Ennen sitä rahat olivat tilillä aina puolenyön aikaan)

      Summa summarun. Suomi ei enään ole hyvinvointivaltio. Saa jännätä milloin opintotuki on tilillä. Ja varmaan tästä tulee tapa. Marraskuussa taas uusiksi.

      Ps. Tulisi nyt se saatanan opintouki!!!

    • distu

      Nyt oli tullut ainakin itselle ja muijalle.

    • Kelamies

      Itselleni näytti tulevan 1740 euroa kelalta tänään tilille. lepposaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      102
      4669
    2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      27
      2415
    3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      110
      2342
    4. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      200
      2199
    5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      425
      2010
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      175
      1555
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      101
      1285
    8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      33
      1097
    9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      986
    10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      79
      870
    Aihe