2T käry

mopedman97

Onko olemassa mitään keinoa lieventää 2 tahti mopon vaatteisiin tarttuvaa hajua. Mopoa iin ostamassa ja nelarin haluisin mutta niitä ei oku sitte kiinalaisissa, joten taitaa tuo 2T olla melkeimpä pakkohankinta.

17

6432

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 2t=ihana tuoksu

      No ei se haju niin kamala ole. Osta nelari jos et kestä 2t hajua. Itse pidän siitä 2t hajusta takissa, repussa, vaatteissa ym. ahh. Kyllä 2t moposta tulee väkisinkin hajua vaatteisiin. Jos hajua haluat lieventää niin älä ainakaan osta suzuki pv:tä tai käytä seosvoitelua. Nimittäin jos on koko ajan 3% öljyä bensassa niin tyhjäkäynnillä ja kaasu pohjassa on sama määrä voiteluöljyä. Jos on tuorevoitelu niin olen huomannut, että vaatteet ei haise silloin niin paljon/pitkään 2t kärylle. Pakoputken suuntaaminen saattaa vähentää myös vähän sitä hajua. Tietty sitten ajon jälkeen laitat vaatteet pyykkinarulle tai parvekkeelle yöksi niin lähtee enimmätkin 2t käryt pois vaatteista.

      • hefghergeh

        Ja mielestäni nykyiset 2-tahdit ei haise oikein miltään.


      • dfg4

        Kyllä se 2-tahdin lemu rupee pitemmän päälle vituttamaan.


      • kurki-alli
        hefghergeh kirjoitti:

        Ja mielestäni nykyiset 2-tahdit ei haise oikein miltään.

        Nykyiset ei, mutta vanha satapiikki vuodelta -84 työntää tienoon siniseksi maantievauhdissa :D


      • hhfdhyrfhhytfhde
        dfg4 kirjoitti:

        Kyllä se 2-tahdin lemu rupee pitemmän päälle vituttamaan.

        ei ikinä!


      • Kukkelikuu69

        Ite hommasin tollse peugeot xps ja hyvi näyttää toimiva ilmaa mitää vikoja. Ekan ajo jälkee rupes haisee vitu pahalta nii luuli et joku juttu nyt keittää yli saataan mut se on vissii sittenki iha normaalia et käryää 😂


      • Jutustelija1

    • tunturi _- mopedisti

      Itse olen joskus laittanut puolet pienkonebensaa sekaan, ainakin savutus on vähentynyt.
      Vaikka öljy polttoaineen seassa on ollut samaa, joka hieman ihmetyttää,

    • alk.peräinen

      No onko mitään eurooppalaisia laatunelareita.

    • hbshbbsazh

      Moi. 2-tahtikäryä voi lieventää näin: Moposta kaikki rajoittimet pois. Lisäksi erillisvoitelu kaikkineen pois. Tämän jälkeen sekoitat polttoaineen itse. 4%-seos on riittävä mille tahansa 2-tahtiskootterille.

      Eurooppalaisia nelitahtiskoottereita on esim Yamaha Neos. Minarellin moniventtiilikone ja Mikunin ruiskulla. Ei taatusti käryä ja menee todella pienellä bensalla 95E10 sopii. Itse olen moisella ajanut vailla mitään ongelmia jo 18tkm.

      • Kurkkumopo69

        Onko se 2t- Käry haitaks koneelle?


      • Jutustelija1

        Itselleni kakstahdin tuoksu on paras mielialan nostattaja, mikään ei nosta fiilistä niin kuin se.


    • afasfsdfd

      2% seos, ei 4%.. ja käyttäkää kalliimpia öljyjä ni ei tartu vaatteisiin

    • osta mansikanhajuista 2T öljyä. sen luulisi ratkaisevan ongelmasi

    • gftrew

      Kakstahti on tosiaan arsyttävän ääninen ja valtava saastuttaja, pitäis polttaa kaikki.

      • Janne78.

        Sun peffa on ihan väljäksi poljettu.


    • Kiinanmopokestää!!

      Et pääse 2-tahtiesn käryistä eroon juuri muulla, kuin ostamalla nelitahtisen kunnon kiinalaisen mopon.
      Tietysti voit yrittää valita sellaisen 2-tahtisen, jossa äänenvaimentimen pää ei osu pyörteisiin ja siten hajusta vaatteita. Vaikea löytää!
      Kiinalaisiin mopoihin suhtautuisin kunnioituksella, omat kokemukseni ovat nimittäin ihan toista, mitä yleisesti väitetään. Monien väittämät perustuvat mutu- ja kami- tietoon (musta tuntuu ja kaverin mielestä) ja kumpikaan ei perustu omakohtaiseen kokemukseen.
      Ihan esimerkkinä, meille ostettiin kiinalainen mopo uutena ja se maksoi 1200€, sillä vain ajettiin, tehtiin toki huollot, pari polttimoa piti vaihtaa ja jossain vaiheessa meni takapyörän laakeri, kun mopolla oli ajettu tosi paljon. Samaan aikaan kavereille tuli "länsimopoja" ja voi sitä remonttien määrää, koskaan ei päästy yhdessä mihinkään pidemmälle matkalle niillä mopoilla, kun kavereiden mopot oli rikki taikka menivät rikki jo alkumatkassa, kerrankin yhden kaverin mopo leipoi kiinni kesken matkan.
      Meidän mopo myytiin pois ja saatiin siitä vielä 600€ täysin kunnossa olevana, kaverit ei ole saanneet mopojaan myydyksi vissiin tuollakaan hintaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      6
      1291
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1038
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      833
    4. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      758
    5. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      67
      755
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      70
      677
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      646
    8. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      136
      631
    9. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      66
      599
    10. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      578
    11. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      547
    12. 54
      546
    13. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      528
    14. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      48
      503
    15. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      489
    16. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      101
      487
    17. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      483
    18. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      40
      473
    19. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      473
    20. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      18
      440
    Aihe